Ana Sayfa / Tenis / Grand Slam Tenis Turnuvaları Nelerdir?

Grand Slam Tenis Turnuvaları Nelerdir?

Tenis özellikle 1988 yılından beri olimpiyatlarda yer alan, geniş bir izleyici kitlesine sahip bir spor dalıdır. Dünyada ve ülkemizde de çeşitli ödülleri olan tenis turnuvaları düzenlenir.

Dünyada ITF (Uluslararası Tenis Federasyonu) , WTA ( Kadın Tenisçiler Birliği) , ATP (Tenis Profesyonelleri Birliği Erkekler için) olarak üç tip organizasyon ve federasyon vardır. Bu üç  kuruluş dünya üzerindeki belirli gölgelerdeki tenis turnuvalarını organize eder. Tenisçiler oynadıkları turnuvalardan aldıkları puanlarla dünya üzerindeki sıralamalarını belirlerler.

Dünya üzerindeki gelmiş geçmiş en iyi ve en büyük turnuvalar GRAND SLAM turnuvalarıdır. En prestijli , en yüksek para ödülüne ve puan ödülüne sahip turnuvalardır. Grand Slam turnuvaları Ocakta Avustralya Açıkla başlar sırasıyla Fransa Açık , Wimbledon ve Amerika Açık (US OPEN) la sona erer.

AVUSTRALYA AÇIK ( AUSTRALİAN OPEN)

Yılın ilk Grand Slam Turnuvası olması sebebiyle büyük bir mücadeleye ev sahipliği yapar. İlk kez 1905 yılında gerçekleşmiştir. 1987 de düzenleme yapılıp günümüze değin aynı biçimde oynanmaktadır. Melbournedeki Melbourne Parkta gerçekleşir. Dünya üzerindeki en büyük (yaklaşık 70 bin seyirci kapasiteli) ve en güzel atmosfere sahip  Rod Laver ve Hisense Arena kortları izleyenlere müthiş bir görsel şölen yaşatır.

FRANSA AÇIK ( FRENCH OPEN – ROLAND GARROS)

Yılın ikinci Grand Slam turnuvasıdır. Pariste düzenlenir. İlk kez 1892 yılında düzenlenmiş olup en eski Grand Slam turnuvalarındandır. Mayıs sonu Haziran başı haftalarında oynanır. Tek toprak zeminli Grand Slam turnuvasıdır. Toprak kortun özelliği  çime, sert zemine nazaran top hızının azalmasını, topların daha rahat yükselmesini sağlayarak daha keyifli bir oyun sağlamasıdır.  Rafael Nadal, Roland Garros’u bu yıl da kazanarak 11. Kez Roland Garros şampiyonu olmuştur.

WİMBLEDON ( İNGİLTERE)

En prestijli Grand Slam turnuvalardan biridir Wimbledon.  Tarihte 1977 den beri düzenlenir. En eski tenis turnuvasıdır.  En büyük ödüle sahip turnuvalardan biridir. 2018 ödülü 34 milyon GBP olmuştur.  Çim kortta gerçekleşen tek Grand Slam turnuvasıdır. 1909 dan beri mor ve koyu yeşil resmi renkler olarak kabul edilmiştir. Tüm tenisçilerin beyaz giyme zorunluluğu vardır. Çim kortun yapısından ötürü top fazla yükselmez ve güçlü oyuncular daha avantajlı bir biçimde oynarlar.

AMERİKA AÇIK (US OPEN)

Grand Slam turnuvalarının en sonuncusu ve en büyük seyirci kapasitesine sahip tenis turnuvasıdır. Ağustos sonu ve Eylül başında başlar. 1881 yılından beri düzenlenir. Sert zeminde oynanır. Amerika Açık bu yılki toplam 53 Milyon Dolar ödülüyle tenis tarihinin bugüne kadarki dağıtılan en yüksek miktarda para ödülünü vermiş olacak.

Hakkında - İlay Dağlar

Avatar
Gerçek keşif, yeni topraklar bulmakla değil, yeni gözlerle bakmakla ilgilidir. Hep yeni gözlerle bakmayı dener, doğayı sever, yoga ve meditasyon eğitmenliği yapar, kısmen avukatlık bazen de tenis hakemi

Bir Makale Daha?

Teniste Yapılan En İyi 10 Sayı

Tenis, bireysel sporlar içinde en çok ilgi gören sporların başında gelmektedir. Tenisin tarihinin 1800’lü yıllara …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir