Ana Sayfa / Tenis / Tenis Zeminleri – Tenis Kort Çeşitleri – Grand Slam Şampiyonları

Tenis Zeminleri – Tenis Kort Çeşitleri – Grand Slam Şampiyonları

Tenis birbirinden farklı kortlarda oynanan ve kortun zemininin özelliğine göre oynanan oyunların değişebildiği bir spordur. Futbolda havanın yağışlı olması oyunu ne kadar etkiliyorsa teniste zeminin toprak veya çim olması da oyunu o kadar etkileyebilir. Şimdi tenis kortlarının zeminlerini, hangi zeminde hangi büyük turnuvaların oynandığını ve bu turnuvaların en başarılı isimlerini anlatalım.

Toprak Kortun Özellikleri

Toprak kort birçoklarına göre tenisin en verimli oynandığı kort tipidir. Zeminin toprak olması topun hızını yavaşlatır ve bu durum maçlarda daha uzun rallilerin olmasını sağlar. Toprak kort, agresif oynayan tenisçilerden ziyade direnci ve defansif gücü daha yüksek olan tenisçilere avantaj kazandırır. Toprak kortta top yerden daha yükseğe zıplar ve spin alır. Bu nedenle top spin vuruşu bu kortlarda en çok tercih edilen vuruştur. Kortta yere çarpan top iz bıraktığı bu kortlarda şahin gözü uygulamasına gerek duyulmaz. Oyunculardan biri itiraz ettiğinde kule hakemi sahaya inip topun çarptığı noktaya gider ve izi kontrol eder.

tenis kortları zeminleri - nadal fransa açık

Toprak kort diğer kortlara göre sakatlık riskinin de daha az olduğu bir korttur. Teniste özellikle ani yer değiştirmelerde dizlere çok yük biner. Toprakta ayağın yerde kayabilmesi hem bunun önüne geçer hem de ayak yerde kayarken yapılan vuruşları izlemek de estetik açıdan daha güzeldir. Toprak kortun en büyük turnuvası Roland Garros, yani Fransa Açık Tenis Turnuvası’dır. Bu kortla adı özleşmiş en büyük isim ise 10 şampiyonluğu bulunan Rafael Nadaldır. Kadınlar teklerde ise Amerikalı emekli tenisçi Chris Evert‘in 7 şampiyonluğu vardır.

Çim Kortun Özellikleri

Çim kort toprak kortun aksine tenisin en hızlı oynandığı kort çeşididir. Oyunun akışı çimlerin uzunluğuna, en son ne zaman kesildiğine göre değişiklik gösterebilmektedir. Aynı zamanda kortta çok maç yapıldığında kort tahrip olabilmektedir. Çim kortlarda top yerden çok sekmez. Bu kortta başarılı olan tenisçiler genelde agresif oynayan ve bol winner arayan tenisçilerdir.

tenis zeminleri - wimbledon tenis turnuvası federer

Servis-vole oyununun en çok kullanıldığı kort çim korttur. Çim kortta oynanan en büyük turnuva tenisçilerin bembeyaz giyindiği, tenisin en prestijli turnuvası olan Wimbledon Tenis Turnuvası’dır. Bu turnuvanın en başarılı isimleri erkeklerde 8 şampiyonlukla Roger Federer ve 7 şampiyonlukla Pete Sampras’tır. Kadınlarda ise 9 şampiyonlukla Martina Navratilova bu rekoru elinde bulundurur.

Sert Zeminli Kortun Özellikleri

Sert zeminli kortlar genelde asfalt veya betondan yapılan kortlardır. Bu tarz kortlarda kullanılan malzemenin ne olduğu ve kalitesi oldukça önemlidir. Bazı sert zeminli kortlarda oyun çok hızlı oynanabilirken bazılarında kullanılan sentetik maddelerden dolayı topun daha fazla sektiği daha yavaş oyunlar oynanabilmektedir. Zemin sert olduğu için uzun süreli oynamalarda sakatlık riski daha yüksektir. Bu kortların en önemli avantajı bakımının kolay olması ve yaz-kış oynamaya müsait olmasıdır.

tenis zeminleri -sampras amerika açık

Sert zeminde oynanan en büyük iki turnuva Amerika Açık Tenis Turnuvası ve Avustralya Açık Tenis Turnuvası‘dır. Amerika Açık’ta kullanılan zemin Decoturf adı verilen zemindir. Bu zeminde hızlı oyun oynamak makuldur ve top yerden daha az seker. Amerika Açık Tenis Turnuvası’nın erkeklerde en çok şampiyon olan isimleri 5’er şampiyonlukla Pete Sampras, Roger Federer ve Jimmy Connors‘tır. Kadınlarda ise 6’şar şampiyonlukları bulunun Serena Williams ve Chris Evert en çok şampiyon olan isimlerdir. Sert zeminde oynanan diğer büyük turnuva ise Avustralya Açık Tenis Turnuvası’dır. Bu turnuvada 2008 yılından beri Plexicushion adı verilen özel kortlar kullanılır. Turnuva çok sıcak havada oynandığı için ve bu durum oyunu olumsuz etkilediğinden ince tabakalı olan Plexicushion zemine geçilmiştir. Bu zeminde top fazla sekmez, topun yerden yükseleceği noktayı tahmin edip etkili vuruşlar yapmak daha kolaydır. Avustralya Açık’ın erkeklerde en çok şampiyon olan ismi 5 şampiyonlukla Novak Djokovic‘tir. Kadınlarda ise Serena Williams 6 şampiyonlukla bu alanda liderdir.

teniz zeminleridjokovic avustralya açık

Yazıda bahsettiğimiz turnuvalar tenisin en prestijli turnuvaları olan Grand Slam turnuvalarıdır. Teniste 4 adet Grand Slam turnuvası vardır ve bu turnuvaların hepsi anlattığımız gibi farklı kortlarda oynanırlar. Bu anlamda kortların özelliklerini bilmek, izlediğimiz oyunu anlamada bize daha iyi yardımcı olacaktır. Roland Garros’a yaklaşırken turnuva başlamadan önce detaylı bir Roland Garros yazısı yazacağımızı da ekleyip yazıya son noktayı koyalım.

 

Hakkında - Doğuş Usta

Anadolu Üniversitesi İngilizce İktisat bölümü mezunu, İstanbul'da yaşayan, sporun birçok dalıyla yakından ilgili bir sporsever. Twitter'da Takip Et!

Bir Makale Daha?

Tenis Nasıl Oynanır? Temel Tenis Kuralları

Bu yazımızda tenis nasıl oynanır, bunu işleyeceğiz. Kortundan hakemine, servisinden faulüne her şeyi yazacağımız detaylı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bültenimize Kayıt Olun!

GÖNDER!
close-link