Ana Sayfa / Diğer Sporlar / Trekking Nedir?

Trekking Nedir?

Son zamanlarda gerek spor mağazalarında gerek sosyal medyada adından sıkça söz ettiren bir kavramı ele alacağız ve trekking nedir sorusuna yanıt bulacağız. Kimilerine göre bilekten tutan ve uğruna milyara yakın fiyatlar verilen bir spor türü, kimilerine göre boş vaktini dağda taşta geçirmenin modern adı olsa da iş aslında hiç bildiğimiz gibi değil. Tarihsel olarak 19.yy sonlarında natüralizmin etkileriyle insanların doğaya olan merakı trekkingin ilk adımlarını oluşturmuştur. Kentsel yaşamın getirdiği kirlilik ve boğuculuk, hislerimizden uzaklaşmamıza ve dolayısıyla kendimizi keşfetmemize engel olmuştur. Doğaya çıkmak, dinginliği hissetmek insanda ferahlamaya ve iç hissiyatına geri dönmeye neden olur. Bu sebeple trekking nedir diye soracak olursanız (bizim deyişimizle doğa yürüyüşleri) bu tür ihtiyaçları karşılaşmak için en güzel aktivitedir.

trekking

Trekking Ne Demek?

Trekking ne demek derseniz sözlük anlamı olarak İngilizce gibi düşünülse de esasında Afrika dilinden geçmiş olan “trekking” kağnı veya yaya olarak göçme anlamını taşır. Yıllar sonra İngilizce kökenli (trek+ing) bir kelime olup lugatımıza motorsuz araçlarla yapılan doğa yürüyüşüne anlamıyla girmiştir. Zannedildiği gibi her yürüyüşün trekking olmadığının altını çizmekte fayda var. Düz asfaltta metrobüse, metroya veya otobüse yürüyerek günde 10.000 adım atarak trekking yapmış olmuyoruz. Bu biraz sizlere kabul edilemez gelmiş olabilir fakat, trekking sporunun zorluk derecelerine göre ekipmanları, rotaları ve liderleri olduğuna göre toplum taşıma yürümeyi trekking saymak zannımca biraz acımasızlık olur. Trekking de asıl amaç bir yerden bir yere belirlenen zaman ve rota üzerinde varmaktır. Yolun belirlenmesinde parkurlar olabilir, belirli bir patika izlenebilir tamamen yürüyüşe bağlı bir durumdur. Zaman kavramına göre (haftalar,aylar süren trekkingler için ) ekipmanlar genişleyebilir. Tabii genellikle bu uzun yürüyüşler daha çok backpacking olarak adlandırılmaktadır.

trekking -doğa yürüyüşü

Trekkingde en temel nokta, ekip düzeninin sağlanmasıdır. Mutlaka tek sıra halinde olup ekip liderleri başında ve sonunda olacak şekilde sıralanmalıdır. Ekibin başındaki kişinin rota, tempo ve mola sürelerini belirleme, gerekli önlemleri belirtme gibi görevleri vardır. Bir de ekipte kopmaları kontrol eden artçı denilen bir kişi vardır. Bu aktivite tek sıra halinde yapılmalıdır. Tek sıra halindeki yürüyüş ile tempo daha iyi ayarlanır ve nizam daha kolay oluşturulur. Tempo sayesinde enerji daha düzenli kullanılır. Trekkingde bir diğer önemli detay ise haberleşmedir. Gelişigüzel olmasından ziyade bir önündekini veya bir arkasındakini uygun bir şekilde uyarma ile yapılmalıdır. Dal çarpma, hava durumu, yabani hayvanlar haberleşmede önem taşımaktadır.

Trekking Malzemeleri Nelerdir?

Bir trekking aktivitesinde herkesin sırt çantasının olması önemlidir. Bu sırt çantasında insani ihtiyaçlarımızı temin edebileceğimiz hemen her şey bulunmalıdır. Bere, şapka, gözlük, eldiven, yedek kıyafet almak yararlı olacaktır. Buna ek olarak el feneri, koruyucu krem, çakı , kibrit alınabilir. Yine de sırt çantası var diye çantayı gerekli gereksiz eşyalarla doldurmak yanlıştır. Bir diğer önemli nokta ise ayakkabı ve kıyafet seçimidir. Ayakkabı, daima ayak sağlığımız için önemli olduğunu bilsek de bu spor dalı yürüyüş üzerine olduğu için ortopedik olması önemlidir. Spor salonlarında kullanılan hafif, yumuşak spor ayakkabıların aksine hava alan, bileği saran ve yere iyi tutunan bir ayakkabı olması önemlidir. Dere içinden geçerken düz ayakkabılar kayganlık yaratacağı için girintili çıkıntılı tabanlık almak kayma ihtimalinizi azaltacaktır. Kıyafet seçiminde de pamuklu çabuk kuruyan, mevsim koşullarına uygun, teri muhafaza eden, bedene uygun, mümkün olduğunca sade, doğanın zorluklarına (böcek, çalı vb.) karşı koruyabilecek nitelikte olmalıdır. Tüm bunlarla beraber bir ilk yardım kiti ve iletişim cihazının da olmasında fayda vardır. Ancak dağlık alanda telefon çekmeyeceğinden kesinlikle gruptan ayrılmamalısınız. Bize kalırsa her spor aktivitesi eşsiz olduğu için bu anı ölümsüzleştirmek için fotoğraf makinesi edinmelisiniz.

trekking malzemeleri

Sonuç olarak trekking, özel bir eğitime ihtiyaç duyulmadan her yaşta insanın yapabileceği bir aktivite olduğu için bu kadar popüler olması normaldir. Sakatlanma ihtimali az olduğu için herkes endişelenmeden yapabilir. Haftanın stresini atmak, zihni boşaltmak, kendine vakit ayırmak için en muhteşem yöntemlerden biridir. Bonus olarak formda kalmanıza da yardımcı olabilir. Kalbinizi korumak, kan akışını hızlandırmak, şişmanlık riskini azaltmak, solunum kapasitesini arttırmak, eklem ve kas esnekliğini arttırmak gibi sağlığa sayısız yararları vardır. Son olarak Fransız antropolog David le Breton’un “Yürümeye Övgü” adlı kitabında yazdığı gibi: “Yürüyüş, insanı mutlu yaşam duyguları içinde yeniden oluşturur, insanı tam bir duygusallık isteyen derin düşünmenin etkin bir biçimine sokar. İnsan bazen yürüyüşten değişmiş olarak döner ve çağdaş yaşamlarımızda ağır basan ivediliğe boyun eğmekten çok zamanın keyfini çıkarmaya eğilimli hisseder.” Umuyoruz ki trekking ne demek? , neymiş bu trekking? veya trekking nedir? gibi sorularınızın hepsine cevap veren nitelikte bir yazı olmuştur.

 Spor dolu günler!

Yazar: Nur Dinçaslan

Hakkında - Misafir Yazar

Bir Makale Daha?

Ronnie O’Sullivan’ın Kimdir? The Rocket’ın Kariyeri

Geçmişten günümüze her spor dalının kendisiyle özdeşleştiği belli başlı oyuncular vardır. Snooker dendiğinde bugüne kadar …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bültenimize Kayıt Olun!

GÖNDER!
close-link