Ana Sayfa / Voleybol / Voleybol Kuralları – Voleybol Nasıl Oynanır? – Spoura

Voleybol Kuralları – Voleybol Nasıl Oynanır? – Spoura

Bu yazımızda voleybol hakkında genel bilgiler, voleybol sahası ölçüleri, voleybol kuralları ve nasıl oynandığından bahsedeceğiz. Bir başka yazımızı da voleybol terimleri konusuna ayıracağız. Voleybol ülkemizde ve dünyada herkesin sevdiği bir spor, voleybol müsabakalarını adını bir türlü öğrenemeyip ısrarla “valeybol” diyen abilerimiz bile zevkle izliyor.

voleybol kuralları voleybol sporu

Voleybol Nedir?

Voleybolu çok kısa bir şekilde tanımlayacak olursak, “Bir voleybol filesi ile ortadan ikiye bölünmüş bir sahada, altışar oyuncudan oluşan iki takımın karşılaştığı, belli kuralları olan ve topa elle vurulup karşı takımın topu karşılayamamasının hedeflendiği spor.” diyebiliriz.

Voleybol Sahası / Voleybol Saha Ölçüleri

Voleybol saha ölçüleri 18 metre uzunluğunda, 9 metre genişliğinde bir dikdörtgendir. Bu dikdörtgeni tam ortasından ayıran bir voleybol filesi vardır. Voleybol filesinin yüksekliği erkeklerde 2.43 metre, kadınlarda 2.24 metredir.  Bu file, voleybol sahası alanını 9’ar metrekarelik  iki eşit kareye böler. Bu iki kare her iki takımın yarı sahasıdır. Bu kareleri 3 metre, 6 metre uzunluklarında iki bölgeye ayıran bir 3 metre çizgisi bulunur. Her takımın yarı sahaları içerisinde 6’şar oyuncusu bulunur. Bunlardan 3’ü öndeki hücum oyuncuları, 3’ü arkadaki defans oyuncularıdır. 3 metre çizgisi arkadaki defans oyuncularının hücum etme sınırıdır. Onlar bu çizgiyi geçemezler.

voleybol saha ölçüleri

Voleybol Nasıl Oynanır?

Voleybolun tanımını yaparken “Bir voleybol filesi ile ortadan ikiye bölünmüş bir sahada, altışar oyuncudan oluşan iki takımın karşılaştığı, belli kuralları olan ve topa elle vurulup karşı takımın topu karşılayamamasının hedeflendiği spor.” demiştik. Voleybol kuralları kısmına girmeden önce bunu  Bunun dışındaki detaylara gelecek olursak;

 • Oyuncular sahada sabit yerlerde dururlar üç kişi fileye yakın üç kişi de savunma pozisyonunda geride durur.
 • Bir takım topa arka arkaya en fazla üç kez vurabilir.
 • Topa vücudun herhangi bir yeri ile vurmak serbesttir.
 • Oyuncular saat yönünde olmak üzere sürekli değişerek oynarlar.
 • Topu karşı tarafın sahasına düşüren takım puan kazanır.

Tabii ki oynanırken yapılan bazı voleybol hareketleri ve voleybol teknikleri vardır, bunlardan bahsedelim:

Manşet, iki kolu yan yana getirerek vuruş yapmaktır. Vuruşta önemli nokta, ön kolların iç kısımlarındaki en geniş alan ile vuruş yapmaktır.

Servis, voleybolda oyunu başlatan vuruş olarak tanımlanır. Servis atan oyuncu, diğer oyuncuların yardımı olmadan servis atışını kullanır. Bu oyuncu kendi yarı sahasının dışındaki çizgiyi geçmeden, topu karşı yarı sahaya atar. Servis, genelde top havaya atıldıktan sonra, yere düşerken zıplayarak sert bir şekilde vurarak kullanılır.

voleybol servis

Blok, rakibin hücum gücünü etkisiz hale getirmek, rakibe uygun bir hücum şansı tanımamak veya topu kendi takımımıza kazandırmak için 2-3-4 no’lu bölge oyuncularının file üzerinde yaptıkları bir girişimdir. Rakipten gelen topu file üzerinde karşılayıp tekrar karşı sahaya göndermeyi hedefler.

Smaç, voleybolun sayı almaya yönelik yapılan bitirici vuruşudur. Kısaca oyuncunun tek elle, sert bir vuruşla topu file üzerinden rakip sahaya göndermesidir. Bunu yaparken sıçrar ve bacaklarını kalçalarına doğru çekerek güç alır, kolunu da havada açar ve topa sertçe vurur. 3 metre çizgisinin gerisinde kalan defans oyuncuları, smaç vuruken bu çizgiyi geçmemeye dikkat etmelidir.

Voleybol Kuralları / Voleybol Oyun Kuralları

 • Bir voleybol takımı 6 as 6 yedek toplam 12 oyuncudan oluşur.
 • Her takımın 12 oyuncudan oluşan takım listesinde 1 libero oyuncusu belirtme hakkı vardır.
 • Voleybol, 5 set üzerinden oynanır. Netice seti hariç her sette 25 sayıya ulaşan seti alır. 3 set alan takım müsabakayı kazanmış sayılır. 2-2’lik eşitlik durumunda 15 sayılık netice seti oynanır. Setlerde 24-24’lük ya da netice setinde 14-14’lük eşitlik olması durumunda 2 sayıyla üstünlük sağlayan takım, seti ya da maçı kazanır.
 • Takımlar her setten sonra saha değişimi yaparlar.
 • Voleybol maçlarında oyuncular sahaya belirli bir düzende dizilirler ve her karşıdan top çevirdiklerinde saat yönünde 1 tur dönerler. (Bu dönüş şekli biraz karıştırılıyor, bu yüzden fotoğrafla göstermek istedik.)
voleybol diziliş dönüş
Burada görülen 1 numaralı oyuncu, servis atacak olan oyuncudur.

 

 • Voleybolda set başına her takıma 6 oyuncu değiştirme hakkı verilir. Bir veya daha fazla oyuncu aynı anda değiştirilebilir.
 • Libero oyuncusu geri hat oyuncularının istediği herhangi birinin yerine izin istemeksizin girip çıkabilir. Libero oyuncusu hücum vuruşu yapamaz, servis atamaz ve blok teşebbüsünde bulunamaz. Kısaca sadece savunma oyuncusudur ve bir de forma rengi diğer takım arkadaşlarından farklıdır.
 • Müsabaka esnasında takımlara topu rakip sahaya göndermeden önce en fazla 3 pas yapma hakkı verilmiştir.(blok hariç)
 • Her takımın set boyunca 30 saniyelik 2 mola hakkı vardır. Ayrıca 8 ve 16. sayılarda zorunlu teknik molalar kullanılır. Maç 5. sete(netice seti) uzarsa yine 30 saniyelik 2 mola hakkı vardır ve bu sette teknik mola verilmez.
 • Voleybol müsabakaları 1 baş hakem, 1 yardımcı hakem, 1 yazı hakemi, 2 çizgi hakemi ve 1 masa hakemi tarafından yönetilir.
 • Müsabakalarda voleybol kuralları dışındaki hareketlere cezalar kartlarla verilir.
  Uyarı: Sözle ya da elle işaret, kart yok.
  İhtar: Sarı kart (ralli kaybeder, 1 de sayı yazılır)
  Oyundan çıkarma: Kırmızı kart (o set boyunca oynayamaz)
  Diskalifiye: Sarı + Kırmızı kart aynı anda (oyundan ihraç)

Böylece voleybol kuralları hakkında yeterli bilgiyi veren bir yazı yazmış olduk, artık voleybolun nasıl oynanacağını biliyorum diyebilirsiniz. Bu konu hakkında voleybol terimleri yazımızı inceleyebilir ve voleybol kuralları konusunun da detaylarını öğrenebilirsiniz.

Hakkında - Burak Aksoy

Avatar
Sporun her dalından keyif alan bir sporsever, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencisi.

Bir Makale Daha?

Dünyanın En İyi 10 Voleybolcusu

Dünyada oynanan en popüler spor şüphesiz ki futboldur. Bununla birlikte tıpkı futbol gibi voleybol da …

32 Yorumlar

 1. Avatar

  Siteye teşekkürümü sunuyorum.Beden hocası bize bu konuları ödev verdi araştırma ödevi,bende burdan kolaylıkla yaptım.TEŞEKKÜRLER:)

 2. Avatar

  Bu siteye teşekkürümü sunuyorum.Beden hocası bize bu konuyu araştırın dedi,ödevimi de burda kolaylık la yapmış oldum teşekkür ederim.:)

 3. Avatar

  Furkan sen osmançınar da mı okuyon

 4. Avatar

  ödevimi yaptım mutluyum. çooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooook teşekkur ederim

 5. Avatar

  eyw sayenizde disiplinden kurtuldum

 6. Avatar

  Harika bir yazı olmuş , çok beğendim . . .

 7. Avatar

  O ye son disiplin hakim di teşekkür ederim disiplinden kurtuldum

 8. Avatar

  Siteye çok teşekkür ederim beden öğretmenimin vır vırından ve -10 puanindan ♥♥♥

 9. Avatar
  Hatice Hoşgör

  çooooooooook güzel bir yazı olmuş

 10. Avatar

  Çok beğendim

 11. Avatar
  YER ELMASI (LAKABIM XD)

  Yarin beden sinavim vardi ve baya ugrasmissiniz artik hep bu siteden calisicam tum sporlar hikayeler var cok tesekkur ederim 😀

 12. Avatar

  cok tesekkurler

 13. Avatar

  Yarin yazilimiz var tessekur ederim.

 14. Avatar

  çok güzel yorumlar yapmışsınız.

 15. Avatar

  ceren sen osman çınarda okuyonnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnn

 16. Avatar

  15 kural istedi hoca ama neyse

 17. Avatar

  yarın ınavım var çok yardımcı oldu teşekkürler

 18. Avatar

  Çokkkkk güzel inşallah 💯alırım AMİİNN

 19. Avatar
  Kanyara Kesinen (Gerçek İsmim Değil)

  Teşekkürler sizin sayenizde sınavım güzel geçicek ama bize hoca dedi görüntü denetlme olmayan sahalarda 4 çizgi hakemi olur, 6 veya 8 yedek yani 12 veya 14 kişiyle oynanabililr demişti birde telden bahsetmişti 80 cm uzunluğunda bir tel varmış voleybolcular o telden yukarı atamazlarmış.

 20. Avatar

  cok ıyı geldı sınavım vardı

 21. Avatar

  valla ben ödevi yapıyom ama allah razı olsun bu beden hocamız alçak onları ezberletip souyo yapamazsak çok dövüyor şerefsiz

 22. Avatar

  Çok güzel olmuş 👍👍

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir