Ana Sayfa / Uncategorized / Voleybol Kaç Kişiyle Oynanır?

Voleybol Kaç Kişiyle Oynanır?

Her takım oyunu için geçerli olan ve unutulmaması gereken gerçeklerden birisiyle başlayalım:

  • Bir araya gelmek başlangıç,
  • Bir arada durmak ilerleme,
  • Birlikte çalışmak başarıdır.

Çünkü sahip olduğunuz yeteneklerle maç ya da maçlar kazanabilirsiniz ama iyi bir takımla şampiyon olabilirsiniz.

1892 yılında Amerika’da Dr. James Naismith’in basketbolu icat etmesinin ardından aynı kurumda çalışan William G. Morgan sporda yeni bir arayışa girişti ve Naismith’ten üç yıl sonra “Mintonette” adını verdiği yeni bir oyun geliştirdi. Morgan’ın basketbol, ​​beyzbol, tenis ve hentbolun bir kombinasyonu olarak tasarladığı bu oyunun adı daha sonra voleybol adını alacaktır.

VOLEYBOL KAÇ KİŞİYLE OYNANIR?

Tahmin edileceği üzere voleybol ilk zamanlarından günümüze kadar pek çok değişiklik yaşadı. Saha boyutu, file yüksekliği, top ölçüleri derken saha içindeki oyuncuların sayısına kadar pek çok şey değişti voleybol tarihinde. Örneğin 1915 yılında getirilen değişikliklerle oyuncu sayısı esnetilmiş, takımlar 2 ila 6 arasında oyuncu sayısıyla çıkmıştır maçlara. 1918 yılında ise oyuncu sayısının altı olarak ilan edilmiştir. Peki, günümüzde voleybol kaç kişiyle oynanır?

Günümüz voleybolunda bir takım en fazla 12 oyuncudan oluşur. Bu oyunculardan 6’sı as, 6’sı ise yedek olarak maça çıkar. Oyuncuların saha içinde oynayabilecekleri mevkiler şunlardır:

  • 1 ve 2 numaralı pozisyonlarda pasör ve pasör çaprazı mevkii oynar.
  • 3 ve 6 numaralı pozisyonda orta blokçu mevkii oynar.
  • 4 ve 5 numaralı pozisyonu smaçör mevkii oynar.

VOLEYBOLDA OYUNCULARIN GÖREVLERİ NELERDİR?

Voleybol kaç kişiyle oynanır?” sorusunu cevapladığımız yazımıza bu oyuncuların maç sırasında aldıkları görev ve bu görevlerin tanımıyla devam edelim.

Pasör: Smaçörlere top dağıtan oyuncudur. Görevi oyun kurmaktır. Pasörler çok yönlü oyunculardır. Bu nedenle hareketli, çevik olmaları, hızlı karar verebilmeleri ve gerektiğinde hücuma çıkabilmeleri beklenir.

Pasör Çaprazı: 2 ve 1 numaralı pozisyonda oynarlar. Bulundukları pozisyon itibariyle solak olmaları bu oyuncular için bir avantaj sağlar. Pasör çaprazları ön ve arka hattan rahatlıkla hücum yapabilen, smaç tekniği gelişmiş ve iyi sıçrayabilen oyunculardır.

Smaçör: Takımın genellikle uzun pasla hücum eden oyuncularına denir. Hem savunma hem de hücumda iyi olmaları beklenir. Bu nedenle sıçrama yetenekleri yüksektir. Sahada iki adet smaçör bulunur.

Orta Oyuncu: Voleybolda 3 numara olarak oynayan ve kısa, etkili paslarla hücum eden, genellikle uzun boylu ve atletik oyunculara denir.

Libero: Liberolar savunma oyuncularıdır ve oynadıkları pozisyon rakip takımın en çok hücum ettiği bölgelerdendir. Bu yüzden defans yükünü üstlenirler. Takımdaki diğer oyunculardan farklı renkte forma giyerler.

Yazar: Erhan Taşbaş

Hakkında - Erhan Taşbaş

Erhan Taşbaş
Her türlü spordan keyif alan bir sporsever.

Bir Makale Daha?

Kel Aliço Kimdir? Kel Aliço’nun Kariyeri

Kırkpınar Yağlı Güreşlerinin unutulmaz pehlivanlarından olan Kel Aliço, 27 yıl arka arkaya Kırkpınar’da başpehlivan olma …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir