Ana Sayfa / Uncategorized / Voleybol Hakkında Bilgiler

Voleybol Hakkında Bilgiler

Erkeklerin icat ettiği ama kadınların mükemmelleştirdiği bir oyun

Voleybol, 19. yüzyılın sonlarında Amerikalı bir beden öğretmeni tarafından bir salon oyunu olarak tasarlanmıştır. Günümüzde voleybol hem kadınlarda hem de erkeklerde dünyanın en çok tercih edilen takım sporlarından birisidir. Bu nedenle voleybol hakkında bilgi sahibi olmayan insanlar bile voleybolla ilgili bir soru sorulduğunda ortadan fileyle ayrılmış bir sahayı tanıyacaklardır. Takımlar bu filenin iki yanında pozisyon alırlar. Oyunda amaç, file üzerinden atılan topun rakip sahasına düşmesini sağlamaktır. Bunu gerçekleştiren takım her seferinde bir puan kazanır. Voleybolda takımların altı as, altı yedek oyuncusu bulunmaktadır. 6 kişilik iki takım arasında oynanan voleybolda oyuncuların belli pozisyonlarda verimli olması beklenir. Bu nedenler voleybolda takım disiplinin yanı sıra bireysel performanslar da önemlidir.

Dikdörtgen, 18×9 m boyutlarında bir sahada oynanan voleybol ilk olarak kapalı alan sporu olarak ortaya çıkmış olsa da açık alanlarda da oynanmaktadır. Elbette oyunun bu farklı türleri arasında belli başlı farklılıklar da bulunmaktadır.

Voleybol hakkında bilgiye ihtiyaç duyanların merak ettiği konulardan bir diğeri de oyunda kullanılan tekniklerdir.

Voleybolda, sahada bulunan oyuncuların belli görevleri vardır. Sporcular bulundukları pozisyonun gerektirdiği şekilde görevlerini yerine getirirler. Voleybol takımlarında beş oyuncu aynı formayı giyerken libero pozisyonundaki oyuncu farklı bir renk formayla oyuna başlar. Voleybol oyununda sporcuların oyunu sürdürmek ve sayı elde etmek için kullandıkları belli teknikler bulunur. Şimdi bu tekniklere bir göz atalım.

TOKYO, JAPAN – AUGUST 27: Players of Cuba spike in the match between Russia and Cuba during the FIVB Women’s Volleyball World Cup Japan 2015 at Yoyogi National Stadium on August 27, 2015 in Tokyo, Japan. (Photo by Christopher Jue/Getty Images for FIVB)

Servis

Voleybolda top oyuna servis ile sokulur. Başka bir ifadeyle servis oyunu başlatan harekettir. Servisi atan oyuncu atışını oyun çizgisinin dışından gerçekleştirmelidir. Servis atılırken çizgiye basılmamalıdır. Servis atışının doğrudan rakip sahaya düşerek sayı olması ace olarak adlandırılır.

Manşet pas

Genellikle rakip sahadan gelen servisi karşılamak amacıyla başvurulan bir tekniktir. Bu teknikte oyuncu iki kolunun iç tarafını yan yana getirerek topa müdahale eder. Gelen top eğilerek karşılandığı için bu teknik için kısa boylu oyuncular daha uygundur.

Smaç

Oyuncunun file üzerinden topu sert bir şekilde karşı sahaya düşürmeye çalıştığı bir hücum hareketidir. Smaç yapacak oyuncu topa doğru zamanda, doğru hızda ve doğru açıyla yönelmeli; aynı zamanda iyi sıçrama yeteneğine sahip olmalıdır.

Blok

Rakip takımın hücumu sırasında diğer oyuncuların kendi sahalarını savunmaları gerekir. Savunma ilk olarak file önünde başlar. Böylelikle rakip oyuncunun görüş ve müdahale alnı kısıtlanmaya çalışılır. Blok hareketi tekli, ikili ve üçlü olarak yapılabilir.

Voleybol hakkında bilgi vermeyi amaçladığımız bu yazımızın okuyucularımıza faydalı olduğunu umuyoruz.

Hakkında - Erhan Taşbaş

Erhan Taşbaş
Her türlü spordan keyif alan bir sporsever.

Bir Makale Daha?

Kel Aliço Kimdir? Kel Aliço’nun Kariyeri

Kırkpınar Yağlı Güreşlerinin unutulmaz pehlivanlarından olan Kel Aliço, 27 yıl arka arkaya Kırkpınar’da başpehlivan olma …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir