Ana Sayfa / Diğer Sporlar / Türk Daması Nedir, Nasıl Oynanır?

Türk Daması Nedir, Nasıl Oynanır?

Oynanışının, kurallarının, taşların dizilişinin ve hareketlerinin çapraz damadan farklı olduğu Türk daması, toplamda 64 kareden oluşan, 8*8 bir tahta üzerinde oynanmaktadır. Her oyuncuda 16 adet olmak üzere, toplamda 32 adet pul ya da taş ile oyun oynanmaktadır. Taşlar, tahtanın ilk sıraları boş bırakıldıktan sonra tahta üzerine yerleştirilir. 2. ve 3. Sıralara beyaz taşlar, 6. ve 7. sıralara ise siyah taşlar yerleştirilir. Türk daması oyununda taşların dizilişi aşağıdaki görselde görülebilir;

Türk Daması Nasıl Oynanır?

Türk daması oyununda amaç, oyun kuralları çerçevesinde hareket ederek ve strateji oluşturarak, rakibin tüm taşlarını almak ve oyunu kazanmaktır. Tıpkı satrançta olduğu gibi oyuncular, rakiplerine üstünlük kurabilmek adına farklı yollar ve taktikler izleyebilmektedir. Türk damasındaki en önemli kural olan taş alma mecburiyeti, oyuncuların oyunu şekillendirme adına kurguladıkları oyun planlarında oldukça önemli bir yere sahiptir. Bu strateji ve oyun kurgularındaki temel amaç ise, taşların rakibin boş olan sırasına çıkartılarak, her yöne hareket eden Dama Taşının elde edilmesidir. Dama taşının haricindeki taşlar “Yoz Taş” olarak adlandırılmaktadır.

Türk damasında taşların temelde 3 farklı hareketi vardır. Taşlar; sağa, sola ya da ileriye olmak üzere birer kare gidebilmektedir. Taşlar geriye doğru hareket edemez. Oyun, beyaz taşa sahip oyuncunun ilk hamleyi yapması ile başlamaktadır. Beyaz taş sekizinci siyah kareye, siyah taş ise birinci beyaz kareye çıkması durumunda, o taş “Dama Taşı” olarak adlandırılır. Dama taşının normal taşların aksine hareket özellikleri daha fazladır. Dama taşı, geriye hamle yapabildiği gibi, birden fazla taş alabilecek pozisyonda L şeklinde hareket edebilir. Türk daması oyununda bir dama taşı, 5 yoz taşın değerine eşittir. Bu kıyaslamadan hareketle oyuncular, bir taşını dama taşı yapabilmek için 5 taşını feda edebilmektedir.

Türk Damasının Kuralları Nelerdir?

Türk damasında kaldırılan taş oynanmak zorundadır. Rakibinin taşını alma pozisyonunda olan oyuncu, o taşı almak zorundadır. Taş alma mecburiyeti, oyuncuların dama taşı yapabilmek adına kurguladıkları oyunlarda önemli bir yere sahiptir. Taş alma pozisyonunda, en fazla taş hangi yoldan alınırsa o yola hamle yapılmalıdır. Alınacak olan taş sayısı her iki pozisyon için de aynı sayıdaysa, oyuncu dilediği taşları alabilmektedir. Aşağıdaki görselde beyaz taş sağda bir taş, solda ise 2 taş alabildiğinden, hamlesini sol tarafa yapmak zorundadır;

Türk damasında herhangi bir süre kısıtlaması bulunmamaktadır. Oyunculardan herhangi birinin tüm taşları bittiğinde oyun sonlandırılır. Oyunların her ikisinde de birer adet taş kalması durumunda, oyun beraberlikle sonuçlandırılır. Aynı zamanda oyuncular birbirlerine beraberlik teklifinde de bulunabilmektedir. Oyunun beraberlikle sonuçlanması “Gayyım” olarak adlandırılmaktadır.

Hakkında - Özgür Emek

Özgür Emek

Bir Makale Daha?

Yasemin Adar Kimdir? Yasemin Adar’ın Kariyeri

Avrupa ve Dünya şampiyonlukları bulunan Milli güreşçi Yasemin Adar, spor hayatına gülle atma sporu ile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir