Ana Sayfa / Tenis / Tenisteki Masters Turnuvaları Nelerdir?

Tenisteki Masters Turnuvaları Nelerdir?

Teniste sene içerisinde 4 Grand Slam turnuvası düzenlenmektedir. Sene başında Avustralya Açık Tenis Turnuvası ile başlayan Grand Slam turnuvaları, sırasıyla Rolland Garros, Wimbledon ve Amerika Açık ile devam etmektedir. Grand Slam turnuvalarının haricinde ise çeşitli masters turnuvaları yıl içinde farklı zeminlerde düzenlenmektedir. Teniste masters turnuvaları neler diye baktığımızda, farklı tarihlerde farklı şehirlerde kadınlar ve erkekler için düzenlenen birçok turnuva olduğunu görebiliriz.

Tenisteki Masters Turnuvaları Hangileridir?

Masters turnuvaları kadınlar ve erkekler için ayrı ayrı düzenlenmektedir. Erkek tenisçilerin yer aldığı  Association of Tennis Players (ATP) turnuvaları ve kadın tenisçilerin yer aldığı Women’s Tennis Association (WTA) turnuvaları kimi turnuvada ayrı ayrı, kimi turnuvada ise aynı anda düzenlenmektedir. Teniste masters turnuvaları neler ve bu turnuvaların tarihi ve özelliklerini aşağıda liste halinde bulabilirsiniz;

-Indian Wells Masters: ABD’nin Kaliforniya eyaletinde düzenlenen bu turnuva, hem erkeklerde hem de kadınlarda 1987’den beri düzenlenmektedir. Maçların sert zeminde oynandığı turnuva her yıl mart ayında düzenlenmektedir. Turnuva BNP Paribas Open adıyla da bilinmektedir.

-Miami Masters: ABD’nin Florida eyaletinde 1985 yılından beri düzenlenen turnuva hem erkekler hem de kadınlarda oynanmaktadır. Mart ayının sonunda başlayan turnuvada maçlar sert zeminde oynanmaktadır.

– Monte Carlo Masters: Fransa’da her yıl nisan ayında düzenlenen turnuvada maçlar toprak zeminde oynanmaktadır. Turnuvada sadece erkek tenisçiler mücadele etmektedir. Turnuva 1897 senesinden beri düzenlenmektedir.

– Madrid Masters: 2002 yılından itibaren düzenlenen turnuva hem erkek hem de kadın tenisçilerin mücadelelerine sahne olmaktadır. Toprak zeminde düzenlenen turnuva mayıs ayında düzenlenmektedir.

– Roma Masters: 1930 yılından beri düzenlenen turnuvada maçlar toprak zeminde oynanmaktadır. Hem kadınlarda hem de erkeklerde düzenlenen turnuva mayıs ayında gerçekleştirilmektedir.

– Kanada Masters: 1881 senesinden beri düzenlenen turnuva hem erkeklerde hem de kadınlarda düzenlenmektedir. Sert zeminde oynanan maçlar Montreal ve Toronto’da her yıl ağustos ayında oynanmaktadır.

-Cincinnati Masters: 1899 yılından beri düzenlenen turnuva, ABD’nin Ohio eyaletinde gerçekleştirilmektedir. Erkekler ve kadınlarda düzenlenen turnuvada maçlar sert zeminde oynanmaktadır ve ağustos ayında düzenlenmektedir.

-Paris Masters: 1968 yılından beri düzenlenen turnuva sadece erkeklerde mücadelelere sahne olmaktadır. Maçların sert zeminde yapıldığı turnuva ekim ayında düzenlenmektedir.

-Şanghay Masters: 2009 yılında düzenlenmeye başlayan Şanghay Masters turnuvası erkeklerde düzenlenen bir turnuvadır. Sert zeminde oynanan turnuva ekim ayında düzenlenmektedir.

En Çok Grand Slam Kazanan Tenisçiler

Hakkında - Özgür Emek

Özgür Emek

Bir Makale Daha?

Tenis Nedir, Nasıl Oynanır?

Tenis, iki kişi ya da ikişer kişiden oluşan iki takım arasında top ve raketler ile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir