Ana Sayfa / Futbol / Video Hakem Uygulaması Nedir?

Video Hakem Uygulaması Nedir?

Türkiye’de 2018-2019 futbol sezonunda uygulanmaya başlayan VAR sistemi ile maç içindeki sonuca tesir edecek tartışmalı pozisyonlar, tekrar izlenerek hakem kararları değiştirilebilmektedir. VAR kelimesi “Video Assistant Referee” kelimelerinin baş harflerinden türetilmiş olup, dilimize “Video Hakem Uygulaması” şeklinde çevrilmiştir. Video Hakem Uygulaması ile gol, ofsayt, kırmızı kart ve penaltı gibi maçın sonucuna direkt olarak etki edecek kararlar saha kenarındaki ekrandan hakem tarafından izlenmekte ve nihai karar verilmektedir.

Var Sistemi Nasıl Çalışır?

Video Hakem Uygulaması maçı yöneten hakemlere kritik kararlarında yardımcı olmaktadır. VAR odasında yer alan hakemler maçtaki pozisyonları farklı kamera açıları ile izlemekte ve maçın hakemine gerektiği durumlarda pozisyonları tekrar izlemesi için uyarıda bulunmaktadır. VAR sisteminin hakemlerin tüm kararlarında ya da pozisyonlarda devreye girmediğini öncelikli olarak söylemeliyiz. VAR sistemi, maçın sonucuna etki edecek derecede kritik kararlarda devreye girmekte ve hakemi bu noktada uyarmaktadır.

VAR sistemi her şeyden önce gollerin nizami olup olmadığını incelemektedir. Atılan golden önce herhangi bir kural ihlali olup olmadığı, pozisyonun ofsayt olup olmadığı, topun kale çizgisini tam olarak geçip geçmediği ile ilgili olarak VAR incelemesi yapılmaktadır. Aynı şekilde hakemlerin penaltı kararları, oyunculara gösterilen ya da gösterilmeyen kırmızı kartlarda da VAR sistemi devreye girmekte ve hakemi bilgilendirmekte ya da uyarmaktadır. VAR incelemesi sonrasında hakeme pozisyonu tekrar izlemesi tavsiyesi VAR odasından iletilmekte ve maçın hakemi de pozisyonu saha kenarındaki ekrandan izleyerek kararını değiştirmekte ya da onaylamaktadır. Burada kritik olan nokta ise VAR incelemesinin hakemin verdiği kararı değiştirmeye yetkisinin olmamasıdır. VAR odasından maçın hakemine pozisyonu tekrar izlemesi ve kararını gözden geçirmesi tavsiyesinde bulunulmaktadır. Son karar yine maçın hakemi tarafından verilmektedir.

VAR sistemi her ne kadar futbol camiasını ikiye bölmüş olsa da, tek bir gol ya da puan ile şampiyonlukların el değiştirdiği düşünüldüğünde, en azından kritik pozisyonlar için VAR incelemesinin yapılması daha adil kararlar alınması adına olumlu bir uygulama olmaktadır.

Dünyanın En Güzel 10 Golü

Hakkında - Özgür Emek

Özgür Emek

Bir Makale Daha?

İngiltere Premier Ligi 2019 / 2020 Kadroları

İngiltere Premier Ligi, futbol dünyasında en çok ilgiyi çeken liglerin başında gelmektedir. Gerek oyuncu kalitesi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir