Ana Sayfa / Diğer Sporlar / Yürüyüşün Faydaları Nelerdir?

Yürüyüşün Faydaları Nelerdir?

Gelişen teknolojilerin hayatlarımızı giderek kolaylaştırdığı yadsınamaz bir gerçek, fakat bu kolaylık bir yandan da bizi tembelleştiriyor, hareketsizleştiriyor. Bunun üstüne bir de iş temposu, trafik gibi faktörleri koyunca spora ayıracak ne vaktimiz ne enerjimiz kalıyor. İşte siz de tam böyle düşünüyorsanız muhteşem bir fikrimiz var, yürüyün!  Bu yazımızda da yürüyüşün faydalarına değineceğiz.

Yürüyüşün faydaları daha anne karnındayken başlıyor. Uzmanlara göre, gebelik döneminde anne adayının yapabileceği en ideal egzersiz yürüyüş yapmak, ve bu yürüyüş hem doğumu kolaylaştırıyor hem de bebeğin sağlıklı dogmasına fırsat veriyor. Daha bir yaşı tamamlamadan emeklemeyi ve ardından yürümeyi öğreniyoruz, yürüme sayesinde vücudumuz esneklik ve dayanıklılık kazanıyor ve bu sayede sürekli düşüp kalktığımız donemi atlatıyoruz.

Yapılan araştırmalar sunu gösteriyor, hareketsiz yasam tarzı birçok mental ve fiziksel hastalığa yol açıyor ve bu sağlık sorunlarının temel sebebi yapılmayan egzersiz veya kilo değil, uzun sure oturmak. Uzun sure oturmak kalp ve dolaşım hastalıklarıyla direkt olarak bağlantılıyken; diyabet, kaygı ve depresyon gibi hastalıklara da sebep oluyor.

Tüm bunlara karşın düzenli olarak yapacağınız yürüyüş, bütün bu hastalıklarla baş edebilmenize olanak veriyor. Yürüyüşün faydaları hem düzenli ve sağlıklı bir hayata başlangıcın ilk adımı olarak sayabiliyoruz hem de hastalıklara karşı rolüyle.

Yürümek, düzenli bir spor hayati isteyenler için vücudu alıştırmak ve daha ağır egzersizlere hazırlanmak için bir gerekli bir geçiş egzersizi olmasının yanında, yüksek tempolu yürüyüş eğimli yürüyüş gibi çeşitleriyle spor hayatinin ileriki aşamalarında da çok ideal bir egzersiz. Ya da spora ayırabilecek vakti olmayanlar için; işe, arabaya, yemeğe gidip gelirken, telefonla konuşurken, arkadaşla sohbet ederken yapılabilmesi ve herhangi bir alet veya özel alana ihtiyaç duyulmadan kolaylıkla yapılabilecek bir egzersiz olması acısından uzmanların özellikle tavsiye ettiği bir egzersiz.

Yürümenin faydaları sadece bu kolaylıklar değil, birazdan bahsedeceğim hastalıklara karsı oynadığı roller. Uzmanlar günde 10.000 adim atmanın, sigarayı bırakabilmeye bile fırsat verdiğini ve birçok hastalığı önleyip tedavi ettiğini söylüyor, herkese günde 10.000 adım atmayı önemle tavsiye ediyor.

Yürüyüş Nelere İyi Gelir?

Kalp ve damar hastalıkları

Araştırmalara göre, düzenli yürüyüş yapanlarda kalp ve damar hastalıkları ve bunlara bağlı ölümlerde risk oranı yüzde 20 ila 35 arasında azalıyor. Damarlarda tıkanıklığa sebep olan kotu huylu kolesterol LDL seviyesi azalırken, damardaki yağ parçacıklarını toplayan iyi huylu LDL seviyesi de artıyor. Bunların yanında kan şekeri ve tansiyon değerlerinde de düşme görülüyor.

Diyabet

Düzenli yapılan yürüyüş, diyabeti engellediği gibi, diyabetin sebep olduğu kalp ve beyin hastalıklarına da dolaylı yoldan engel oluyor.

Meme ve kalınbağırsak kanseri

Düzenli olarak yapılan günlük otalama 45 dakikalık yürüyüş meme ve kalınbağırsak kanserinde önemli bir azalma sağlıyor.

Depresyon

Duzenli yürüyüş yapmak endorfin (mutluluk hormonu) salgılanmasına önayak olduğu için insani mental olarak daha güçlü kılıyor ve bu tarz psikolojik rahatsızlıklara karşı büyük bir savunma kazanmamızı sağlıyor. Öte yandan insanın yaptığı şeylerden zevk almasına ekstra katkısı olduğu için psikolojik rahatsızlığı olmayan insanlar için bile bir avantaj. Bu yazıda yürümenin faydalarına değindik. Sonraki yazılarda görüşmek üzere!

Yazar: Melih Bayaslan

Hakkında - Misafir Yazar

Avatar

Bir Makale Daha?

Yasemin Adar Kimdir? Yasemin Adar’ın Kariyeri

Avrupa ve Dünya şampiyonlukları bulunan Milli güreşçi Yasemin Adar, spor hayatına gülle atma sporu ile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir