Ana Sayfa / Sağlık & Fitness / Zayıflama Diyeti Yaparken Dikkat Edilecek Hususlar

Zayıflama Diyeti Yaparken Dikkat Edilecek Hususlar

Yaz geldi ve hazırlığını tamamlayamayanlar için hızlı birçok zayıflama diyeti ortalığı sardı. Zayıflamak ve fit bir vücuda sahip olmak herkesin hayali ama zayıflama diyeti uygularken de dikkat edilmesi gereken hususlar var. Bu yazımızda sizlerle bunları paylaşacağız.

Zayıflama Yöntemleri

“Sokakta yürürken şarkı söyler gibi hissediyorum” Eskiden giydiği pantolonun tek bacağına sığdığı zaman söylemişti bunu Nurgül Hanım. 2 yıllık zayiflama maratonundan 80 kg vererek başarıyla çıkmıştı ve zaferinin tadını çıkarıyordu.

Bu birçoğumuzun istediği ve bazılarımızın başardığı bir süreç ve pek tabii bu süreçte herkesin desteğe ihtiyacı var. Nurgül hanım gibi diyetisyen ve antrenör eşliğinde başarması daha kolay elbette ancak süreci hızlandıran kolaylaştıran taktikler de söz konusu. Bu taktiklerden ilki metabolizmayı hızlandırmak. İkincisi metabolizmayı mümkün olduğu müddetçe çalışır tutmak. Üçüncüsü ise doğru ve ölçülü besin tercihi.

Metabolizmayı hızlandırmak icin su tüketimini min 3 ltye çıkarmamız gerek. Burada önemli olan sey sıvı değil su içmemiz. Su hem detoks etkisi yaratır hem de metabolizmayı hızlandırır.Nasıl ölçeceğimize gelirsek ben şahsen evde şişelerime su dolduruyor onları içiyorum, böylece ölçmek kolay oluyor.

İkinci taktik olan metabolizmayı uzun süre çalışır tutabilmek için ise sabah kalktığımız gibi ağzımıza bir şey atmalıyız. Bir meyve de olabilir, bir iki tane bisküvi de. Bu şekilde, kahvaltı yapılmadan metabolizma çalışmaya başlamış olacak. Ve tabii ara öğünleri atlamamalıyız. Mideyi düzenli sıklıklarla uyardığımızda metabolizmamız uzun süre çalışacak ve bir süre sonra buna alışacak. Ara öğünlerde meyve, galeta gibi besinler tercih edebiliriz.

zayıflama diyeti

Diyet Yemekleri

Diyet demek sadece haşlama yiyeceğiz demek değil. Herşeyi yiyebilirsiniz. Önemli olan doğru ölçüyü bilmek. Zayıflama diyetlerinde diyetisyenin size verdiği ölçülere tam olarak uymak gerekli. Örneğin bir kahvaltıyı ele alalım. Ekmek türk mutfağının olmazsa olmazı ancak ekmeği iki dilim kepek ekmeği olarak ya da bir dilim beyaz ekmek olarak tüketebiliriz. Peynirdeki sabit ölçü bir kibrit kutusu olsa da peynirin yağ oranını dikkate almak gerekiyor. Bir kibrit kutusu deyimi orta yağlı beyaz peynir için geçerlidir. Bunu kaşar gibi yağlı bir peynire cevirecekseniz ölçüyü küçültmelisiniz. Domates salatalık gibi söğüşlük sebzelerde bir tane olarak verilen ölçü orta boya tekabül eder. Büyük bir domatesi bir tane diyerek tüketmemelisiniz. 5 tane zeytin dendiği zaman bu salamura olmalıdır. Yağda zeytini süzerek sayısını da 3’e düşürerek tüketebilirsiniz. Bu örnekler elbette uzatılabilir. Elinizde bir eşdeğer besin tablosu bulundurursanız işiniz kolaylaşacaktır.

zayıflama diyeti

Zayıflama diyeti dediğimiz zaman bir diyetisyenin desteği her zaman tavsiye edilir ancak gidebilecek durumunuz yoksa bu taktikler sizin için süreci hızlandırmakla kalmayıp sağlığınızı da düzene sokar. Beraberinde spor da yapabilirseniz amacınıza hızla ulaşabilirsiniz. 

Yazar: İrem Sarıyar Akış

Hakkında - Misafir Yazar

Avatar

Bir Makale Daha?

Zayıflamak İçin Hangi Sporlar Yapılmalı?

Zayıflamanın temel mantığı, gün içinde alınan kalori miktarının harcanan kalori miktarından az olmasına dayanmaktadır. Her …

1 Yorum

  1. Avatar
    İzmir Uçak Bileti

    Güzel makale olmuş elinize sağlık. Her ne kadar kilo almaya çalışan biri olsam bile okumaya teşfik edici bir yazı olmuş 😀

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir