Ana Sayfa / Bisiklet / Yol Bisikleti Yarışları

Yol Bisikleti Yarışları

Bu yazımızda bisikletin en popüler yarışı olan yol bisikleti yarışlarını anlatacağız. Yol bisikleti yarışı nedir, yol bisikleti yarışı kuralları nelerdir, peloton nedir, domestik nedir, bu bisikletçiler neden hep zayıf gibi temel soruları cevaplandıracağız.

Bisiklet sporuna olan ilgi ülkemizde son yıllarda oldukça arttı. Bunu sağlayan en önemli faktörlerden biri kesinlikle kaliteli yayınlar. Özellikle Eurosport spikerlerinin anlatımında ‘Büyük tur‘ izlemek harika bir keyif. Emin olun yavaş yavaş bisiklet yarışlarına ilgi duymaya başladıysanız bisiklet yarışlarındaki dengeleri, turların tarihi önemini, hangi etabın ne anlama geldiğini bildiğinizde o mükemmel doğada birbirleriyle yarışan bisikletleri izlemek inanılmaz bir zevk oluyor. Hele anlatılan tura ve bölgeye hakim bir spikerden dinliyorsanız, (Caner Eler, Sarper Günsal, Berkem Ceylam, İnan Özdemir bunlardan bazıları) bir sonraki yurt dışı gezini turun yapıldığı bölgeye yapmak isteyebilirsiniz.

Yol Bisikleti

Yol bisikleti yarışları, en zorlu sporlardan biri. Bu yarışlarda birkaç haftada, bir sele üzerinde kilometrelerce yol gidip, 90 km hıza ulaşıp, bazı etaplarda kilometrelerce dağ tırmanışı yapıp, bazılarında da yokuş aşağı dengeli bir şekilde iniş yapmanız gerekiyor. Hatta öyle ki, bütün yarışı takım arkadaşının kazanması üzerine planlamış bisikletçiler bile var. Hepsini sırayla anlatacağız.

Avrupa’da daha çok ilgi gören yol bisikletinde yarışlar ilkbahar ve sonbahar arasında düzenleniyor. Bu sebeple yarışlara hazırlanan yarışçılar kış aylarını Güney Yarım Küre’de, daha uygun iklim koşullarında geçiriyorlar. Peki bisiklette yarış çeşitleri nelerdir? Başlıyoruz…

Yarış Çeşitleri

1- Etap Yarışları

yol bisikleti yarışları - italya bisiklet turu

Etap Yarışları, çok uzun bir süre çalışma sonucunda, inanılmaz bir dayanıklılık seviyesine ulaşmanızı gerektiren yarışlardır. Etap yarışlarını kazanmanız için tüm etaplar sonucunda birinci olmanız gerekir. Fransa Bisiklet Turu, (Tour de France) İtalya Bisiklet Turu, (Giro d’Italia) İspanya Bisiklet Turu, (Vuelta a Espana) gibi 3 hafta süren ‘Büyük Tur’lar, etap yarışlarının en önemlileridir. Bunu tenisteki grand slamler gibi görebilirsiniz.

2- Klasik Yarışlar

Klasik bisiklet yarışlarında bol bol arnavut kaldırımı görürüz. Bu yarışlar gün aşırı, bir gün süren yaklaşık 300 km yol kat edilen yarışlardır. Büyük Turlar’dan önce düzenlenirler.

3- Zamana Karşı Yarışlar

Zamana karşı bireysel bisiklet yarışlarında tahmin ettiğimiz gibi diğer bisikletlinin arkasına saklanma, tempoya ayak uydurma gibi durumlar söz konusu değildir. Rakip zaman olduğu için yapılabilecek en iyi dereceyi yapmak zorundasınız. Zamana karşı takım yarışlarında ise takım olarak aynı hedefe ulaşmaya çabalanır.

4-Kriteryum

Yarışlar için özel hazırlanan bisiklet sahalarında yapılırlar. Genelde sahalar 5 kilometreden daha kısadır ve yarışlar belirtilen tur sayısına veya zamana ulaşıldığında biterler.

ispanya bisiklet turu -yol bisikleti yarışları
Vuelta a Espana

Bisiklet Terimleri

Bisiklet yarışı izlerken peloton, domestik, kaçış grubu gibi birçok terim duyarsınız. Spikerler genelde yarış esnasında bu terimlerin üzerinden geçerler ama ilk defa bisiklet izliyorsanız, bu terimleri bilmeden bisiklet yarışı izlemek kafada gereğinden fazla soru işareti oluşturabilir. Ofsaytı bilmeden futbol izlediğinizi düşünün; Takımınız tam gole giderken oyun duruyor ve her şey baştan başlıyor… Bana inanın, çok ilgi duymadığınız sporlar hakkında yeterli kural ve terim bilgisine sahip olduğunuzda her spor izlemesi daha keyifli hale geliyor. Bizim de Spoura olarak aslında hedeflediğimiz bu. Ülkede yavaş yavaş takip edilmeye başlanan, Amerikan Futbolu, Korfbol vs gibi sporları size tanıtmaya çalışıyoruz. Aslında biz de yıllardır golf oynayıp, saatlerce hurling finalinin analizini yapmıyoruz ama merak edip öğrendiklerimizi, başka merak edenler de vardır diye yazıyoruz. Konuya dağıtmadan ne diyorduk, peloton… Evet peloton ile başlayalım…

Peloton Nedir?

Bisiklette peloton kelimesi, İngilizce ‘pellet’ kelimesi ile Fransızca’dan gelen ‘platoon’ kelimesinin birleşiminden bir şekilde oluşmuş ve peloton haline gelmiştir. Bisiklet yarışı izlerken en çok duyacağımız kelimelerden biri pelotondur. Pelotonu, tek günlük olmayan yarışlarda, genel klasman birincisini içinde bulunduran, bir kaçış grubu varsa onu yakalayıp geçmeyi, yoksa yarışı kazanmayı hedefleyen bisikletçilerin oluşturduğu kalabalık grup olarak tanımlayabiliriz.

Kaçış Grubu Nedir?

Kaçış grubu ayrı bir hikayesi olan gruptur. Yarış başladıktan kısa süre sonra ana gruptan ayrılıp, öne doğru fütursuzca basıp giderler. Tabii akla ilk olarak “Şimdi bastılar ama bu adamlar yorulmayacaklar mı?” sorusu gelir. Nitekim çoğu zaman yorulurlar da. Peloton arkadan gelir ve kaçış grubundakileri yavaş yavaş ekarte eder. Bazen sürpriz yapıp yarışı kazandıkları da olur. Tabii kaçış grubundaki bisikletçileri yanlış strateji izleyen adamlar olarak görmemek lazım. Önden basıp giden adamın bir hikayesi vardır. Belki yarış kendi memleketinde yapılıyordur, belki de vermek istediği başka bir mesaj vardır..

Domestik Nedir?

Eğer bisiklet bir takım sporuysa, bisikleti takım sporu yapan en kilit özne domestiklerdir. Takım lideri için vazgeçilmez, fedakar adamlardır. Yarışı 1. bitirmesi planlanan takım liderine su götürmek, takım liderinin maruz kaldığı rüzgara siper olmak, bisikleti bozulduğunda ona kendi bisikletini vermek domestik‘in sorumluluğundadır. Peki takım lideri yarışı 1. bitirirse domestik’i de görür mü? Evet görür, ödül genelde paylaşılır… Tabii işin bir de psikolojik boyutu var. O zorlu koşullarda bir yandan yarışırken diğer yandan takım lideriyle iyi ilişki yürütebilmek kolay değildir. Takım lideri ve domestik’in ilişkisi oldukça iyi olmak zorundadır. Uyumsuzluk, tüm emekleri harcar.

Sprint Treni Nedir?

Sprint treni, sprinterlerin olmazsa olmazıdır. Az önce bahsettiğimiz domestikler, sprinterleri yarışı kazanabilsin diye yarışın sonlarına doğru sprinterlerinin önlerine geçerler ve tren şeklinde dizilirler. Buradaki amaç pelotonun hızını arttırıp, kaçış grubu varsa ona yakalayacak pozisyona gelmek ve takımın sprint liderini rüzgardan korumaktır. Yarışın son metrelerine doğru sprint trenindeki bisikletçiler yavaş yavaş çekilirler ve yolu liderlerine bırakırlar. Aşağıdaki videoda bisikletçilerin sprint finişlerinde yaşadıklarını görebilirsiniz.

Tur Bisikleti Hakkında Teknik Bilgiler

Bisikletlerin Ağırlığı

Yol yarışı bisikletlerinde sınır 6,8 kilogram. Bisikletçiler, Paris Roubaix dışında daha ağır bisikletleri tercih etmiyorlar.

Yarış Bisikletleri Kaç Vites?

Bisikletlerin vitesleri etabın koşullarına göre değişiyor tabii ki de. Dağlık bir tırmanış etabındaysak 53/39 aynakol, 12-25 veya 12-27/28 ruble kullanılıyor. Eğimle de paralel olarak rublede 28 maksimum tutuluyor.

Yarış Bisikletleri Kaç Km Hız Yapar?

Şimdi bu da etaptan etaba değişiyor tabii ki de. Hepimiz bisiklet sürdük, yokuş aşağı inerken ne kadar dengeli olmamız gerektiğini, tırmanışlarda da daha savruk olduğumuzu gözlemlemişizdir. Bisikletçiler de tur bisikletiyle inişlerde 100 kilometrenin üstünü görebiliyorlar. Bu düz yollarda ortalama 45-50 kilometre arasındayken, tırmanışlarda 35-40 kilometre arasında oluyor. Aşağıdaki videoda Peter Sagan’ın İsviçre Tur’undaki kusursuz inişini ve ulaştığı hızı da görebilirsiniz.

Yarış Bisikleti Fiyatları?

Peki biz bu yarış bisikletlerinden alabilir miyiz? Maddi durumunuzu bilemeyiz yarış bisikletinde fiyatlar 50 bin TL’ye kadar çıkıyor. Tabii bunun içinde yol bilgisayarı, ıvırı zıvırı gibi birçok teçhizat var. 5 bin TL’ye, daha düşük seviye teçhizatlarla, çok sağlam bir yarış bisikleti de alabilirsiniz. Dediğimiz gibi, bu sizin ihtiyaçlarınıza ve alım gücünüze bağlı.

Bisikletçilerin Görev Ayrımları Neye Göre Belirlenir? Kim Sprinter, Kim Tırmanışçı Olmalı?

Takımda size verilecek olan görev için en önemli faktör tabii ki fiziğiniz. Eğer tırmanışçı olmak istiyorsanız ‘üfleyince düşecek’ kıvamda olmanız gerekiyor. Sprinter olacaksanız tabii ki güçlü baldırlarınız ve kuvvetinizin olması avantaj. Büyük Tur kazanmak istiyorsanız ise hepsinden yapabiliyor olmanız gerekiyor. Futboldaki karşılığı Atiba Hutchinson. Öyle ki, bir büyük turun sprint yarışını kazanan bir bisikletçi genel klasmanda son sıralarda olabiliyor. Neden? Çünkü tırmanışlarda sürünüyor. Arkada kalan ekiple beraber goy goy yaparak tırmanmak zorunda kalıyor… İşte tırmanışlarda arkada kalan bu ekibe de ‘Grupetto’ diyoruz. Bu grupettoda, takım ayırt etmeksizin herkes birbirine yardım eder. Eğer belirlenen zaman limitinin dışında etabı bitirirlerse yarıştan diskalifiye olurlar…

Son olarak Echelon‘u anlatalım. Echelon, rüzgara bağlı oluşan gruplara deniyor. Yarışta gelen çapraz rüzgarlardan korunmak isteyen bisikletçiler yine çapraz şekilde sıralanıp birbirlerinin rüzgarlarını engelliyorlar. Peloton çok kalabalık bir grup olduğu için bu sıralamanın devamında yol bitiyor ve en köşede kalan pelotondan ayrılmak zorunda kalıp yeni bir çapraz grup oluşturuyor. Böylelikle peloton bir kaç tane gruba ayrılıyor.

yol bisikleti yarışları - echelon nedir
Echelon grupları

Bisiklet ile temel bilinmesi gerekenler bunlar. Artık sitemizde bisiklet kategorisini de açtığımıza göre artık bisiklet ile ilgili daha çok yazı göreceğinizi söyleyebiliriz. Her ne kadar dönemi olmasa da yakında Fransa Bisiklet Turu, İtalya Bisiklet Turu ve İspanya Bisiklet Turu ile ilgili yazılar yazıp turların tarihini, son şampiyonları, ne zaman, hangi kanalda olduğunu sizlere aktaracağız.

Yazıda kullanılan kaynaklar

www.socratesdergi.com –

https://tr.wikipedia.org/wiki/Yol_bisikleti_yar%C4%B1%C5%9F%C4%B1

Hakkında - Doğuş Usta

Avatar
Anadolu Üniversitesi İngilizce İktisat bölümü mezunu, İstanbul'da yaşayan, sporun birçok dalıyla yakından ilgili bir sporsever. Twitter'da Takip Et!

Bir Makale Daha?

2017’de Yol Bisikletinde Bizleri Neler Bekliyor?

2016 Sezonu Özeti Yol Bisikletinde 2017 sezonuna geçmeden önce geçen yılın özetini yaparak başlayalım; çünkü sıradan …

1 Yorum

  1. Avatar

    Hocam tırmanışta nasıl 35-40 km/h yapıyorlar anlatır mısınız? Bırakın %10 eğimli %5 eğilme bir mümkün görünmüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir