Ana Sayfa / Bisiklet / Yol Bisikleti Dünya Şampiyonası (2016)

Yol Bisikleti Dünya Şampiyonası (2016)

Yol Bisikleti Dünya Şampiyonası(UCI Road World Championship), UCI(Union Cyclisme International) tarafından her sene düzenlenen bir organizasyondur. Bireysel zamana karşı, takım zamana karşı ve yol yarışı olarak düzenlenir. Takım zamana karşı yarışı 2012’de organizasyona eklenmiştir.

Tarihi

İlk yarış 1921 tarihinde erkeklere amatör yol yarışı olarak düzenlenmiş, ilk profesyonel yarış ise 1927 Nürbürgring, Almanya’da İtalyan efsane yarışçı Alfredo Binda’nın kazanması ile sonuçlanmıştır.  Kadınlarda ise yarışlar 1958, zamana karşı yarışları 1962, kategori halinde zamana karşılar 1994, 2012 yılında ise takım zamana karşı ve kadın zamana karşı olarak bugünkü halini almıştır.

1970’e kadar ağustosun son haftası yada eylülün ilk haftası yapılan yarış, Vuelta Espana Bisiklet Yarışı’nın tarihinin değişmesi yüzünden ekim ayına kaydırılmıştır.

Yarış her sene farklı bir ülkenin farklı bir şehrinde düzenlenmektedir. Şehirler olabildiğince farklı tutularak daha fazla kişiye bisiklet sporunun gitmesi sağlanmaktadır. Yarışların çoğu ise bisiklet sporunun anavatanı kabul edilen Avrupa’da, bazı yıllar ise organizasyonun kararına bağlı olarak farklı kıta ve ülkelerde yapılmaktadır.

Parkur ise yıllara göre değişiklik göstermektedir. Bazı yıllar sprinterlere, bazısı ise klasikçi yada yokuşçuların kazanmasına olanak sağlayacak şekilde düzenlenmektedir.

Kategoriler

Yarış 1 haftadan fazla süren bir etkinliktir. Hem kadınlar hem erkekler junior kategori, 23 yaş altı kategorisi ve elite olarak kategorize edilmiş olup son hali ile 12 güne yayılmıştır. Her bir kategoride zamana karşı yarış ve yol yarışı yapılmaktadır. Sadece elite kadın ve erkeklerde takım zamana karşı yarış olarak düzenlenir. Bu yarış diğer kategorilerde yarışılmaz.

Kategori Takım ZamanaKarşlı(TTT) Bireysel Zamana Karşı(ITT) Yol yarışı(RoadRace)
Elite Erkek
Elite Kadın
23 Yaş Altı erkek
Kız Çocuk
Erkek Çocuk

○ : Yarış yapılmıyor  ●: Yarış yapılıyor

 

UCI formaları

Farklı kategorilerde yarışları kazanan sporcu ve takımlar UCI tarafından verilen gökkuşağı mayoyu bir sezon sonraki yarışa kadar giyme hakkını elde eder. Bu forma beyaz üzerine gökkuşağı renklerinin enlemesine gittiği bir tasarıma sahiptir. Zamana karşıyı kazanan sporcu, yıl içerisinde ki zamana karşı etaplarında bu mayoyu giyerken, yol yarışını kazanan sporcu ise neredeyse tüm sezon boyunca bu formayı üstünde taşır. Eski şampiyonların ise formalarının kollarındaki gökkuşağı detayları o sporcunun eski bir dünya şampiyonu olduğunu göstermektedir.  Ayrıca sporcular yarışlara ülke formaları ile katılırlar. Sadece takım zamana karşıda temsil ettikleri kulüp ile yarışa katılırlar.

 

gökkuşağı mayo bisiklet

Bisiklet dünyasında gökkuşağı mayoyu giymek ayrıcalıktır. Çoğu sporcu nice yarışlar kazansa da bu mayoya ayrı önem vermektedir. Bir klasik efsanesi olan ve bisikleti 2016 sezon sonunda bırakma kararı alan İsviçreli bisikletçi Fabian Cancellara, gökkuşağı mayoyu giymek için ayrı bir çalışma gösterse de yol yarışını asla kazanamamıştır. Yine Alberto Contador, Christopher Froome, Nairo Quintana, Vincenzo Nibali gibi Grand Tour galipleri gibi yarışan sporcular hala bu mayoyu hiç giyemeden sporculuk hayatlarına devam etmektedirler.  Fakat bazı efsaneler vardır ki bu değerli mayoyu birden fazla kazanma gururuna erişmişlerdir.

Alfredo Bİnda 1927,1930,1932
Rick VanStenbergen 1949, 1956, 1957
Oscar Freire 1999,2001,2004
Edd Merckx 1967,1971,1974
Rick van Looy 1960,1961
Greg Le Mond 1983,1989
Freddy Maertens 1976,1981
Paolo Bettini 2006,2007
Georgen Ronsse  1928,1929
Gianni Bugno 1991,1992
Briek Schotte 1948,1950

 

Bu yılki yarış Katar’ın Doha kentinde 9-16 Ekim 2016  tarihlerinde yapılıyor. En önemli yarış olan erkekler yol yarışı ise son gün olan 16 Ekim Pazar günü yapılacak ve bu sene bir ilk olarak TV’de, NTVSpor’dan canlı olarak verilecek, izlemek isteyenlere, farklı sporları sevmek isteyenlere tavsiyemdir.

Hasan Saylık (https://twitter.com/hsnsylk)

 

Hakkında - Hasan Saylık

Avatar
Bisiklet, tenis ve koşu sporlarıyla ilgilenen Ankara Üniversitesi Bilgisayar Öğretmeni.

Bir Makale Daha?

2017’de Yol Bisikletinde Bizleri Neler Bekliyor?

2016 Sezonu Özeti Yol Bisikletinde 2017 sezonuna geçmeden önce geçen yılın özetini yaparak başlayalım; çünkü sıradan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir