Ana Sayfa / Futbol / UEFA Ülke Puanı’nda Son Durum / Türkiye & Belçika Kıyaslaması

UEFA Ülke Puanı’nda Son Durum / Türkiye & Belçika Kıyaslaması

Avrupa Ligi’nde Son 32 Turu rövanş maçları oynanmadan önce ülke puanındaki son durumumuza detaylıca değinmiştik. Maalesef rövanş maçlarının ardından 3 takımımızdan sadece Beşiktaş yoluna devam edebildi. Fenerbahçe ve Osmanlıspor ise elendi. Daha da kötüsü; önümüzdeki en büyük rakibimiz Belçika’nın 3 takımı da tur atladı ve yoluna devam ediyor…

Şimdi ülke puanı sıralamasında son duruma bir göz atalım; 

Görüldüğü gibi 10. sıradaki yerimize demir atmış durumdayız. Üstümüzdeki Belçika, hem 3 takımıyla devam ediyor hem de bu sezon şu ana kadar 10.100 puan toplamış durumdalar. Bu puanı daha da arttıracaklar. 8. sıradaki Ukrayna’da ise Shakhtar Donetsk, fark atabileceği maçta çok büyük bir sürpriz sonucu Celta Vigo’ya elenince takımsız kaldı. Bu sezon 5.500 puanda toplayabildiler. Bu durum önümüzdeki sezonlar için bize Ukrayna’yı geçme şansı tanıyabilir. Arkamızdaki rakiplere ise bakma gereği duymuyorum. Aramızdaki puan farkı bir hayli fazla.

Avrupa Ligi Son 16 Kuraları

Bildiğiniz gibi Beşiktaş, Olympiakos ile eşleşti ve bana göre turun favorisi Beşiktaş. Bu sezon Avrupa Ligi’ndeki takımların geçmişteki senelere oranla daha güçsüz olduğunu düşünüyorum. Eğer Beşiktaş büyük bir şanssızlık yaşamazsa çeyrek finali görecektir ve çok kötü bir kura çekmemesi durumunda yarı final büyük sürpriz olmaz. Eğer Beşiktaş bir şekilde yarı finale çıkmayı başarırsa önümüzdeki 5 yıl ülke puanı açısından büyük bir risk yaşayacağımızı düşünmüyorum. (Şampiyonlar Ligi’ne 1 takımımızı direkt göndeririz.)

Belçika takımlarından Anderlecht, Apoel’i çekti. Gerçekten çok şanslı bir kura. Çeyrek finali görürler. Diğer iki ekip Gent ve Genk ise birbirleriyle eşleştiler. Oradan da 1 takım geleceği için 2 takımla çeyrek final göreceklerdir. Belçika futbolundaki gelişimi de düşünürsek adamların haklarıyla önümüzdeki 5 yıl içinde 1’er 2’şer yukarı tırmanacaklarını düşünüyorum.

Özetle Türkiye’nin önümüzdeki 2-3 yıl %80 9. veya 10. sırada, %20 de 8. veya 11. olma ihtimali var diyebilirim.

Peki Beşiktaş’ın kazandığı bu puanların kendileri açısından değeri nedir? Beşiktaş bundan sonra katıldığı Şampiyonlar Ligi kurasında 4. torbadan değil 3. torbadan katılır. Avrupa Ligi’nde ise 1 veya 2. torbadan gruplara girer. 

Son olarak ülke puanının ne olduğunu ve nasıl hesaplandığını anlattığımız yazımızla veda edelim. Buyrun;

Hakkında - Doğuş Usta

Anadolu Üniversitesi İngilizce İktisat bölümü mezunu, İstanbul'da yaşayan, sporun birçok dalıyla yakından ilgili bir sporsever. Twitter'da Takip Et!

Bir Makale Daha?

Cengiz Ünder’in Roma Formasıyla Attığı Bütün Goller

Milli futbolcumuz Cengiz Ünder, Roma formasıyla golleri atmaya başladı. Serie A’ya geç ısınsa da ligin …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir