Ana Sayfa / Yüzme / Yüzme Sporu ve Yüzme Teknikleri

Yüzme Sporu ve Yüzme Teknikleri

Genç – yaşlı, erkek- kadın fark etmeksizin herkesin en sevdiği sporların başında yüzme gelir. Hem fazlasıyla yararlı hem de en zevkli sporlardan biri. Sahil şeridindeki şehirlerde, her kesimden insanın buluştuğu yer deniz olur. Biz şimdi işin profesyonel spor olan kısmına bakacağız. Bu sporun yapılacağı yer havuz, yoksa biz de deniz severiz tabi. Şöyle bir bakalım yüzme teknikleri, yüzme stilleri, yüzmenin yararları, olimpiyatlarda gördüğümüz yüzme dalları, yüzme havuzu özellikleri, Türkiye’de yüzme sporunun yeri nedir, yüzme dersleri nasıl verilir falan fıstık…

Olimpik Yüzme Havuzu

Uluslararası Yüzme Federasyonu (FINA) diye bir kurum var. Standartları bu kurum belirliyor. Olimpik havuz boyutlarını belirliyor. Olimpik yüzme havuzu için belirlediği boyut standartlarına göre: boy 50 metre, en 25 metre olmalı. Derinlik ise en az 2 metre olmalı, daha fazlası da olabilir. Bir de biliyorsunuz ki olimpik havuz kulvarlara ayrılıyor. Minik minik toplardan çizgiler çekiliyor, buna da tabi ki minik top çizgisi denmiyor, kulvar seperatörü deniyor. Bu seperatörlerle 2,5 metre eninde 10 kulvara ayrılıyor havuz. Yarış esnasında da ilk ve son kulvar boş bırakılarak 8 yüzücü yarışıyor.

Yüzme Teknikleri / Yüzme Stilleri

Serbest Yüzme Stili

Yüzme stilleri arasından en hızlı olanıdır. Kollar sırayla çekilir, ayaklar sırayla yukarı aşağı hareket eder. Bunların senkronizasyonu önemlidir. Bununla beraber nefesi ve vücudun sudaki duruşunu da ayarlamak gerek. Bildiğiniz gibi en çok kullanılan stil de budur. Son zamanlarda bu stilde izlemekten en keyif alınan kişi için ise bkz: Katie Ledecky

serbest-1

Sırtüstü Yüzme Stili

Serbest yüzme stilinin sırtüstü yapılanı diye özetleyebiliriz. Kolunuzu bir tur 360 derece döndürdüğünüzde ayaklarınızı da 3 kez yukarı aşağı hareket ettirirseniz bu tekniği tam anlamıyla başarıyorsunuz demektir. Nefes konusunda problem yoktur çünkü zaten kafa hep dışarıdadır. Rahat iş yani.

sirtustu

Kurbağalama Yüzme Stili

Önceki iki stile nazaran daha zordur. Kol ve ayak koordinasyonu son derece önemli burada. Kolları enseden birleştirip ileri doğru uzattıktan sonra yanlara doğru açarak yapılır. Sonra dirsekler bükülerek arkaya atılır ve ayaklar da aynı şekilde bükülüyken kafayla ileri hamle yapılır. Anlatmakla gerçekten olacak iş değil… Sizi hemen aşağıdaki gife davet ediyorum.

kurbagalama

Kelebek Yüzme Stili

Kurbağalama stiliyle sık sık karıştırılır, gerçekten de çok benzer yönleri vardır. Yüzme stilleri arasında belki de en zoru diyebiliriz. Bu stilde olay tamamen “bel” ile alakalıdır. Hareketin merkezi beldir. Kurbağalamadan farklı olarak kollar birleştirilerek kenarlara açılmaz, dirsekten kırık şekilde öne atıldıktan sonra, su geri çekilerek vücut öne atılır. Bacaklar da kurbağalamadakine benzer şekilde çapraz vaziyettedir. Ama bu kez ayak popoya kadar çekilmez su yüzeyiyle dik açı oluşturur. Yine anlatmakla işi çözemeyeceğiz. Teorik bilgiyi iyice zorlaştırmaya gerek yok biz gife bakalım.

kelebek

Yüzmenin Yararları / Yüzmenin Faydaları

Suyun içinde olmanın, suya karşı koyarak yüzmenin resmen mucizevi etkileri var, yüzme havuzu aynı zamanda bir ilaç. Rahatlatıcı, dinginleştirici, aynı zamanda vücudu sıkılaştırıcı, kasları gevşetici bir sürü etki tek bir sporda toplanıyor. Yüzme sporu hamilelikte, kas ve kemik hastalıklarının tedavisinde ve diğer patolojik, fizyolojik durumlarda uzmanlar tarafından tavsiye ediliyor.

  • Diğer sporlar gibi eklemleri zorlamadığı için eklem ve kemik iltihabı olanlara önerilir.
  • Zayıflamak isteyenlerin yüzerek 1 saatte 516 kalori yakabilmesi mümkün.
  • Kalp hastaları için en ideal spor yine yüzmedir. Çünkü kan basıncını artırıp kalbi zorlamaz.
  • Solunum hızı ve derinliğini daha kaliteli hale getirmesi açısından astım hastalarına tavsiye edilir.
  • Enerji üretimi için yağ depolarının kullanılmasıyla kolesterol seviyesini dengeler. Aynı şekilde diyabet riski de düşer.
  • Bunlara artı olarak kan dolaşımını iyileştirir, esnekliğinizi arttırır, oksijen alımının kalitesini yükseltir, bütün kaslarınızı senkronize çalıştırarak sıkılaşmanıza yardımcı olur. Yani, daha ne olsun?

Olimpiyatlarda Yüzme Dalları

Yukarıda anlattığımız 4 yüzme stilinin karışık olarak kullanıldığı veya sadece birinin kullanıldığı yarışmalar olur. Bunlar 50, 100, 200, 400, 800, 1500 metre yarışları olabilir. Yarışmacılar tek başına veya grup halinde sırayla da yarışabilir. Örnek vermek gerekirse bir yarışmanın adı “100 Metre Kurbağalama Yarışı” veya “400 Metre Karışık Yarışı” olabilir. Anlaşıldıysa geçiyorum.

Yüzme Kursu / Yüzme Dersi

Çocukların özgüven kazanabilmesi için mutlaka en az bir spor dalında başarılı olması gerektiğine inananlardanım. Sporla büyümenin hiçbir eksisi olmadığı gibi tonlarca artısı vardır. Özellikle yeni gelen nesle maalesef bilgisayar başında saatlerce hareketsiz kalmak, spordan çok daha çekici geliyor. Bunun için de anne-babalara görev düşüyor. Çocuklara yeni bir tablet daha almak yerine, yetenekli olduğu sporlara yönlendirmek çok önemli. Bu sebeple de yüzme kursları 6-7 yaşındaki çocuklar için harika bir seçenek. Yüzme havuzu çocuklar için zaten büyük eğlence. Hem kas gelişimlerine hem de zihinsel gelişimlerine müthiş faydalı olacaktır. Ayrıca da eğer yüzme eğitimden sonra, profesyonel sporcu olarak yüzmeye devam ederse, sporun getirdiği disiplini de hayatı boyunca bırakmayacaktır.

Yazıya son noktayı yine bir video ile verelim. Yarışta yüzme tekniklerinin nasıl kullanıldığına da bakalım. Michael Phelps abimizin heyecanlı yarışlarından 5 tanesi, başka bir yazıda görüşmek üzere…

Hakkında - Burak Aksoy

Avatar
Sporun her dalından keyif alan bir sporsever, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencisi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir