Ana Sayfa / Amerika Açık / TENİS | Amerika Açık Öncesi Kadınlar Tenisinde Son Durum

TENİS | Amerika Açık Öncesi Kadınlar Tenisinde Son Durum

Erkekler tenisini sakatlık furyasının etkisi altındayken kadınlar tenisinde de Serena Williams’ın yokluğunda 1 numara için kıyasıya bir mücadele var. Amerika Açık hazırlık turnuvalarından Cincinnati öncesinde tam 5 ismin 1 numara olma şansı bulunuyordu. Bu isimler güncel 1 numara Karolina Pliskova, iki kez bu şansı tepmiş Simona Halep, düşüşü devam eden eski 1 numara Angelique Kerber, bu sezonki Premier 5 turnuvaları domine eden Elina Svitolina ve bu sene çıktığı 5 finali de kaybetmeyi başaran Caroline Wozniacki idi. Ancak turnuvanın başlaması ve Pliskova’nın 3. tur görmesi ile Angelique Kerber ve Caroline Wozniacki’nin şu an için 1 numara olma şansı bu hafta itibarıyla ortadan kalkmış oldu ki Kerber zaten turnuvaya 2. turda veda ederek zirveden giderek uzaklaşmaya devam ediyor.

Şansı devam eden isimlerden şu an sıralamada halihazırda 1 numara olan, çek oyuncu Karolina Pliskova. Pliskova WTA (Women’s Tennis Association) tarihinde yani 1975 yılında günümüze değin devam eden sıralamanın 23. 1 numaraya yükselen oyuncusu. Çek Cumhuriyeti’nden çıkan ilk 1 numara aynı zamanda. Bunu daha önce iki grand slam şampiyonluğuna rağmen başaramayan Petra Kvitova’dan önce başarabilmesi ise bir hayli ilginç. Kendisi aynı zamanda Jelena Jankovic, Dinara Safina ve Caroline Wozniacki’den sonra her hangi bir grand slam kazanamadan 1 numaraya çıkan 4. isim oldu.

Wimbledon sonrasında üstelik de 2. turda Magdalena Rybarikova’ya boyun eğmişken zirveye yerleşen oyuncu Cincinnati 2016’nın şampiyonu. Yani turnuvada erken elenmesi halinde puan kaybederek 5 hafta kaldığı 1 numara koltuğunu devretmesi olası. Bir şekilde Amerika Açık’a 1 numara olarak gitse bile ki arada New Haven gibi premier bir turnuva daha var- orada da geçen sene final gördüğü düşünülürse koruması gereken bir hayli puanı var zirvede kalabilmek için kendisinin. Angelique Kerber’den 1 numarayı devralan oyuncu pozisyonunu korumak için elinden geleni yapacağını söylemiş ve 1 numara olmanın oyununu etkilemediğini açıklamış idi. İlk kez 1 numara olarak çıktığı Toronto Rogers Cup kortlarında ise yarı finale kadar yürüyebildi.

1 numara olma yolundaki en iddialı isim Pliskova’nın 790 puan gerisinde olan ve daha önce 2 kere 1 numara olma fırsatını tepmiş (Fransa Açık Finali ve Wimbledon çeyrek finali) Rumen Simona Halep. Halep’in 1 numaraya yerleşmesi için birkaç koşul mevcut. Bunlara bakarsak;

  • Pliskova’nın 3. turda elenmesi halinde Halep’in en az yarı final görmesi ve Svitolina’nın da finalden önce elemesi.
  • Pliskova’nın çeyrek final görmesi halinde Halep’in en az final görmesi. Bu durumda Svitolina kazansa bile Halep 1 numaraya yerleşiyor.
  • Pliskova’nın yarı final ya da final görmesi halinde Halep’in turnuvayı kazanması.

Görüldüğü üzere durum biraz dolaylı olsa da Halep’in 3. kez şans elinde. Ancak farklı olarak bu sefer iş sadece kendisinde bitmiyor. Pliskova ve Svitolina’nın performansının da nasıl olacağı önemli bir mevzu.

Eğer Simona Halep bir şekilde zirveye oturmayı başarırsa ülkesinin tarihinde ilk kez 1 numara olan bir oyuncu olacak. 2 tane Fransa Açık finali bulunmasına karşın henüz bir şampiyonluğu olmayan oyuncu Pliskova’dan sonra grand slam şampiyonluğu olmadan zirveyi gören 5. oyuncu olacak ki daha önce hiç 1 numara grand slam şampiyonluğu olmayan iki oyuncu arasında devredilmemiş.

İşi Halep’e göre biraz daha zor olmasına karşın hala şansı bulunan bir diğer isim ise Elina Svitolina. Bu sene muazzam bir performans ortaya koyan oyucunun tam 3 Premier 5 düzeyinde turnuva şampiyonluğu bulunuyor bu sezon. Bunu daha önce başaran hiç kimse yok WTA tarihinde. Bir sezonda 2 Premier 5 düzeyinde turnuva kazanan 4 oyuncu var.

  • 2010 yılı Caroline Wozniacki
  • 2011 yılı Maria Sharapova
  • 2013 yılı Serena Williams
  • 2013 yılı Victoria Azarenka
  • 2014 yılı Serena Williams

Svitolina hepsini bu anlamda geride bırakarak bir ilke imza atmış durumda. Toronto zaferi sonrası kariyerindeki en yüksek sıralama olan 4.lüğe çıkan Svitolina da grand slam şampiyonluğu bulunmayan ve 1 numara olursa ilk kez ülkesi için bunu başaran bir oyuncu olacak. Bu anlamda 1 numaraya aday 3 oyuncunun da hikayesi pek benzer. Tabi bunu gerçekleştirebilmesi için tek ama zorlu bir koşul mevcut.

1 numara olabilmek için Svitolina’nın 4. Premier 5 düzeyli turnuvasını kesinlikle kazanması Pliskova’nın yarı finalden Halep’in de finalden önce elenmesi gerekiyor.

Aşağıdaki özet tablo devam eden Cincy itibarıyla oyuncuların turlara göre elde etmiş olduğu puanları göstermekte.

Oyuncu Uyruk Mevcut Sıralama 3R QF SF F W
Karolina Pliskova Çek Cumhuriyeti 1 6145 6230 6390 6625 6940
Simona Halep Romanya 2 5801 5990 6150 6385 6700
Elina Sivtolina Ukrayna 4 5650 5655 5815 6050 6365

Bir hayli kızışmış olan zirve yarışları nasıl şekilleneceği büyük bir merak konusu. Öte yandan sezonun 4. ve son Grand Slami Amerika Açık’a da 2 hafta kalmış durumda. Turnuvaya direkt katılma imkanı tanıyan Wildcards da taze taze dağıtıldı. Wildcard verilen isimlerden 5’i beklendiği üzere Amerikalı. Bu isimler; eski junior şampiyonu Taylor Townsend, geçen seninin junior şampiyonu Kayla Day, Ashley Kratzer, Sofia Kenin ve Brianne Minor. Fransa ile bulunan anlaşma gereği 206 numaralı Amandine Hesse de wildcard alan isimler arasında. Benzer şekilde henüz belirlenmemiş bir Avustralyalı oyuncuya da wildcard verilecek.

Wildcard alan isimlerden en dikkat çekeni ise Maria Sharapova. Doping cezası nedeniyle tenisten uzaklaştırılan ve Fransa Açık ve Wimbledon’dan wildcard alamayan oyuncu sanırım Amerikalı organizatörlerin Serena Williams’ın yokluğunda nasıl ilgi çekebileceklerini şaşırması sonucu bu şansı elde edebildi. Düşünüce Maria Sharapova bu sene premier turnuvalar da dahil olmak üzere sert, toprak ve çim zeminlerin hepsinde toplamda 10. wildcardını almış oldu. 2014 yılından beri Amerika Açık’ta mücadele etmeyen oyuncunun kurada nereye düşeceği ise merak konusu.

Avustralya Açık’ta kazandığı korumayı istediği için Ocak ayında tenise dönmeyi hedeflediğini açıklayan Amerikalı 22 Grand Slam şampiyonu Serena Williams ise konuya ilişkin olarak “Her zaman testlerimi yaptırdım. Vücudumda asla o zehri bulundurmadım. Eğer seni yenemiyorsam yenmek için hile yapmam. Hikayenin sonu.” şeklinde bir açıklaması var ki hak vermemek elde değil. Sansasyonel bir oyuncu olması ve tenis dışında da sık sık gündeme gelebilmesinden dolayı yetkililerce organizasyonlara wildcardlar ile davet edilen oyuncuya karşın takınılan tutum birçok diğer oyuncu için elbette olmazdı diye düşünülüyor.

Sonuç olarak, 1 numara için gözler öncelikle Cincy’de. Akabinde gelecek Nev Haven ve Amerika Açık’ta da Williams yokluğunda Sharapova’nın yapacağı merakla beklenmekte. Amerika Açık sonrasında sezon sonuna doğru yelken açılacak ve takvim yüzünü uzak doğuya dönecek.  Belli ki 1 numara da bu sezon daha çok karışacak.

Hakkında - Murat Mat

Bir Makale Daha?

Teniste Yapılan En İyi 10 Sayı

Tenis, bireysel sporlar içinde en çok ilgi gören sporların başında gelmektedir. Tenisin tarihinin 1800’lü yıllara …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir