Ana Sayfa / Futbol / UEFA Ülke Puanı’nda Son Durum

UEFA Ülke Puanı’nda Son Durum

Takımlarımızın her Avrupa maçı öncesinde ve sonrasında ‘Ülke Puanı‘ muhabbetini duyarız. Hatta kendimi bildim bileli Avrupa temsilcilerimizin her maçı ‘Ülke puanı için önemli bir maç‘ olmuştur. Bu yazıda çarşamba ve perşembe günü Fenerbahçe, Beşiktaş ve Osmanlıspor’un oynayacağı maçlar öncesinde ülke puanındaki son durumumuza değineceğim. Yine ülke puanı sıralamasındaki rakiplerimizin durumunu da karşılaştırmayla kısaca anlatacağım. Tabii hepsine başlamadan önce ülke puanının ne olduğuna, ne işe yaradığına bakmak isteyen olabilir. O yazı için tıklayın.

Ülke Puanında Şu An 10. Sıradayız

Listede gördüğünüz gibi şu an ülke puanında 10. sıradayız. Bu rakamlar Türkiye’nin son 5 yılda topladığı puanları gösteriyor. En sağda (3/5) yazan yer ise Avrupa’ya giden 5 takımımızın 3’ünün yoluna devam ettiğini anlatmakta. Sıralamaya bakarsak şu an altımızdaki Çek Cumhuriyeti ve İsviçre‘ye sağlam fark attığımız görülüyor. Ayrıca İsviçre’nin şu an Avrupa’da devam eden takımı yok. Çeklerin ise sadece 1 takımı kaldı. O yüzden 10.’luk bu sene için garanti, önümüzdeki 2-3 sene için de fazla risk altında değil.

Yukarı bakarsak, her ne kadar Belçika ile yakın puanlarda gözüksek de bizim 12/13 sezonunda topladığımız 10,2 puanın önümüzdeki sene yok olacağını düşündüğümüzde (Çünkü son 5 yılın toplamı alınıyor) Belçika’nın farkı biraz daha açabileceğini söyleyebiliriz. Ukrayna ile de aramızda neredeyse 5.000 puan var. (Shakhtar Donetsk etkisi) Kısa vadede onları geçmemiz de çok zor.

Yani özetle bu sezon bittiğinde arkamızdakilerle puan farkını açacağımız, takımlarımızın performansına göre üsttekiler ile de puan farkını kapatma ihtimalimizin yüksek olduğu bir sezonu bitireceğiz. Perşembe gününden sonra Avrupa’ya en az 2 takımla devam etmemiz durumunda, 5 sezon önceki 10.000’li puanları görmemiz de mümkün olabilir. Bu puanın 5 yıl etki edeceğini düşünürsek bu çok önemli bir gelişme olur.

Peki bu durumun sonucu ne? Bunu net söyleyemiyoruz çünkü UEFA bildiğiniz gibi Avrupa kupalarına katılma kurallarında değişikliğe gitti. Artık sıralamanın ilk 4’ünde yer alan ülkelerin ilk 4 takımı direkt olarak Şampiyonlar Ligi‘ne gidecek. Çok yüksek ihtimalle bizim takımlarımız yine aynı eleme turlarını oynayarak Avrupa kupalarına gitmeye çalışacaktır. İlk 10 sıradan düşmediğimiz sürece bu durumun tek avantajı, eleme turlarında 4 büyük ligin büyük takımlarıyla karşılaşmayacak olmamız diyebiliriz. Yani 2 takımla Şampiyonlar Ligi’ne katılma ihtimalimiz artacaktır. Eğer 1-2 sıra düşersek Şampiyonlar Ligi’ne direkt takım gönderememe durumuyla da karşılaşabiliriz. Bu kural açıklandığında direkt yazarız zaten.

Rakiplerimiz ne durumda?

Belçika

Sıralamada arkamızda rakiplere bakmaya gerek yok çünkü puan farkını açmış durumdayız. Önümüzdeki rakiplerimizden Belçika’yı inceleyelim. Belçika, çok iyi bir sezon geçiriyor. 3 takımla Avrupa Ligi‘ne devam ediyorlar. Belçika ekiplerinden Genk, deplasmanda 2-2 berabere kaldığı Astra ile içeride oynayacak. Favoriler. Gent, içeride 1-0 yendikleri Tottenham ile İngiltere’de oynayacak. Skor avantajları var ama zor maç olacaktır. Anderlecht ise evinde 2-0 yendiği Zenit ile oynayacak. Anderlecht ilk maçta inanılmaz bir sonuç aldı. Zenit sayısız gol kaçırdı. Turu geçme ihtimalleri yüksek olsa da Lucescu’nun 2. maç için mutlaka planı vardır…

Ukrayna

Ukrayna’nın tek takımı kaldı o da maalesef Shakhtar Donetsk. İlk maçta deplasmanda 1-0 yendikleri Celta Vigo’yu içeride ağırlayacaklar. Turu geçeceklerdir. Hatta buraya not düşeyim; Bence bu sene kupayı alacaklar. O yüzden Ukrayna’ya yetişmemiz de zor gibi.

Bizim bu sezonki durumumuzu daha net görebilmek için perşembeyi beklemek lazım. Beşiktaş turu atladı diyebiliriz. Fenerbahçe’nin, turu zora soksa da Kadıköy’de istediğini alması büyük sürpriz olmaz. Osmanlıspor da turu 2. maça taşıdı. Olympiakos zor bir rakip olsa da tur imkansız değil. MRA hocamıza güveniyoruz.

Ülke Puanına en çok katkı veren takımımız

Yukarıdaki tabloda gördüğünüz gibi bu sezon ülke puanına en çok katkı yapan takımımız 13,5 puanla MRA hocamızın Osmanlıspor’u. Beşiktaş ve Fenerbahçe 12, Başakşehir ve Konyaspor ise 1 puan katkısı yaptılar.

Milli davamız ülke puanı ile ilgili sorularınızı yazının altında sorabilirsiniz. Gün içinde cevaplarız. Takımlarımız bu hafta Avrupa’daki maçlarını oynadıktan sonra tekrar bir değerlendirme yazısı yazacağız…

Hakkında - Doğuş Usta

Avatar
Anadolu Üniversitesi İngilizce İktisat bölümü mezunu, İstanbul'da yaşayan, sporun birçok dalıyla yakından ilgili bir sporsever. Twitter'da Takip Et!

Bir Makale Daha?

Video Hakem Uygulaması Nedir?

Türkiye’de 2018-2019 futbol sezonunda uygulanmaya başlayan VAR sistemi ile maç içindeki sonuca tesir edecek tartışmalı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir