Ana Sayfa / yoga / Yeni Başlayanlar İçin Yoga ve Evde Yoga Yapmak

Yeni Başlayanlar İçin Yoga ve Evde Yoga Yapmak

Bütün dünyayı dolaşabilirsiniz ama kendinize geri dönmek zorundasınız. Kendimize geri dönebilmek, kim olduğumuzu keşfetmek ve bedensel farkındalığımızı arttırmak için yoga en doğru yoldur. Temel amaç bireyin varlığının (giva), evrenin saf bilinciyle (brahman) birleşmesidir.Zihni huzura ulaştırmak ise nefes ( pranayama) ve duruş (asana) uygulamalarının bütün olarak uygulanmasıyla mümkündür.

Evde Yoga Yapmak

Düzenli olarak yoga yapmak bedenimizin güçlenmesini, bedende mevcut ağrıların azalmasını ve en önemlisi beden olarak arınmayı sağlar. Öfke kontrolsüzlüğü, yorgunluk, kararsızlık gibi hayat kalitemizi düşüren duyguları hayatımızdan çıkarmamıza yardımcı olur.

Sanılanın aksine yoga büyük pozlar demek değildir. Yoga bir yoldur ve her şey basit bir pozla başlar. Evde de düzenli olarak yoga yapılabilir. Bunun için temelde yoga yapmaya karar vermek ve evde sessiz bir ortam yaratmak gereklidir. Yoga yapacağımız yer tüm dış etkenlerden uzak ve düz bir zemin olmalıdır. Arka planda meditasyon müziği olabilir. Mata en rahat pozisyonda oturun ve burundan derin bir nefes alın ağızdan verin. Aşağıda vereceğimiz tüm çalışma boyunca bu biçimde nefes akışını sağlamaya özen gösterin. Bir niyet belirleyin ve yogayı o niyetin size ulaşmasını sağlayacak bir kanal olduğunu düşünün.

Lotus Duruşu (Pranayama)

Ayaklarınızı yere dümdüz uzanacak şekilde oturun. Sağ dizinizi bükün ve ayak tabanınız yukarıya bakacak şekilde sol kasığınızın üzerine yerleştirin. Daha sonra sol dizinizi de bükün ve ayak tabanınız yukarıya bakar biçimde sağ kasık üzerine çapraz bir biçimde yerleştirin. Ellerinizi dizlerinize gyana mudra pozu şeklinde yerleştirin.( baş parmağınız işaret parmağınızla bitişik, avuç içleriniz yukarıya bakar biçimde)
Burundan derin bir nefes alın ağızdan verin bu pozisyonda bedenimiz ve zihnimiz sakinleşir. Kalça,diz,ayak bileklerimiz esner.

yeni başlayanlar için yoga - lotus pozu

Omurga Esnetmeler

Lotus duruşundan çıkıp rahat bir bağdaş kurun (Sukhasana) sol elinizi sağ dizinize, sağ elinizi ise arkada omurgayı destekleyecek şekilde yere yerleştirin. Sağ taraftan arkaya doğru dönün, omurganızın ve sırtınızı uzatın. Burundan nefes alıp ağızdan vermeye devam edin. Bu duruşta bir süre kalın. Tekrar merkeze dönüp iki nefes dinlendikten sonra duruşu, diğer yöne doğru uygulayın.


Yanlara esneme: Bir elinizi kalça yanında yere yerleştirin, diğer kolunuzu gergin bir şekilde başın üzerinden yana doğru uzatarak esnetin. Gergin kol tarafındaki bedeninizin yan tarafındaki gerilme, açılma ve esnemeyi hissedin. Merkeze dönün ve duruşu diğer kolunuzla diğer yöne doğru uygulayın.

Öne esneme: Kollarınızı öne doğru uzatarak alın yere gelecek şekilde tamamen öne eğilin. Endişelenmeyin başınız yere ulaşamayabilir bu durumda iki yumruğunuzu üst üste koyarak alnınızı üzerine koymayı deneyin.

yeni başlayanlar için yoga - omurga esnetmeler      yeni başlayanlar için yoga - öne esneme

Aşağı Bakan Köpek (Adho Mukha Svanasana)

Yere oturun ve ellerinizi omuz genişliğinde olacak biçimde yere koyun. Dizlerinizin üzerine gelerek masa pozisyonu alın. Sırtınız düz olsun. Ardından dizlerinizi kalçanızın altına getirin, ellerinizi ise öne doğru kaydırarak omuzlarınızdan öne doğru gelmesini sağlayın. Dizlerinizi yerden kaldırın. Kalçanız tavanı görecek şekilde yukarıda kalsın, bu esnada boynunuzu öne uzatmak için başınızı eğin. Topuklarınız yere sabit çok güçlü olsun. Bilekleriniz mata paralel olsun. Bu pozisyonda en az üç derin nefes alın ve çocuk pozuna geçin.

yeni başlayanlar için yoga - aşağı bakan köpek

Çocuk Pozu ( Balasana)

Bu poz yoga içinde en ideal dinlenme pozlarından biridir. Özellikle yorucu pozlardan sonra kasların gevşemesini, dinlenmesini sağlar. Dizleriniz bitişik bir biçimde yere çömelin. Kollarınızı matın üzerinde öne doğru uzatın ve uzanabildiğiniz kadar öne uzanın. Gövdenizi, omurganızı öne doğru uzatın ve serbest bırakın. Alnınızı yere yaslayın. Burundan nefes alıp ağızdan verin. Her nefeste bir öncekine göre gevşediğinizi ve esnediğinizi hissedeceksiniz.

yeni başlayanlar için yoga - çocuk pozu

Ağaç pozu (Vrksasana)

Ayakta bacaklar dümdüz yan yana ve kollar iki yanda açık bir biçimde durulur. Sağ ayak yerde sabit tutulur. Yavaşça diz bükülerek sol ayak yerden kaldırılır. Hafifçe öne eğilerek sol ayak bileğinden tutup topuk kuyruk sokumunun altına parmak ucu yeri gösterecek biçimde sağ bacağın iç kısmına yerleştirilir. Eller göğüs hizasında birleştirilir. Üç nefes sonra eller yukarı kaldırılır. Pozdan çıkılır ve diğer bacak için aynı şekilde poza girilir. Bu pozda denge çok önemlidir. Tek bir noktaya odaklanarak yapmak faydalıdır.

yeni başlayanlar için yoga - ağaç pozu

Metin yazarı : İlay Dağlar

Hakkında - İlay Dağlar

Avatar
Gerçek keşif, yeni topraklar bulmakla değil, yeni gözlerle bakmakla ilgilidir. Hep yeni gözlerle bakmayı dener, doğayı sever, yoga ve meditasyon eğitmenliği yapar, kısmen avukatlık bazen de tenis hakemi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir