Ana Sayfa / Tenis / Bilinmesi Gereken Temel Tenis Terimleri

Bilinmesi Gereken Temel Tenis Terimleri

“Tenis” kelimesinin Fransızca’da “tut, yakala!” anlamına geldiğini duymuş muydunuz? Peki, topspin ve slice arasındaki farkı biliyor musunuz? Ya maç puanı veya ralli? Ace sözü sizin için bir şey ifade ediyor mu? Tenis maçı izlemekten keyif alıyor ama maç esnasında duyduğunuz tenis terimlerine kendinizi yabancı hissediyorsanız yazımızı okumaya devam etmenizi öneririz.

Temel Tenis Terimleri

Servis: Teniste oyun servisle başlar. Servis atışını yapacak oyuncu, arka çizginin gerisinden vuruş yapar. Başlangıç servisi orta çizginin sağ tarafından yapıldığında top rakip sahanın sol tarafına, orta çizginin sol tarafından yapıldığında rakip sahanın sağ kısmına düşmelidir.

Ace: Oyuncunun attığı servis rakip tarafından karşılanmadığında kazanılan sayı ace olarak adlandırılır.

Ayak Hatası (Foot Fault): Servis sırasında oyuncunun ayağının arka çizgiye ya da sahaya basması ayak hatası olarak kabul edilir.

Hata (Fault): Servis atışında topun servis alanı olarak adlandırılan geçerli alana düşmesi gerekir. Topun belirlenen dışına düşmesi hata olarak değerlendirilir.

Çift Hata (Double Fault): Aynı servis atışında oyuncunun üst üste iki hata yapması çift hata olarak adlandırılır. Çift hata yapan oyuncu puan kaybeder.

Top Spin: Topa alttan yukarı doğru yapılan vuruş tekniğidir. Bu teknik topun ileriye doğru dönmesini sağlar.  

Kesik vuruş (Slice): Top spinin aksine bu vuruş tekniğinde raket topun altına girer.

Backhand: Raket tutuşuna göre elin arkasıyla yapılan vuruştur. Hem tek elle hem de çift elle gerçekleştirilebilir.

Vole: Oyuncunun top yere değmeden yaptığı vuruşa denir.

Ralli: Servis atışından sonra yapılan karşılıklı vuruşlara denir. Rallide top iki oyuncu arasında, hatasız bir şekilde gidip gelir.

Oyun: Seti oluşturan bölümlerin her biri. Oyuncuların bir oyunu kazanması için dört puan almaları gerekir. Bir set altı oyundan meydana gelir.

Set: Tenis genellikle üç set üzerinden oynanır. Set kazanmak için tenisçiler 6 oyun kazanmak zorundadırlar. Eğer maç 5-5 olursa set 7’ye uzar.

Love game: Oyuncunun rakibine puan vermeden oyunu kazanmasıdır.

Maç Puanı: Önde olan oyuncunun maçı alabileceği puandır.

Yazar: Erhan Taşbaş

Hakkında - Erhan Taşbaş

Erhan Taşbaş
Her türlü spordan keyif alan bir sporsever.

Bir Makale Daha?

Kel Aliço Kimdir? Kel Aliço’nun Kariyeri

Kırkpınar Yağlı Güreşlerinin unutulmaz pehlivanlarından olan Kel Aliço, 27 yıl arka arkaya Kırkpınar’da başpehlivan olma …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir