Ana Sayfa / Atletizm / Usain Bolt Son Yarışına Çıkıyor… | Londra 2017

Usain Bolt Son Yarışına Çıkıyor… | Londra 2017

21 Ağustos 1986 tarihinde Jamaika’nın Trelawny kentinde dünyaya gelen  Usain Bolt, 100 metre, 200 metre ve 4×100 metre bayrak yarışlarında hem dünya hem de olimpiyat rekorlarını elinde bulunduran, gelmiş geçmiş en büyük atletlerden biridir.

2016 yılında Rio’da düzenlenen olimpiyatla son olimpiyat şampiyonluğunu kazanan Bolt, 5 – 13 Ağustos 2017 yılında düzenlenecek olan Dünya Atletizm Şampiyonası ile kariyerine son vereceğini açıklamıştır. 86′ doğumlu olan Jamaikalı atletin bu kadar erken bırakması tartışılan bir konu haline gelmiş olsa da; atletizm otoriteleri onun bu kararını zirvede bırakmak istemesine bağlamaktadır.

Atletizm dışında futbol ile de çok yakından ilgilenen ‘Lightning Bolt‘ aynı zamanda koyu bir Manchester United taraftarı. Zaten kendisi her fırsatta atletizmi bıraktıktan sonra United’da futbol oynamak istediğini de dillendiriyor. İngiliz kulübüyle daha önce antrenmanlara çıktığını da ekleyelim.. Belki de iki farklı sporu profesyonel olarak yapan efsane sporcular arasına girmek istediğinden atletizmi erken bırakıyordur..

Şimdi Usain Bolt’un muazzam kariyerine şöyle bir göz atalım..

İlk Yılları

Bolt’un atletizm kariyeri henüz 12 yaşında iken başladı. O yaşta okul yarışına katılan ve yarışı kazanan Bolt, ‘en hızlı’ ünvanını aldı. Fakat o atletizm sporundan çok futbol ve kriket ile ilgilenmekteydi. Bu durumu sonuca ulaştıran ise vizyonlu kriket hocası olmuş..  Hocası ona ‘Sen baya hızlısın koç, sen atletizm yap’ demiş ve Bolt da atletizme yönelmiş..

Daha sonra eski 100 metre sprinteri Pablo McNeil ve Dwayne Barrett, Bolt’un antrenörleri oldu ve Bolt’u yetiştirmeye başladılar.

Bolt ilk madalyasını 2001 yılında liseler arası şampiyonada 200 metre koşusunda kazandı ve bundan bir sene sonra Jamaika’nın başkenti Kingston’da gerçekleşen Dünya Gençler Şampiyonası’nda dünyanın dikkatini üzerine çekti. Bu şampiyonada 200 metreyi kazanan en genç atlet olma ünvanını elde etti. Ayrıca Jamaika takımıyla 4×100 ve 4×400 alanlarında gümüş madalya kazandı.

Dünya Gençler Şampiyonası’nda 200 metrede altın madalya kazandı ve Jamaika Liseler Şampiyonası’nda 200 metre ve 400 metre alanlarında rekor kırarak şampiyon oldu. Bolt artık iyiden iyiyi adından söz ettirmeye başlamıştı.

Profesyonel kariyeri

Usain Bolt profesyonelliğe 2004 yılında yeni antrenörü Filtz Coleman ile geçti.

Profesyonel kariyerinde katıldığı ilk olimpiyat olan 2004 Atina olimpiyatlarından önce bir sakatlık geçirdi ve bu olimpiyatta kötü bir görüntü sergiledi. 2005 yılında antrenör değişikliği yapan ‘Yıldırım’ Bolt, Helsinki’de düzenlenen dünya şampiyonası öncesi yine sakatlık geçirdi ve 2007 yılına kadar sakatlıklarla boğuştu. İlk madalyasını 2007 Osaka Dünya Şampiyonası‘nda kazanan Bolt, 200 metre ve 4×100 metre alanlarında iki gümüş madalya ile şampiyonayı kapattı.

Bu madalyalar sayesinde kendine güveni artan Bolt antrenörünün istememesine rağmen 100 metre koşmaya başladı ve bunun çok doğru bir karar olduğunu Reebok Grand Prix’sinde henüz 5. resmi 100 metre yarışında 9.72 saniyelik derecesiyle dünya rekorunu kırmayı başararak gösterdi. Bu cidden inanılmaz bir yükseliş hikayesiydi..

Artık herkes tarafından tanınan bir atlet olmaya başlayan Bolt bu sefer 2008 Pekin Olimpiyat Oyunlarında inanılmaz bir performans göstererek 100 metre, 200 metre ve 4×100 metre yarışlarının hepsinde dünya rekoru kırarak altın madalya kazandı.

Bu başarılarının yanında tam anlamıyla star ışığını da insanlara yansıtan Jamaikalı, Bob Marley’den sonra en çok sevilen Jamaikalı efsanelerden biri oldu ve herkes tarafından takip edilen bir celebrity haline dönüştü..

 

Usain Bolt, 2009 yılında Berlin’de düzenlenen Dünya Şampiyonası’nda 2008 yılındaki performansını tekrarlayarak 3 altın madalya ve 2 dünya rekoru kırdı. 100 metrede dereceyi 9.69’dan 9.58‘e indirerek dünya rekorunu oldukça yukarı bir noktaya koydu ayrıca 200 metrede dereceyi 19.30’dan 19.19’a çekti.. Bu bir insanın fiziksel sınırlarını ne kadar zorlayabileceğine dair inanılmaz bir gelişmeydi..

 

Bolt, 2011 yılındaki Dünya Şampiyonası’nda 100 metre yarışında yanlış çıkış yaparak diskalifiye oldu. Bu hayal kırıklığını 4×100 metre yarışında dünya rekoru kırarak altın madalyayla ve 200 metrede şampiyonluğunu tekrarlayarak bir nebze olsun azalttı.

Usain Bolt katıldığı son olimpiyat olan 2012 Londra Olimpiyatları‘nda yine 3’te 3 yaptı. 100 metrede 9.63’lük derecesiyle olimpiyat ve 4×100 metrede ise 36.84 saniyelik derece ile dünya rekorlarını kırdı ve üst üste iki olimpiyat oyununda 3 sprint yarışında da altın madalya kazanan ilk atlet oldu. 2013 ve 2015 yıllarındaki Dünya Şampiyonaları’nda 100, 200 ve 4×100 metre kategorilerinde altın madalyaları kazandı.

Kariyerindeki büyük başarıları ve sempatik hareketleri gerçek bir efsane haline dönüşen Usain Bolt’un son kez koşacağı yarış ise şimdiden merak ve üzüntü ile bekleniyor.

Usain Bolt Londra 2017 Final Yarışı Saat Kaçta?

Usain Bolt kariyerinin son yarışına Londra 2017 Dünya Şampiyonası’nda bugün çıkacak. Peki Usain Bolt’un koşacağı son yarış saat kaçta? Usain Bolt, Londra 2017’deki final yarışına saat 23:45 gibi çıkacak.

Usain Bolt’un son yarışını hangi kanalda?

Usain Bolt’un Londra 2017 Dünya Şampiyonası’nda son yarışını TRTSpor’dan yayınlanacak. Bolt’un son yarışını canlı izlemek için bu linke tıklayabilirsiniz: http://www.trt.net.tr/anasayfa/canli.aspx?y=tv&k=trtspor

 

Hakkında - Cihan Demirtaş

Avatar

Bir Makale Daha?

Emekli Snooker Efsanesi Stephen Hendry

Snooker’a dönem dönem damgasını vuran ve unutulmayan birçok efsane oyuncu bulunmaktadır. Steve Davis, Alex Higgins, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir