Ana Sayfa / Fitness & Sağlık / Zayıflamak İçin Hangi Sporlar Yapılmalı?

Zayıflamak İçin Hangi Sporlar Yapılmalı?

Zayıflamanın temel mantığı, gün içinde alınan kalori miktarının harcanan kalori miktarından az olmasına dayanmaktadır. Her ne kadar diyet yaparak zayıflamak mümkün olsa da, spor ile bu süreci desteklemek daha hızlı ve etkili kilo verilmesini sağlamaktadır. Zayıflamak için spor yapmak isteyen kişiler için farklı alternatifler bulunmaktadır. Spor salonlarında ya da evde belli programlar ile spor yapmanın yanı sıra, açık havada düzenli yürüyüşler, yüzme, yoga ve pilates gibi farklı sporlar da kilo verilmesinde yardımcı olmaktadır. Spor ile efor harcanması, yağ yakımını hızlandırarak kilo verilmesini sağlamaktadır.

Hangi Sporlar Zayıflatır?

Zayıflamak için spor yapacak olan kişilerin öncelikli olarak bilmesi gereken nokta, yapacakları sporu disiplinli ve düzenli bir şekilde yapmaktır. Düzenli olarak yapılmayan spor zayıflamanıza yardımcı olmayacağı gibi, vücut dengenizin de bozulmasına neden olabilmektedir. Özellikle spor salonlarında kardiyo ve kas grubu ağırlıklı yapılan sporların, düzenli olarak yapılması kas sağlığı açısından önemlidir. Spor salonlarında spor yapma imkanı olmayan kişiler için ise farklı spor programları değerlendirilebilir. Evde koşu bandı ile spor yaparak zayıflamak da mümkündür. Günümüzde teknolojik olarak bir hayli gelişen koşu bantları, yakılan kalori miktarını da göstermekte ve kalori hesaplaması yapmanıza yardımcı olmaktadır. Evde spor yapmayı tercih eden kişiler için cep telefonları üzerinden birçok spor uygulaması kullanılabilmektedir. Bu uygulamalar spor aleti kullanmaya gerek duyulmadan yapılabilen sporları da kapsamaktadır. Ev ve spor salonları haricinde özellikle yaz aylarında dışarıda düzenli ve tempolu yürüyüş ve koşu yapmak da zayıflamanıza yardımcı olacak sporlardandır.

Bunların yanında kas sisteminize faydalı olan pilates ve yoga gibi sporlar da bu süreçte yapılabilecek sporlardandır. Zayıflamak için spor yapan her kişide, sporun etkileri de farklı olabilmektedir. Kişilerin birbirinden farklı metabolizmaları, yaşları, cinsiyetleri, sahip olduğu ya da geçirdiği hastalıkları, mevcut kilo durumu ve gün içinde harcadıkları efor farklılıkları, kilo verme süresi ve miktarında da etkilidir. Düzenli ve disiplinli bir şekilde haftada 3 ya da 4 gün yapılacak spor, sağlıklı bir şekilde kilo verilmesini sağlamaktadır. Bu süreçte kas gruplarına yönelik spor programları da, kilo verme ile ortaya çıkabilecek kas sarkmalarının önüne geçmektedir. Spor yaparak zayıflama süresince, sağlıklı ve dengeli beslenmeye dikkat edilmeli ve öğün atlanmamalıdır.

Zayıflama Diyeti Yaparken Dikkat Edilecek Hususlar

Hakkında - Özgür Emek

Özgür Emek

Bir Makale Daha?

Protein Tozu Kullanımı İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

Vücut geliştirme sporu ile ilgilenen kişilerin, kaslı bir vücuda sahip olmak adına geçirdikleri süreçte en …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir