Ana Sayfa / Fitness & Sağlık / Vücut Geliştirme Sporunda Beslenmenin Önemi

Vücut Geliştirme Sporunda Beslenmenin Önemi

Vücut geliştirme sporu ile ilgilenen ve vücutlarını kaslı ve fit bir görünüme kavuşturmak isteyen kişiler için spor yapmak tek başına yeterli değildir. Kas gelişimi için düzenli spor yaparken, beslenmeye de aynı ölçüde dikkat etmek ve kas gelişimine sağlayan besinler tüketmek gereklidir. Vücut geliştirme beslenme programı, sağlıklı bir kas gelişimi açısından son derece önemlidir. Bu açıdan bakıldığında kasların gelişmesi için hangi besin ögelerinin alınması gerektiği ve bu besin ögelerinin hangi gıdalarda bulunduğunun bilinmesi faydalı olacaktır.

Kas Gelişimi İçin Neler Tüketilmeli?

Kaslı bir vücuda sahip olmak için ağır sporlar yapmak, ağır kilolar kaldırmak tek başına yeterli olmamaktadır. Bu tarz bir yaklaşım sizi ve kaslarınızı yormaktan öteye geçmeyecektir. Kas gelişimi için gerek spor öncesi gerek spor sonrası, kasların ihtiyacı olan besin ögeleri alınmalıdır. Vücut geliştirme beslenme programı, kaslarınızın sağlıklı bir şekilde gelişmesini sağlarken yapmış olduğunuz spordan da maksimum faydayı almanızı sağlamanıza yardımcı olmaktadır. Vücut geliştirme beslenme programı spor öncesi ve spor sonrası olmak üzere iki bölüm olarak düşünülmelidir. Spor öncesinde alınması gereken temel besin ögesi karbonhidratlardır. Karbonhidratları sağlıklı besinlerden almak önemlidir. Bunun için; muz, üzüm, greyfurt, kayısı ve elma gibi meyveler, havuç, lifli sebzeler, brokoli gibi sebzeler, soya fasulyesi, mercimek, tam tahıllı ekmek gibi sağlıklı besinleri yiyebilirsiniz.

Spor yapmak için gereken enerjiyi aldıktan sonra, kas gelişimi için en önemli yapı taşı olan protein alımı da son derece önemlidir. Vücudumuzun proteini depolayamıyor oluşu, proteinin gerek gıdalar gerekse de direkt olarak alınmasını gerektirmektedir. Kasların gelişmek adına proteine ihtiyacı vardır. Protein yönünden en zengin olan gıdalar; et ürünleri, kuruyemişler, süt ve süt ürünleridir. Karbonhidratların ve proteinlerin spor öncesinde alınmasının yanı sıra, spor sonrasında da protein kullanımı kas onarımı açısından önemlidir. Vücudumuzun bir diğer ihtiyacı olan yağlar ise az miktarda tüketilmelidir. Bunun yanı sıra su tüketimi spor sırasında ve sonrasında aksatılmamalıdır. Vücudumuzun terleme ile kaybettiği sıvı yerine konmalıdır. Düzenli olarak vücut geliştirme sporu yapan kişiler için alınması gereken protein miktarı, kişinin kilosu başına 1,5 gr olarak hesaplanabilmektedir. Proteinleri gıdalar yolu ile almanın yanı sıra, harici olarak da protein tozları kullanılabilmektedir. Bu tercih kişiye kalıyor olsa da, proteini doğal besinler üzerinden almak çok daha sağlıklıdır.

Protein Ağırlıklı Besinler Nelerdir?

Hakkında - Özgür Emek

Özgür Emek

Bir Makale Daha?

Reiki Nedir, Nasıl Uygulanır?

Her yerde var olan anlamına gelen -Rei ve ruhsal yaşam enerjisi anlamına gelen -Ki kelimelerinden …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir