Ana Sayfa / Uncategorized / Yogaya Başlayacak Olanlar İçin Faydalı Bilgiler

Yogaya Başlayacak Olanlar İçin Faydalı Bilgiler

Kelime anlamı birleşme, bütünleşme olan yoga, kişilerin bedensel, zihinsel ve ruhsal yönden bir bütünlüğe sahip olmasını sağlamaktadır. Yoga pozisyonları ve meditasyon ile bu bütünlüğe ulaşılmaktadır. Yoga başlangıç seviyesinden, ileriki aşamalara geçene kadar yoga yapan kişilerde ruhsal, fiziksel ve zihinsel gelişim ve değişim ortaya çıkmaktadır. Bu sayede elde edilen bu bütünlük ile kişiler çok daha dingin ve huzurlu bir yapıya bürünmektedir. Yoga başlangıç hevesinde olan kişilerin, bu felsefeyi anlaması ve uygulamaları gerçekleştirmesi, bütünlüğü sağlamak adına oldukça önemlidir.

Yoga İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

Yoga başlangıç seviyesinden son seviyeye kadar geçen süreçte kişiler 8 aşamadan geçmektedir. Bu aşamaların her birinde, yoga yapan kişilerde zihinsel, ruhsal ve fiziksel değişimler meydana gelmektedir. Yoga; zihin, beden ve nefes ile aynı anda eş zamanlı olarak yapılmaktadır. Yoganın 8 aşaması şu şekildedir;

-Yama: Zarar vermemek, çalmamak, doğruluktan sapmamak ve nefsi kontrol etmek gibi evrensel ilkeleri barındırmaktadır.

-Niyama: Kişilerin öz disiplinlerini ifade eden bu aşamada alçakgönüllü olma, şükretme ve yardımsever olma gibi kavramlar öğretilmektedir.

-Asana: Yoga pozisyonları aşamasıdır. Bu aşamada kişiler, belirli pozisyonlarda uzun süreler durmaktadır.

-Pranayama: Yaşam enerjisi olarak kabul edilen bu aşama nefes ile ilgilidir.

-Pratyahara: Maddi gerçeklerden arınmayı ve maneviyata yönelmeyi içermektedir.

-Drahana: Kişilerin konsantrasyonu ve odaklanmalarına yönelik bir aşamadır.

-Dhyana: Meditasyon aşamasıdır.

-Samadhi: Son aşama olan Samadhi, aydınlanma aşamasıdır.

Yogaya başlayacak olan kişilerin, öncelikli olarak bilmesi gereken nokta, yoganın beden, zihin ve nefes ile bir arada yapıldığıdır. Bu birleşme ve bütünleşme sürecinde, negatif düşüncelerden arınmak gereklidir. Yoga pozisyonları için başlangıç seviyesinde profesyonel bir destek almak, pozisyonlar sonrasında incinme yaşamamanız adına önemlidir. Fiziksel hareketleri zorlaştırıcı giysiler giyilmemeli, rahat hareket etmenizi sağlayacak giysileri tercih edilmelidir. Yoga yapmak için en uygun saat, günün erken saatleridir. Etrafta insanların negatif enerjilerinin olmadığı, doğa ile baş başa kalınan erken saatler oldukça idealdir. Yogayı boş mide ile ya da yemek yedikten en az 2 saat sonra yapmanız gereklidir. Esnek bir vücuda ulaşmak, sakin olmak, zihninizi olumsuz düşüncelerde arındırmak ve daha pozitif biri olabilmek adına zamana ihtiyacınız olduğunu unutmayın. Yogaya dair bu gibi temel bilgiler eşliğinde, disiplinli bir şekilde felsefeyi benimsemek sizlerin uzun vadede bütünlüğü sağlamanıza yardımcı olacaktır.

Yeni Başlayanlar İçin Yoga ve Evde Yoga Yapmak

Hakkında - Özgür Emek

Özgür Emek

Bir Makale Daha?

Kel Aliço Kimdir? Kel Aliço’nun Kariyeri

Kırkpınar Yağlı Güreşlerinin unutulmaz pehlivanlarından olan Kel Aliço, 27 yıl arka arkaya Kırkpınar’da başpehlivan olma …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir