Ana Sayfa / Diğer Sporlar / Voleybol Kuralları – Voleybol Nasıl Oynanır?

Voleybol Kuralları – Voleybol Nasıl Oynanır?

Bir spor tanıtımı yazısıyla daha karşınızdayız. Bu yazımızda değineceğimiz konu voleybol olacak. Voleybol nedir, voleybol sahası, voleybol saha ölçüleri nedir, voleybol nasıl oynanır, voleybol kuralları, voleybol oyun kuralları üzerinde duracağız. Bir başka yazımızı da voleybol terimleri konusuna ayıracağız, çünkü voleybol terimleri başlı başına çok uzun bir konu. Voleybol ülkemizde ve dünyada herkesin sevdiği bir spor, adını bir türlü öğrenemeyip ısrarla “valeybol” diyen abilerimiz bile zevkle izliyor voleybol müsabakalarını.

voleybol kuralları

Voleybol Nedir?

Voleybolu çok kısa bir şekilde tanımlayacak olursak, “Bir voleybol filesi ile ortadan ikiye bölünmüş bir sahada, altışar oyuncudan oluşan iki takımın karşılaştığı, belli kuralları olan ve topa elle vurulup karşı takımın topu karşılayamamasının hedeflendiği spor.” diyebiliriz.

Voleybol Sahası / Voleybol Saha Ölçüleri

Voleybol saha ölçüleri 18 metre uzunluğunda, 9 metre genişliğinde bir dikdörtgendir. Bu dikdörtgeni tam ortasından ayıran bir voleybol filesi vardır. Voleybol filesinin yüksekliği erkeklerde 2.43 metre, kadınlarda 2.24 metredir.  Bu file, voleybol sahası alanını 9’ar metrekarelik  iki eşit kareye böler. Bu iki kare her iki takımın yarı sahasıdır. Bu kareleri 3 metre, 6 metre uzunluklarında iki bölgeye ayıran bir 3 metre çizgisi bulunur. Her takımın yarı sahaları içerisinde 6’şar oyuncusu bulunur. Bunlardan 3’ü öndeki hücum oyuncuları, 3’ü arkadaki defans oyuncularıdır. 3 metre çizgisi arkadaki defans oyuncularının hücum etme sınırıdır. Onlar bu çizgiyi geçemezler.

voleybol saha ölçüleri

Voleybol Nasıl Oynanır?

Voleybolun tanımını yaparken “Bir voleybol filesi ile ortadan ikiye bölünmüş bir sahada, altışar oyuncudan oluşan iki takımın karşılaştığı, belli kuralları olan ve topa elle vurulup karşı takımın topu karşılayamamasının hedeflendiği spor.” demiştik. Voleybol kuralları kısmına girmeden önce bunu  Bunun dışındaki detaylara gelecek olursak;

 • Oyuncular sahada sabit yerlerde dururlar üç kişi fileye yakın üç kişi de savunma pozisyonunda geride durur.
 • Bir takım topa arka arkaya en fazla üç kez vurabilir.
 • Topa vücudun herhangi bir yeri ile vurmak serbesttir.
 • Oyuncular saat yönünde olmak üzere sürekli değişerek oynarlar.
 • Topu karşı tarafın sahasına düşüren takım puan kazanır.

Tabi ki oynanırken yapılan bazı voleybol hareketleri ve voleybol teknikleri vardır, bunlardan bahsedelim:

Manşet, iki kolu yan yana getirerek vuruş yapmaktır. Vuruşta önemli nokta, ön kolların iç kısımlarındaki en geniş alan ile vuruş yapmaktır.

Servis, voleybolda oyunu başlatan vuruş olarak tanımlanır. Servis atan oyuncu, diğer oyuncuların yardımı olmadan servis atışını kullanır. Bu oyuncu kendi yarı sahasının dışındaki çizgiyi geçmeden, topu karşı yarı sahaya atar. Servis, genelde top havaya atıldıktan sonra, yere düşerken zıplayarak sert bir şekilde vurarak kullanılır.

voleybol servis

Blok, rakibin hücum gücünü etkisiz hale getirmek, rakibe uygun bir hücum şansı tanımamak veya topu kendi takımımıza kazandırmak için 2-3-4 no’lu bölge oyuncularının file üzerinde yaptıkları bir girişimdir. Rakipten gelen topu file üzerinde karşılayıp tekrar karşı sahaya göndermeyi hedefler.

Smaç, voleybolun sayı almaya yönelik yapılan bitirici vuruşudur. Kısaca oyuncunun tek elle, sert bir vuruşla topu file üzerinden rakip sahaya göndermesidir. Bunu yaparken sıçrar ve bacaklarını kalçalarına doğru çekerek güç alır, kolunu da havada açar ve topa sertçe vurur. 3 metre çizgisinin gerisinde kalan defans oyuncuları, smaç vuruken bu çizgiyi geçmemeye dikkat etmelidir.

Voleybol Kuralları / Voleybol Oyun Kuralları

 • Bir voleybol takımı 6 as 6 yedek toplam 12 oyuncudan oluşur.
 • Her takımın 12 oyuncudan oluşan takım listesinde 1 libero oyuncusu belirtme hakkı vardır.
 • Voleybol, 5 set üzerinden oynanır. Netice seti hariç her sette 25 sayıya ulaşan seti alır. 3 set alan takım müsabakayı kazanmış sayılır. 2-2’lik eşitlik durumunda 15 sayılık netice seti oynanır. Setlerde 24-24’lük ya da netice setinde 14-14’lük eşitlik olması durumunda 2 sayıyla üstünlük sağlayan takım, seti ya da maçı kazanır.
 • Takımlar her setten sonra saha değişimi yaparlar.
 • Voleybol maçlarında oyuncular sahaya belirli bir düzende dizilirler ve her karşıdan top çevirdiklerinde saat yönünde 1 tur dönerler. (Bu dönüş şekli biraz karıştırılıyor, bu yüzden fotoğrafla göstermek istedik.)
voleybol diziliş dönüş
Burada görülen 1 numaralı oyuncu, servis atacak olan oyuncudur.

 

 • Voleybolda set başına her takıma 6 oyuncu değiştirme hakkı verilir. Bir veya daha fazla oyuncu aynı anda değiştirilebilir.
 • Libero oyuncusu geri hat oyuncularının istediği herhangi birinin yerine izin istemeksizin girip çıkabilir. Libero oyuncusu hücum vuruşu yapamaz, servis atamaz ve blok teşebbüsünde bulunamaz. Kısaca sadece savunma oyuncusudur ve bir de forma rengi diğer takım arkadaşlarından farklıdır.
 • Müsabaka esnasında takımlara topu rakip sahaya göndermeden önce en fazla 3 pas yapma hakkı verilmiştir.(blok hariç)
 • Her takımın set boyunca 30 saniyelik 2 mola hakkı vardır. Ayrıca 8 ve 16. sayılarda zorunlu teknik molalar kullanılır. Maç 5. sete(netice seti) uzarsa yine 30 saniyelik 2 mola hakkı vardır ve bu sette teknik mola verilmez.
 • Voleybol müsabakaları 1 baş hakem, 1 yardımcı hakem, 1 yazı hakemi, 2 çizgi hakemi ve 1 masa hakemi tarafından yönetilir.
 • Müsabakalarda voleybol kuralları dışındaki hareketlere cezalar kartlarla verilir.
  Uyarı: Sözle ya da elle işaret, kart yok.
  İhtar: Sarı kart (ralli kaybeder, 1 de sayı yazılır)
  Oyundan çıkarma: Kırmızı kart (o set boyunca oynayamaz)
  Diskalifiye: Sarı + Kırmızı kart aynı anda (oyundan ihraç)

Böylece voleybol kuralları hakkında yeterli bilgiyi veren bir yazı yazmış olduk, artık voleybolun nasıl oynanacağını biliyorum diyebilirsiniz. Bu konu hakkındaki sonraki yazımız voleybol terimleri hakkında olacak ve voleybol kuralları konusunun da detaylarına gireceğiz.

Hakkında - Burak Aksoy

Sporun her dalından keyif alan bir sporsever, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencisi.

Bir Makale Daha?

Korfbol Nedir ? Nasıl Oynanır ?

Korfbol, kadınlar ve erkeklerin beraber oynadığı tek takım sporudur. Oyun olarak basketbol ve hentbolun karışımına …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir