Ana Sayfa / Voleybol / Voleybol Terimleri – Voleybol Bilgileri

Voleybol Terimleri – Voleybol Bilgileri

Önceki voleybol yazımızda söz verdiğimiz gibi voleybol terimleri yazısıyla karşınızdayız. Çok kullanılan voleybol terimleri, ingilizce voleybol terimleri ve bu terimlerin anlamlarına değineceğiz. Çoğu kişi voleybol oynamanın mantığını bilir ama voleybol terimleri hakkında bilgili insan sayısı çok azdır. Ciddi olarak bu işle ilgilenecek olanlar için voleybol terimlerini düzenledik.

voleybol terimleri voleybol smaç

Voleybol Terimleri

Açı kapatma (Closing preferred angle): Blok yapmakta olan oyuncuların yan yana gelememe durumunda görev aldıkları alanı kapatmak için uğraş vermeleri.

Açık top (Deep set): Açık topta oyun‚ fileden uzakta kurulur ve smaç hücum çizgisi yakınında gerçekleşecek şekilde tasarlanır. Bu kurgular‚ blok oyuncularının zamanlamasını bozmayı amaçlar. Diğer kullanımları: açık pas‚ açık smaç‚ açık yüksek pastır.

Adam adama blok (Man to man block): Blokçuların birer hücumcuyu alarak birbirlerine yardım etmeden hücumcuya bire bir blok yapmaları durumu.

Aldatmaca (Trick): Bir takımın diziliş aldatmacaları ya da flaş sıçramaları gibi hareketlerle karşı takımı şaşırtmaya çalışması.

Altı-İki (Six-Two): Dört vurucu ve iki oyun kurucu kullanan altı oyunculu bir hücum yöntemi. Oyun kurucular ön hatta olduklarında vurucu‚ arka hatta olduklarında pasördür.

Alttan servis (Underhand serve): Servis atan oyuncunun topu bel hizasında biraz yukarı atıp diğer elini açarak veya yumruk yaparak vurması suretiyle kullanılan bir servis türüdür.

Antrenör (Trainer): Çalıştırıcı; antrenmanı yaptıran kimse.

Arka dublaj (Back coverage): Sahanın gerisinde kalarak arka alana gelecek topları bekleme

Arka orta (Middle back): Derin smaçları karşılamak için orta arka hat oyuncusunu kullanan bir savunma stratejisi

Asya voleybolu: Asya ülkelerinin kendi karakterlerine göre‚ uzun ırklardan farklı olarak oynadıkları file önü hareketleri bol ve hızlı voleybol.

Avantaj topu (Free ball): Smaç yerine pas ile gönderilen top. Alan takım bunu yüksek sesle duyurur ve tüm oyuncular servis karşılama konumlarına geri yerleşir.

Ayak hatası (Foot faul): Servis atmadan önce oyun alanına veya servis alanı dışına basmak.

Balans servis (Balanced serve): Eski voleybol anlayışında çok geçerli olan bir smaç biçiminin servise uygulanmasıdır.

Balans smaç (Balanced spike): Atak yapan oyuncunun‚ kollarını önden yukarı değilde topa vuracak omuzunu çevirerek arkadan getirip vurması.

Balans uçan servis (Balanced floating serve): Servis atan oyuncunun önüne attığı topu arkadan çevirerek getirdiği omzuyla vurması. Smaç şeklinde vuruş değil ‚ avuç içi gergin elle yaptığı vuruş.

Basma (Stuff block): Blok yaparak topun hücum eden takımın alanına düşmesini sağlamak

Bant (Band): Filenin üst kenarında ve yan sınırlarında bulunan beyaz renkli kısmı

Baş hakem (First referee): Maçın baş hakemi‚ oyunun ve oynandığı sahanın tek hakimidir. Özel bir sandalye üzerinde ayakta durur. Birinci hakem olarak da bilinir

Baş smaçör (Head hitter): 1. Bir takımın en güçlü smaçörü‚ 2. Sahada ön solda oynayan smaçör.

Başlangıç pozisyonu (Starting position): Bir takımın bir sete başlarken‚ hakeme verdiği pozisyon kağıdına da koç tarafından yazılmış olan‚ ilk altının sahadaki dizilişleri

Birinci el (First hand): Servis karşılayarak oyuna başlayıp topu oyuna sokan takımın‚ hücumun tamamlanmasına kadar yaptığı hareketlerinin (servis karşılma‚ oyun kurma ve hücum vuruşundan oluşan) tümü.

Birinci el hücumu (First hand attack): Takımın servis karşılandıktan sonra yaptığı hücum vuruşu

Birinci tempo (First tempo): Birinci zamanlı; Hızlı hücumcunun top pasörün elinden çıkmadan önce havaya sıçrayarak pası beklemesi zamanlaması

Blok (Block): Rakip oyuncunun hücumunu bloke etmeye çalışma. Genellikle her iki oyuncu da filenin üzerindedir ve savunma oyuncuları elleriyle topun fileyi geçmesini önlemeye çalışır

Blok arası (Seams): Blokçular arasındaki ve arka alan defans oyuncuları arasındaki boşluk.

Blok oyuncusu (Middle blocker): File önünde blok yapmak için bekleyen oyuncu

Blok taktikleri (Block tactics): Rakip hücümunun etkisiz hale gelmesi için uygulanan blok yöntemleri

Blok-aut (Block out): Topa‚ blok yapan rakip oyuncuya çarpıp dışarı çıkacak şekilde vurulması

Çapraz (Cross court): Bir oyun sahasına göre diğer oyun sahasının aksi yönündeki alan

Çapraz hücum (Cross court attack): Hücum eden takımın filesinin bir ucundan rakip takımın alanının karşı yan çizgisine doğru yapılan smaç

Çapraz oyuncu (Diagonal player): Her oyuncunun karşı pozisyonunda yer alan oyuncu. 2 numaranın çaprazı 5 numara gibi

Çapraz romen (Diagonal romen): İki nolu alandaki oyuncu‚ kısa hücüma giren oyuncunun arkasından giriş yaparak ve atılan topa vuruş yapar

Çift vuruş (Double touch): Topa aynı oyuncu tarafından art arda iki veya daha fazla kez vurulması veya dokunulması. Geçerli bir oynama olup olmadığını duruma bağlıdır

Çiftler (Doubles): Oyunun‚ her iki takımın yalnızca iki oyuncudan oluştuğu bir türü. Tüm zeminlerde oynanır ancak en çok kum sahalarda popülerdir

Çizgi (Line): Sahanın kenarını işaretlemek için kullanılan yöntem. Tüm çizgiler oyun alanına dahildir.

Çizgi hakemi (Line judge): Sahanın içine veya dışına düşen topları izleyerek baş hakeme yardımcı olan hakem

Çizgi smacı (Line short): Topa rakip alanın smaçöre yakın olan yan çizgisi boyunca ve dış blok etrafında atak yapılması

Çoklu hucüm (Multiple offense): Yalnızca dış smaçörlere pas verme dışında çeşitli oyun kurma yöntemleri kullanan bir sistem.
Defans (Defense): Savunma; topun kendi alanında ölmesini önlemek için yapılan karşı hareketlerin tümü

Deplasman (Visit): 1. Deplase olmak; yer değiştirmek (öne deplasman; yana deplasman) 2. Bir turnuva ya da maç oynamak için kendi evinden gidilen saha ya da yer.
Derin çapraz smaç (Power alley): Alanın karşı tarafındaki en uzak noktaya giden çapraz smaç

Dış dublaj (Outside coverage): Dublajda‚ arkada bekleyerek sahanın arkasına düşecek topları almak için bekleyen oyuncunun yaptığı iş.

Dik smaç (Cut shot): Bu hücum vuruşlarında top filenin üzerinden büyük açılarla geçer. Top genellikle hücum çizgisinin ön tarafına düşer

voleybol terimleri smaç

Dip çizgi (Back line): Sahanın iki kısa kenarı boyunca uzanan çizgiler

Dönüş (Rotation): Oyuncular saat yönünde bir konumdan diğerine geçer. Dönüşler servis ile başlar ve oyuncu müteakip servis geçişinden sonra arka ortaya geçer

Dört-İki (4-2): Dört vurucu ve iki oyun kurucu kullanan altı oyunculu bir hücum yöntemi; pasör her zaman ön hattaki oyunculardan biridir.

Dublaj (Dig): Bu genellikle‚ takım arkadaşının bloğa çarpıp geri gelen smacını kurtarmayı kasteder

Düşüş (Fall): Sağa‚ sola‚ öne veya geriye‚ düşme tekniği ile uzanmak; plonjon atmak.

Eğlence voleybolu (Entertaintment volleyball): Herhangi bir kurala bağlı olmaksızın mahalle arasında‚ plajda‚ salonda eğlence amacıyla bir araya gelmiş insanların oynadığı voleybol.

El üstü sektirme (Pancake): Topa plonjon yaparken‚ eli açıp avuç içini zeminde kaydırmak suretiyle tek elle pas verme tekniği. Doğru yapıldığında top elin üstüne çarpıp sekecektir.

Etkili servis (Effective serve): Servisi karşılayan oyuncunun‚ topu pasörün eline çok iyi ulaştıramamasını sağlayan ve onun manşetini bozan ya da bir oyuncunun üzerine taktik olarak atılarak o oyuncunun hücuma katılmasını zorlaştıran‚ rakip takımın taktiğini bozan servis

Hakem masası (Scorekeeper´s table): Yazı hakemi ve skorbord hakeminin oturduğu bölüm.

Hatalı oyuncu değişikliği (Illegal substitution): Oyundan çıkan bir oyuncunun farklı bir oyuncuyla değişme olasılığı yoktur. Ancak aynı kişiyle değişebilir

Hatalı pozisyon (Position fault): Altı oyunculu kapalı saha voleybolunda‚ oyuncuların dönüşe uymaması veya yanlış yerde durması.

Hazırlık pozisyonu (Ready position): Bir oyuncunun bir servisi veya hücumu karşılamaya hazırlanırken bulunması gereken doğru pozisyon.

Hücum alanı (Attack line): Hücum çizgisi (3m. çizgisi) ile sahanın ikiye bölünmesi sonucu ortaya çıkan ve fileye yakın olan alan. Savunma oyuncuları bu bölgeden hücum vuruşu yapamazlar.

Hücum feyki (Decoy): Feyk‚ hangi smaçörün vuruşu yapacağını gizlemeye yönelik bir hücum taktiğidir. Genellikle‚ iki veya daha fazla smaçör filenin aynı noktasına doğru ilerler.

Hücum sayısı (Kill): Bir sayı kazanma ve servis geçmesiyle sonuçlanan atak.

Isınma bölgesi (Warm up area): Yedek oyuncuların karşılaşma esnasında ısınma yapabilmeleri için ayrılmış olan‚ 3x3m. Boyutlarındaki alan.

İkili hızlı hücum (Double quick): Hızlı hücum gibidir‚ ancak hızlı bir dahili smaç için iki smaçör pasöre yaklaşır.

İkili kısa (Double short): İki hızlı hücumcunun aynı anda kısa pasa sıçraması durumu; hızlı hücumcuların birisi pasörün önünde diğeri arkasında sıçrar.

İkinci el hücumu (Second hand attack): Takımın savunmadan çıkan toplarla yaptığı hücum.

İstisnai oyuncu değişikliği (Exceptional player substitution): Oyun esnasında olumsuz bir durumun olması ve yapılan değişiklik.

Japon servis (Japanese serve): Vuruş yapılacak omuzun üzerine atılan topa. Kol yandan‚ dirsek kırılmadan‚ hızla savrulup başın üzerine atılarak yapılan vuruş.

Japon taklası: Çabuk bir hareketle topun karşısına gidilir‚ manşetle çıkarılır ve daha sonra yere düşmek zorunda kalındığı için‚ hamle yaptığımız bacağın tersine gelen omuz üzerinden ters takla atarak ayağa kalkar‚ bir anda diğer harekete hazır olursunuz.

Kritik sayı (Crucial point): Sayılarda arayı açmayı veya kapatmayı‚ seti bitirmeyi‚ set sayısı atmayı‚ psikolojik baskı yaratacak sayılara ulaşmayı sağlayacak olan sayı.

Kura atışı (Toss): Karşılaşma başlamadan önce‚ baş hakem ve kaptanların hazır bulunduğu; ilk servis atışını ve takımların karşılaşmaya başlayacağı sahayı seçme önceliği kazanacakları para atışı.

Kurşun manşet (Lead reception): Pasöre alınan çabuk ve yatık manşet.

Kurşun pas (Lead pass): Pasörün‚ yüzünün dönük olduğu tarafa doğru‚ en az 1m. en çok 3m. uzağına attığı alçak ve çabuk pas

Manşetle oyun kurma (Bump set): İki kol birlikte kullanılarak yapılan ve topun ön kollara çarptığı bir oyun kurma. Pas gibidir‚ ancak genellikle bunun arkasından ikinci bir vuruş ve müteakip smaç gelir

Mintonette: Voleybolun ilk adı. Voleybol‚ YMCA (Young Men´s Christian Association) öğretmeni William Morgan tarafından icat edilmiştir

Mola (Time out): Bir koçun oyunu kesmek‚ taktik vermek gibi nedenlerle‚ kurallarla belirlenmiş sürelerde oyunu kesmesi. Voleybolda mola süreleri 30 saniyedir.

Oyun Kurma (Set): Topun‚ hücum oyuncusu tarafından smaç ile rakip alana gönderilmek üzere yönlendirilmesi. Oyun kurma zorlu bir görevdir

Oyuncu Kurucu (Setter): Birincil görevi ikinci temasta topu alarak hücum yapması için takım arkadaşına göndermek olan oyuncu

Oyuncu Değiştirme Arası: Hakemin oyuncu değiştirmek için verdiği zaman.

Oyuncu değiştirme bölgesi (Substitution zone): Masa hakeminin ön bölgesi ve Voleybol sahasının ön bölümündeki alan

Paralel Blok (Parallel Block): İki köşelerde‚ yan çizgileri kapatacak şekilde yapılan blok.

Paralel Romen (Parallel Romen): Üç numaradan kısaya giren oyuncunun hemen arkasından ona paralel bir girişle dört numara oyuncusu‚ üç ile dört numara arasından fileye yaklaşarak kısaya giriş yapan oyuncunun üzerinden aşırılan bombeli alçak topa vurulur

Parlama (Flare): Bir smaçör hızlı hücum eden smaçörün arkasına gizlenir ve dışa doğru yaklaşarak atak yapar

Parmak Pası (Overhead Pass): Oyun kurmada olduğu eller açık olarak verilen pas. Doğru yapıldığında‚ pası kontrol etmenin iyi bir yoludur. Plaj voleybolunda‚ oyuncunun ikinci teması beklemek yerine ikinci temasta smaç vurmasını sağlar

Perdeleme (Screening): Bir oyuncunun‚ servis atan arkadaşının görülmesini önlemek amacıyla rakip oyuncunun görüş hattını kapaması. Perdeleme kural dışıdır

Pipe (Pipe): Alanın ortasında‚ üç metre çizgisi üzerinde bir arka hat oyuncusunun topa vurmasına yönelik oyun kurulması

Plase (Plase): Topa yavaşça vurulmasıdır; genellikle bloğun yanından veya üstünden aşırtılır. Ayrıca‚ topu filenin yakınında‚ defanstaki bir açığa doğru başarıyla göndermek anlamına gelir.

Plonjon (Dive Dive,Roll): Topu kurtarmak için ileriye atılmaktır ve genellikle karın üstü düşülür. Plonjonun en ileri düzeyidir

Plonjonla defans (Dig): Sert gelen topu karşılamak. Normal olarak‚ smaç ile gönderilen topu zemine yakın bir noktada pas olarak geçirmeyi kasteder

Pozisyon hatası (Position fault): Servis atılırken veya servis karşılanırken hakem işaretini vermeden oyuncuların birbirlerinin önününe‚ sağına ve soluna geçiş yapmaları

Ralli (Rally): Oyunun‚ topun servis vuruşuyla oyuna girdikten ölene kadar olan bölümü

Sekiz saniye kuralı (Eight-second rule): Servis sırasında hakem düdüğü ile topa vurma arasında geçen süre 8 saniyeyi geçemez. 8 saniye içinde servis atılmazsa servis ve sayı karşı takıma geçer.

Six Pack (Six Pack): Smaç yapılan topun blokçunun yüzüne çarpması

Tehir (Delay): Yapılacak olan oyunun herhangi bir saha‚ışık vb. gibi nedenlerden dolayı başak bir tarihe ertelenmesi.

Voleybol terimleri için bu kadarı yeterli diye düşünüyoruz. Tabii ki başka birçok terim var, eğer aklınızda kalan bir soru varsa ya da daha farklı voleybol terimleri de olmalıydı diye düşünüyorsanız bunları yoruma yazabilirsiniz.Başka bir yazıda görüşmek üzere.

Hakkında - Burak Aksoy

Avatar
Sporun her dalından keyif alan bir sporsever, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencisi.

Bir Makale Daha?

Dünyanın En İyi 10 Voleybolcusu

Dünyada oynanan en popüler spor şüphesiz ki futboldur. Bununla birlikte tıpkı futbol gibi voleybol da …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir