Ana Sayfa / Diğer Sporlar / Yasemin Adar Kimdir? Yasemin Adar’ın Kariyeri

Yasemin Adar Kimdir? Yasemin Adar’ın Kariyeri

Avrupa ve Dünya şampiyonlukları bulunan Milli güreşçi Yasemin Adar, spor hayatına gülle atma sporu ile başlamıştır. 1991 yılında Balıkesir’de dünyaya gelen Adar, güreşteki başarıları ile adından söz ettirmeyi başarmıştır. Avrupa Şampiyonasında ve Dünya Şampiyonasında güreş dalında, kadınlarda Türkiye’ye ilk şampiyonluk sevincini kendisi yaşatmıştır.

Yasemin Adar’ın Güreş Kariyeri ve Şampiyonlukları

Eski bir gülle atmacı olan Yasemin Adar, adını ilk kez 2013 Akdeniz Oyunları’nda duyurmuştur. Akdeniz Oyunları’nda, 72 kg’da mücadele eden Adar, altın madalyayı kazanmıştır. 2016 yılına gelindiğinde ise Adar, adını çok daha geniş kitlelere duyurmuştur. O sene Riga’da düzenlenen Avrupa Şampiyonasında, kadınlarda Türkiye’ye ilk altın madalyasını getirmiştir. Yasemin Adar bu başarısının ardından, 2017 yılında Paris’te düzenlenen Dünya Güreş Şampiyonasına 75 kg’da katılmış ve altın madalya kazanmıştır. Bu başarı da Türkiye’ye dünya şampiyonası kadınlar güreş müsabakalarında gelen ilk altın madalyadır.

Ardı ardına gelen Avrupa ve Dünya şampiyonlukları sonrasında milli güreşçi, 2017 yılında Sırbistan’da ve 2018 yılında Dağıstan’da düzenlenen Avrupa şampiyonalarında da altın madalyaya ulaşmıştır. Yasemin Adar son olarak 2019 yılında Romanya’nın başkenti Bükreş’te düzenlenen Avrupa Güreş Şampiyonasında 76 kg’da mücadele etmiş ve bir kez daha Avrupa Şampiyonu olmayı başarmıştır. Böylelikle milli güreşçimiz 4 yıl üst üste Avrupa Şampiyonu olma başarısını göstermiştir.

Kel Aliço Kimdir? Kel Aliço’nun Kariyeri

Hakkında - Özgür Emek

Özgür Emek

Bir Makale Daha?

Kel Aliço Kimdir? Kel Aliço’nun Kariyeri

Kırkpınar Yağlı Güreşlerinin unutulmaz pehlivanlarından olan Kel Aliço, 27 yıl arka arkaya Kırkpınar’da başpehlivan olma …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir