Ana Sayfa / Diğer Sporlar / Yoga Nedir?

Yoga Nedir?

Yoga, sanskritçe bir kelime olup anlamı  bütünleşmedir. Hindistan’da ortaya çıkan fiziksel, zihinsel ve ruhsal bir uygulamadır. Aklın bedenin ruhun bütünlüğünü sağlar. Fiziksel olarak uygulansa da sağladığı faydalar zihinsel ve ruhsal etki gösterir. 

Yoga’nın Ortaya Çıkışı

Yoga kelimesinin duyulması yıllar önce Hintli Astronot Rakesh Shama’nın Hindistan’ın o zamanki başbakanı Indra Gandhi ile mekikten yaptığı konuşmayla ortaya çıkmıştır. Dünyada şu anda son derece popüler olmasına rağmen, Hindistan’daki kültürün içerisinde yüzyıllardır yer almaktadır.

Yoga günümüzde beden seviyesinde yapılan duruşlar, yani Asanalardan ibaret sayılmaktadır. Oysa eğitilen sadece beden değil, bedenin gerisindeki akıl, zihin, nefes ve sonuç olarak da Özben’dir. Tatmini Özben yolu ile Özben’de bulmak, kişinin mutluluğunun kendi dışında olmadığını anlayarak, kendi içinde araması demektir. Yoga günümüzün insanlık problemleri olan günlük gerilimler , stres , sinirsel rahatsızlıklar, bedensel kalitenin azalması, erken yaşlanma, hafıza zayıflığı ve birçok olumsuzluğun yok edebilmek için kesin yoldur. Yoga bir yaşama sanatıdır, ruhsal, zihinsel ve bedensel disiplinler içerir; bu uygulamalar içinde beden canlılık, güç ve esneklik kazansa da, buna yoganın en güzel yan etkisi diyebiliriz. Yoganın özü ruhsal seviyede gerçekleşir; bedeni, nefesi, sürekli tanıklık ve farkındalık halini araştırdığımız bu yolun hem sanat, hem ilim hem de tüm insanlığın iyi haline adanmış bir öğreti olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Bunun aksini iddia edenler, ya bilgi, ya deneyim ya da yollarını açacak doğru bir rehberin noksanlığıyla yogayı olduğundan kıt, basit ve yeknesak tanımlamakta olabilirler.

Hareket ve nefesin sarmalıyla bedenin farklı poz ve akışlara teslim olduğu her uygulamaya spor denemez. Yoga nedir sorusuna yanıt vermek istersek insanın kendi iç alanına duyarlı hale geldiği, zihnin sakinleştiği ve odaklanabildiği, daha yüksek gerçeği açıldığı anlar bütünüdür, yoga diyebiliriz. Kimilerinin sandığı ;bir mucizeler bütünü,sihir ya da akrobasi değildir. Yoga sayesinde hayatınızda ciddi değişiklikler olacaktır elbet ama hayatınızda bu değişikliği yapan “siz”siniz , yoga değil, bunu unutmayın. Değişimin zamanla gerçekleşen bir hal olduğunu da hatırlatmak isterim, 2 haftalık yoga uygulamasının hayatınızda mucizeler yaratacağını zannetmeyin, ama zamanla disiplinli bir çalışmanın yardımıyla yaşamınızda çok şeyin düzene girebileceğini bilin.

namaste …

Yazar: Cecil

Hakkında - Misafir Yazar

Avatar

Bir Makale Daha?

Yasemin Adar Kimdir? Yasemin Adar’ın Kariyeri

Avrupa ve Dünya şampiyonlukları bulunan Milli güreşçi Yasemin Adar, spor hayatına gülle atma sporu ile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir