Ana Sayfa / Futbol / UEFA Ülke Sıralaması Nasıl Hesaplanır – UEFA Ülke Puanı Nedir

UEFA Ülke Sıralaması Nasıl Hesaplanır – UEFA Ülke Puanı Nedir

Türk takımları Avrupa kupalarında maç yaptıklarında o maçın mutlaka UEFA ülke puanı ve UEFA ülke sıralaması için önemli olduğu, eğer takımlarımız fazla puan toplayamazlarsa Avrupa’ya daha az takımla veya daha zor şartlarda gideceğimiz sürekli söylenir. Bu yazıda sırasıyla hem ülke puanının ne anlama geldiğini hem de puanlama sisteminin neye dayandığını detaylıca anlatalım.

UEFA Ülke Puanı Nedir ?

Ülke puanı; UEFA’ya bağlı olan ülkelerin kaç takımla Avrupa kupalarına katılacağını ve o takımların hangi turdan bu kupalara başlayacaklarını belirleyen puandır. Bu puanlar ülke takımlarının Avrupa kupalarında aldıkları galibiyet sayıları ve geçtikleri turlar üzerinden belirlenir. Ülke puanı hesaplamasında takımların son 5 yılda kazandırdıkları toplam puanlar toplanır. Özetle UEFA ülke puanı ülke takımlarının Avrupa kupalarında son 5 yılda getirdikleri puanlara endeksli olan bir puanlama sistemidir.

Ülke Puanı Nasıl Hesaplanır ?

Ülke puanı hesaplaması ilk başta karışık gibi gelse de gayet adaletli ve mantıklı bir sisteme oturtulmuştur. Takımların Avrupa kupası maçlarında bütün bir yıl boyunca getirdiği puanlar toplanır ve çıkan sayı o ülkeyi o sezon Avrupa’da temsil eden toplam takım sayısına bölünerek yıllık ülke puanı hesaplanır. Örnek verecek olursak 2015/16 sezonunda Türk takımları toplamda 33 puan toplamışlardır. Bu sezon Türkiye’yi Avrupa’da elemeler dahil 5 takım temsil ettiğine göre bu sezonluk ülke puanı 33 / 5 = 6.6’dır. Avrupa’ya gidecek takım sayımız ve ülke puanı sıralamamız belirlenirken yukarıdaki hesaplamaya göre son 5 yılın puanları toplanır ve tüm ülkelerden bir sıralama çıkartılır.

Şimdi detaylı olarak puan hesaplamalarını anlatalım;

Ülke puanını hesaplarken eleme turlarında takımların aldığı her galibiyet 1, her beraberlik ise 0,5 puan getirir.

Grup aşamasına erişildikten sonra ise galibiyet 2, beraberlik 1 puan getirmektedir.

Bonuslar: Şampiyonlar Ligi’nde gruplara kalan her takım 4, Şampiyonlar Ligi’nde gruplardan çıkan her takım ise 5 puan kazanır. Avrupa Ligi ve Şampiyonlar Liginde çeyrek final, yarı final ve final maçları oynama hakkı kazanmak da ayrı ayrı 1’er puan daha kazanmak demektir.

 

UEFA Takım Sıralaması ve Hesaplanması

 UEFA takım puanlarının hesaplaması ülke puanı hesaplamasıyla hemen hemen aynıdır. Farklı olan iki nokta vardır.

  1. Takım puanı hesaplanırken elemelerde alınan galibiyetler veya beraberlikler önemli değildir. Şampiyonlar Ligi’nde birinci turu geçen takım 0.5, ikinci turu geçen takım ise 1 puan kazanır. Buradaki önemli nokta bu puanların birikimli olarak ilerlememesidir. Yani Şampiyonlar Ligi’nde 2. tura geçen bir takım 1,5 değil 1 puan kazanır. Avrupa Ligi’nde birinci tur 0.25, ikinci tur 0.5, üçüncü tur 1 ve dördüncü tur takımlara 1.5 puan getirir. Grup aşaması ve devamında ise ülke puanı hesaplanırken kullanılan metodun aynısı kullanılır.

 

  1. Takım puanı hesaplanırken bir diğer farklı nokta, yıllık getirilen ülke puanının 5’e bölünerek her Türk takımına ayrı ayrı eklenmesidir. 2015/16 sezonu için konuşursak toplanan 6.6 puan 5’e bölünerek her takıma ayrı ayrı eklenecektir. İspanya, İngiltere gibi ülkelerin Avrupa kupasına ilk defa giden takımlarının Avrupa Ligi ön elemelerinde seribaşı olabilmesinin sebebi budur. (Bu kural UEFA’nın 26 Ağustos’ta açıkladığı yeni katılım kriterleri ile beraber 2018/19 sezonundan itibaren tarihe karışıyor. UEFA’nın 26 Ağustos kararlarını aşağıda bulabilirsiniz)

 

ülke puanı çekilişi

 

UEFA takım sıralamasında üst sıralarda yer almak kura çekimlerinde seribaşı olabilmek anlamına gelir. Yine takım sıralaması da kulüplerin son 5 yılda topladıkları puanlar ile belirlenir.

Tüm bu anlattıklarımız size karışık geldiyse bu sezon Şampiyonlar Ligi’nde 2. turda elenen Roma üzerinden puan hesaplamasını tekrar anlatalım;

Roma, Şampiyonlar Ligi gruplarına direkt katıldığı için gruplara kalma bonusu olan ekstra 4 puan kazandı. Gruplarda 1 galibiyet (2×1 puan) + 3 beraberlik (1×3 puan) ve 2 mağlubiyet ( 0 puan) ile  toplamda 2+3 = 5 takım puanı topladı. Gruplardan çıktığı için +5 takım puanını bonus olarak aldı ve 2. turda Real Madrid’e 2 maçta da yenildiği için daha fazla puan toplayamadan elendi. Özetle Roma 9 (bonus) + 5 (galibiyet + beraberlik) puanı toplayarak toplamda 14 puanla sezona noktayı koymuş oldu. Bu sezon Serie A’dan Avrupa kupalarına 6 takım katıldığı için Roma’nın ülke puanına katkısı 14 / 6 = 2.33 puan olmuştur. Bu sezon İtalyan takımları toplamda 11,5 puan topladıkları için Roma 14 + (11,5 / 6 ) = 14,91 takım puanıyla sezonu tamamlamış oluyor. (UEFA’nın yeni açıkladığı kural ile birlikte en son eklenen 11,5/6 puanı 2018/19 sezonundan itibaren kullanılmayacak)

 

UEFA Ülke Sıralaması Son Durum

 

Katılım Listeleri

uefa sıralama Katılım Listeleri

Yukarıdaki liste ülkelerin Avrupa’ya kaç tane ve hangi aşamadan takım gönderdiğini gösteren katılım listesidir. CH: Şampiyon – N2,N3,N4: 2., 3., 4. – CW: Kupa kazananı anlamına gelmektedir. Yukarıdaki liste 2016/17 sezonu için geçerli listedir. Bu listeyi Türkiye açısından okursak şampiyonun direkt Şampiyonlar Ligi gruplarına katılacağını, 2.’nin Şampiyonlar Ligi 3. eleme turundan başlayacağını (NCQ3), kupa kazananının Avrupa Ligi gruplarına katılacağını lig 3.’sünün Avrupa Ligi 3. turundan lig 4.’sünün ise Avrupa Ligi 2. turundan Avrupa kupalarına katılacağını söyleyebiliriz. (Bu liste de yıl sonunda UEFA’nın yeni açıklayacağı katılım listesi kuralları ile beraber büyük ölçüde değişecek)

 

Eğer kupa şampiyonu Şampiyonlar Ligi’ne katılım hakkı gösterirse Avrupa Ligi’ne gidecek takım lig sıralaması en yüksekte olan ve Avrupa Ligi’ne katılma başarısı gösteren takıma devredilir. Eskiden bu durumda kupa finalisti Avrupa Ligi’ne giderdi ama artık böyle bir durum yok. Ayrıca Avrupa Ligi şampiyonu lig sıralaması yetmese bile Şampiyonlar Ligi’ne minimum play-off turundan katılma şansını yakalıyor. Son olarak UEFA Fair Play sıralamasında ilk 3’teki ülkelerden birer takım Avrupa Ligi vizesini alıyorlar.

UEFA’nın 26 Ağustos’ta Yayınladığı Yeni Şampiyonlar Ligi Kuralları

UEFA 26 Ağustos’ta ilan ettiği yeni kurallarla beraber Şampiyonlar Ligi’ni adeta 4 büyük ligin takımlarının aralarında kapışacağı bir lig haline getirdi. Bu, UEFA’da sözü geçen büyüklerin baskısı üzerine gerçekleşen tamamen ticari bir hamle oldu. Eskiden 4 büyük ülkenin 11 takımı Şampiyonlar Ligi’ne direkt olarak katılırken şimdi bu sayı 16’ya çıktı. Bunun sonucu olarak net olmamakla beraber; Şampiyonlar Ligi’ne elemelerden gelen takım sayısı ve gruplara direkt olarak takım gönderen ülke sayısının düşeceğini söyleyebiliriz. İşimize gelecek olan tarafı ise elemelerde bundan böyle 4 büyük ligin takımlarının yer almayacak olması. Şimdi UEFA’nın aldığı kararlara madde madde bakalım;

1- Bundan sonra Avrupa Ligi şampiyonu direkt olarak Şampiyonlar Ligi’ne katılacak. (Eskiden play-off turundan başlayabiliyorlardı)

2- Ülke sıralamasında ilk 4 ülkenin 4 takımı Şampiyonlar Ligi’ne direkt olarak katılacak. Şu anki sıralamaya bakarsak İtalya Ligi 4.’sü bile Şampiyonlar Ligi’ne direkt katılıyor.

3- Katılım listelerinin son hali yıl sonunda açıklanacak. (Açıklandığında yazıyı güncelleyeceğiz)

4- Kulüp puanları açıklanırken kulüplere eklenen %20’lik ülke puanı dilimi artık olmayacak. Kulüpler sadece kendi başarılarıyla sıralanacak.

5– Tarihi başarılar (Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Ligi şampiyonlukları) puan hesaplama olayına dahil edilecek. Bunu henüz detaylı olarak açıklamadılar ama Galatasaray’ın UEFA şampiyonluğunun faydasını görebiliriz.

6- Kulüplere dağıtılan gelirler iki turnuvada da arttıralacak.

7- Finansal gelirlerin dağıtımında sportif başarıların ödüllendirilmesi arttırılıp markete düşen pay azaltılacak.

*Tüm bu yeni kurallar 2018 – 2019 sezonundan itibaren yürürlüğe girecek.

Güncel ülke puanına, takım sıralamalarına ve uefanın hesaplama sistemiyle ilgili diğer bilgilere ulaşmak istiyorsanız tıklayabilirsiniz.

Hakkında - Doğuş Usta

Anadolu Üniversitesi İngilizce İktisat bölümü mezunu, İstanbul'da yaşayan, sporun birçok dalıyla yakından ilgili bir sporsever. Twitter'da Takip Et!

Bir Makale Daha?

Futbol Hakkında Bilgi ve Temel Kurallar

Günümüzde en çok ilgi gören sporların başında gelen futbol, modern zamanlarda 1800’lü yıllarda İngiltere’de şekillenmiştir. …

1 Yorum

  1. bu güzel yazı için teşekkür ederim keyifli ve bilgilendirici olmuş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bültenimize Kayıt Olun!

GÖNDER!
close-link