Ana Sayfa / Tenis / Tenis Terimleri ve Anlamları

Tenis Terimleri ve Anlamları

Tenis, son yıllarda Türkiye’de oldukça fazla ilgiyle takip edilen bir spor konumunda bulunuyor. Tenis terimlerini bildikçe de tenis maçı izlerken aldığımız zevk artıyor. Şimdi kısaca belli başlı terimlere ve anlamlarına değinelim;

Ace: Kullanılan servis atışı rakibin raketine değmeden direk sayı olursa buna ‘ace’ denir. Tenis tarihinde en çok ace atan tenisçi İvo Karlovic’tir. 2,11 m boyu olan Karlovic’e bakarak uzun boylu tenisçilerin daha çok ace attıklarını rahatlıkla söyleyebiliriz.

 

Avantaj: Oyun 40 – 40’a geldikten sonra bir tarafın oyunu kazanabilmesi için üst üste iki puan alması gerekir. Bu durumda alınan ilk puan avantaj puanıdır.
Basit Hata: Rakip oyuncunun herhangi bir zorlaması olmadan yapılan hatadır. Genelde oyunu agresif oynayan tenisçiler daha çok basit hata yaparlar.

Break / Break Point: Türkçesi servis kırmak ve servis kırma puanıdır. Servis karşılayan oyuncu oyunu kazandığında servis kırmış olur. Servis kırmaya bir puan kalmışsa bu da servis kırma puanı olur.
Çift Hata: Servis kullanan oyuncunun topu iki kere üst üste kurallar dahilinde karşı kutuya atamaması durumudur. Bu durumda puan servis karşılayana yazılır.

Deuce: Oyunun 40 – 40’ta berabere gelme durumudur. Bu durumda oyunu kazanmak için üst üste iki puan alınması gereklidir.

Fault: Servisi kullanan oyuncunun ilk topu oyuna sokamaması durumudur. Bu durumda hakemlerden biri ‘fault’ diye bağırır.

Let: Atılan serviste topun fileye değerek doğru yere düşmesidir. Bu durumda servis tekrar edilir.
Maç Puanı: Herhangi bir oyuncunun maçı kazanmasına kalan son puandır.

Oyun: Bir maçta setleri oluşturan bölümlerdir. 4 puan alan tenisçi bir oyun kazanmış olur.
Set: Tenis maçı kazanmak için gereken bölümlerden her biridir. Set kazanmak için tenisçiler 6 oyun kazanmak zorundadırlar. Eğer durum 5-5’e gelirse set 7’ye uzar. Durum 6-6’ya gelirse de 7 puan alanın kazandığı tiebreak oynanır.

Tiebreak: Oyunlarda durum 6-6’ya geldiğinde setin sonlanması için oynanan özel oyundur. Puanlar 1-2-3 diye sayılır. En az 7 puana 2 farkla ulaşan ilk tenisçi tiebreak’i kazanır.

Winner: Oyun içinde top rakibe hiç dokunmadan alınan puana denir.

Backhand: El avucunun dışı karşıyı gösterilecek şekilde yapılan vuruştur. Kullanılan elin tersi yönünde gelen toplara backhand ile vurulur. Tek el ve çift el olmak üzere iki vuruş şekli vardır. Stanislas Wawrinka ve Roger Federer tek el backhand için verilebilecek en iyi örneklerdendir. Novak Djokovic ise çift el backhandi çok güçlü bir diğer tenisçidir.

Forehand: El avuç içinin vuruş yönünü, karşıyı gösterdiği vuruş şeklidir. Günümüzde faal tenisçiler arasında forehandi en güçlü isimlerden biri Rafael Nadal’dır.

Drop Shot: Teniste izlemesi en zevkli vuruşlardandır. Rakip sahanın fileye en yakın noktasını atılması amaçlanır. Bu vuruşta en önemli noktalardan biri vuruşun son ana kadar belli edilmemesidir.

Lob: Rakibin üstünden yapılan aşırtma vuruşlara denir.

Love: Teniste oyun esnasında sıfır puanı olan oyuncu için ‘zero’ denilmez. Bunun yerine sıfır puan yerine ‘love’ kullanılır.

Mini Break: Tiebreak oynanırken rakibin kullandığı servisten çıkarılan puandır.

Grand Slam: Tenis sezonundaki en büyük dört turnuvaya verilen isimdir. Bu turnuvalarda erkekler maçları 5 set üzerinden oynarlar.

Passing Shot: Vuruşunu yaptıktan sonra file önüne gelen oyuncunun yetişemeyeceği şekilde yanından atılan paralel şutlardır.

Ralli: Servisten sonra yapılan üst üste vuruşlara denir.

Return: Servis atışına yapılan karşılama vuruşudur.

Slice: Topun altına vurulan kesme vuruşlara denir. Top bu vuruşlarda yerde sektikten sonra yavaşlar.

Top Spin: Slice’ın tam tersine topun üstüne vurularak yapılan vuruşlardır. Top yere vurduktan sonra hızlanır.

Vole: Karşıdan gelen top yere çarpmadan yapılan vuruştur.

Tüm bunların yanında herkesin merak ettiği diğer bir konu teniste puanların 15-30-40 şeklinde gitmesidir. Bununla ilgili birçok söylenti olsa da net bir bilgi hala yoktur.
Grand Slam’ler tarihi, tenisteki tarihi maçlar, tenisteki rekorlar, tenis kuralları gibi diğer konulara bundan sonraki yazılarda değineceğiz.

Hakkında - Doğuş Usta

Avatar
Anadolu Üniversitesi İngilizce İktisat bölümü mezunu, İstanbul'da yaşayan, sporun birçok dalıyla yakından ilgili bir sporsever. Twitter'da Takip Et!

Bir Makale Daha?

Teniste Yapılan En İyi 10 Sayı

Tenis, bireysel sporlar içinde en çok ilgi gören sporların başında gelmektedir. Tenisin tarihinin 1800’lü yıllara …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir