Ana Sayfa / Bisiklet / Yol Bisikleti Yarışlarında Bahar Klasikleri!

Yol Bisikleti Yarışlarında Bahar Klasikleri!

Bisiklet yarışlarını izlemeyi, özellikle bahar aylarında yapılan ve doğal güzellikleri daha fazla ön plana çıkaran bisiklet yarışlarını izlemeyi seviyorsanız size bahar klasikleri fanı diyebiliriz. Yeşillenen, çiçeklenen doğanın, rengarenk tarlaların arasından geçen bu yarışları daha detaylı öğrenmek istiyorsanız, aklınızdaki tüm soruların yanıtını yazımızın devamında bulabileceksiniz.

Klasik bisiklet yarışları tek günden ibaret olduğu için sporcuların tüm eforlarını sarf ettikleri, heyecan katsayısı bir hayli yüksek yarışlardır. Beklemek, ertesi güne enerji saklamak yerine her takım ve yarış favorisi topyekün atak yapar. Rota olarak etaplı yarışlara göre daha uzun, daha sert, daha kırıcı yarışlardır.  Hatta bazen toprak, parke taşlı dediğimiz yollardan dahi geçen yarışlara sahne olur.

Bir çok klasik yarış 100 yılı aşmış bir tarihe sahiptir. Sprint klasikleri, Parke taşlı klasikler ve Ardenne klasikleri olmak üzere 3 farklı yarış tarzı mevcuttur.  Bunlara ek olarak gravel dediğimiz toprak yarışlardan olan yarışlar da yeni dönemde önem arz atmektedir.

Sprint Klasikleri

Strade-Bianche ismiyle İtalya’nın doğal ve tarihi güzellikleri ile isminden söz ettiren Toskana bölgesinde yapılan yarış, henüz 10 yıllık bir tarihe sahipken hem popülerlik hem de yarış klasmanı açısından çok önemli bir hale gelmiştir. Geçen sezon sporu bırakan Fabian Cancellara, yapılan 10 yarışın 3’ünü kazanmış ve yarışta var olan toprak bölümlerden birisine ismini verdirtmiştir.

Milano-San Remo ilk ve en önemli Sprint Klasiğidir. İtalya’nin Milano şehrinde başlayıp, 298 km sonra San Remo şehrinde biter ve bu mesafe ile en uzun klasik yarıştır. Yokuşlar ve bazen yağmur, kar altında yapılan yarış, istisnalar dışında Sprint ile sonuçlanır. Yarışı en çok kazanan ise 7 defa ile efsane Eddy Merckx’dir.

Parke Taşlı Klasikler

Parke taşlı klasik yarışlar ise en önemli klasik yarışlardır, Belçika ve Fransa’nın taşlı küçük köy yollarında yapılan yarışlar; uzun, yorucu, kırıcı ve zorlayıcıdır. E3 Harelbeke ve Gent-Wewelgem, Omloop Het Nieuwsblad, Dwars Door VlaanderenKuurne-Bruxelles-Kuurne, Belçika’da yapılan orta derece taşlı yola sahip yarışlardır. Yerel halk tarafından çok sevilerek izlense de anıtsal klasikler kadar sporcular için önem verilen yarışlardan değillerdir. Genelde sporcular, Flanders ve daha önemli klasiklere hazırlık için ya da gençler ilk yarışlarını kazanmak için bu yarışları önemserler.

Tour of Flanders ise Belçika’da yapılan en önemli parke taşlı klasiktir. İlki 1913 yılında yapılan yarış, Ronde Van Vlaandaren olarak da bilinir. Flaman bölgenin en önemli yarışıdır. 250 km yi aşan mesafe ile kısa parke taşlı yokuşları ile sporcuları son derece zorlayan bir yarıştır. Öyle eğimli yollara sahiptir ki durmak zorunda kalan sporcular bazen bisikletlerini elleri ile yokuş yukarısına taşımaktadır. Genelde bu yokuşlu taşlı yollarda atak yapan kişiler arkadaki sporculardan koparak yarış sonunu bireysel ya da birkaç sporcunun girdiği sprint ile yarışın kazananı olur. Bı yarışı en çok kazanan kişiler ise 3 şampiyonlukla Tom Boonen, Fabian Cancellara, Johan Muuseew’dir. İzlemesi çok zevkli ve heyecanlı sporcuların hırsla yarıştığı bir yarıştır.

Flanders yarışı ertesi hafta yapılan ve klasiklerin kraliçesi olarak adlandırılan, yarışı her bitiren kişinin küfür ettiği ama bir o kadar bağımlısı olduğu yarış ise Fransa topraklarında düzenlenen Paris-Roubaix’dir. İlk defa 1896’da yapılan yarış, Paris’ten başlayıp Kuzey Fransa ya doğru tarla ve köy aralarındaki döşeme taşlı yollardan geçen yarış Lille şehri yakınlarındaki Roubaix kasabasında yer alan Velodromda bitmektedir. Yıl boyunca traktörlerin kullandığı bozuk yollardan bisiklet ile geçmek bir yiğitlik işidir, bu yüzden yarışa Kuzeyin Cehennemi lakabı takılmıştır. Taşlar arası açılmış yolda, bisikletler o kadar titreşim alır ki George Hincapie’nin bisikletinin gidonu bu titreşime dayanamayarak kırılmış, Hincapie’nin ise omuzu sakatlanmıştır. Kimi sporcular ağrıdan yarışı bitiremezken, ağlayarak bitiren sporcular dahi vardır. Sayısız efsane hikayeye sahip olan yarış nisan ayının başında baharla beraber izlenmesi en zevkli yarışlar arasındadır. İlki 1898 yılında yapılan yarışta en çok kazanan sporcular 4’er kez ile  Belçikalı Roger de Vleameninck ve yurttaşı Tom Boonen’dir. Zaten Belçikalı sporcular bu 114 defa yapılan yarışın 55 tanesine şampiyon olarak isimlerini yazdırmışlardır.

Ardenne Klasikleri

Parke taşlı yarışlar biterken yine Nisan ayında yüzümüzü Kuzey Avrupa’ya Ardenne klasiklerine çevirmekteyiz. Üç yarıştan oluşan bu klasikler çeşitli kısa ve dik yokuşlardan oluşan bir rotaya ve bitişe sahne olmaktadır. Genelde ise patlayıcı gücü yüksek yokuşçular ya da kaçış yapmayı seven sporcular yarışlarda favori olarak görülmektedir. Hollanda’da yapılan Amstel Gold Race ülkenin önemli tek klasiğidir ve 46 defa düzenlenmiştir.

En önemli Ardenne yarışı ve en eski bisiklet klasiği ise Belçika’da Wallon bölgesinde ilk defa 1892 de yapılan anıtsal klasik kabul edilen önerge, Liege-Bastogne-Liege yarışıdır. Bu yarıl otoriteler tarafından La Doyenne(“The Old Lady”) şeklinde bir takma isme dahi sahiptir. Yarışı en çok kazanmış sporcu 5 defa ile Eddy Merckx’dir. Kısa ve dik yokuşlar Ardenne klasiklerinin tipik özelliği olurken bu yarışta Cot de St.Nicola yokuşu maksimum %11 eğime kadar çıkarak sporcuları zorlamaktadır.

Yine aynı bölgeye ait Fleche-Wallone ise Belçika’nın sahip olduğu bir başka önemli klasiğidir. İki yarışta aynı hafta sonu yapılırken bu yarışlarda puncher dediğimiz sporcular favoridir. Hala aktif olarak yarışan Alejandro Valverde bu yarışı 4 defa kazanmış tek sporcudur. Mur de Huy yokuşu bu yarışın ikon haline gelmiş, genelde yarışın sonlarına doğru bir kaç defa çıkılan, çok sert bir yokuştur ve yarışın galibi burada belli olur.

Sonbahar ayında yapılsa da bir diğer çok önemli klasik ise İl Lombardia’dır. İtalya’da yapılan yarış, dökülen yaprakların klasiği olarak bilinir ve anıtsal yarışların sonuncusudur. Kuzey İtalya’da eylül sonu yapılan yarış sezon sonuna doğru yapılsa da önem arz etmektedir.

Klasik yol bisikleti yarışları heyecanın hiç dinmediği, kazaların, ani sorunların çok önemli olduğu, lastik patlatan sporcunun ümitlerini gelecek seneye bıraktığı izlemesi en keyifli yol bisikleti yarışlarındandır. Bahar aylarının harika doğal güzelliği bu yarışların sportif zevkini arttıran önemli sebeplerdendir. Siz de geç olmadan yol bisikletine merak salıp, yol bisikleti hakkında bilinmesi gerekenleri öğrenip bu yarışların keyfine varabilirsiniz. Bu gerçekten çok ayrı bir zevk, hepinize öneririz…

Klasik yarışların 2017 yılında ki takvimine gelecek olursak;

Omloop Het Nieuwsblad (Belçika) 25 ŞUBAT
Strade Bianche (Italya) 4 MART
 Milano-Sanremo (Italy) 18 MART
Dwars Door Vlaanderen(Belçika) 22 MART
E3 Harelbeke(Belçika) 24 MART
Gent-Wevelgem(Belçika) 26 MART
Ronde van Vlaanderen / Tour des Flandres (Belçika) 2 NİSAN
Paris-Roubaix (Fransa) 9 NİSAN
 Amstel Gold Race (Hollanda) 16 NİSAN
La Flèche Wallonne (Belçika) 19 NİSAN
Liège-Bastogne-Liège (Belçika)  23 NİSAN
Prudential RideLondon-Surrey Classic (Birleşik Krallık) 30 TEMMUZ
 Il Lombardia (Italya) 30 EYLÜL

*Koyu renkle yazılan Klasikler Anıtsal(Monument) olarak nitelenen en özel ve kaçırılmaması gereken yarışlardır.  Yarışların neredeyse tamamı ülkemizde Eurosport kanalında verilmektedir.

Hakkında - Hasan Saylık

Avatar
Bisiklet, tenis ve koşu sporlarıyla ilgilenen Ankara Üniversitesi Bilgisayar Öğretmeni.

Bir Makale Daha?

Giro d’Italia Bisiklet Turu 2017 – 100. Yılında Giro!

Her ne kadar Fransa Bisiklet Turu‘nun gölgesinde kalsa da Giro d’Italia’nın yeri ayrıdır. Rotasından, coğrafyasından belki …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir