Ana Sayfa / Tenis / Tenis Nedir, Nasıl Oynanır?

Tenis Nedir, Nasıl Oynanır?

Tenis, iki kişi ya da ikişer kişiden oluşan iki takım arasında top ve raketler ile oynanan bir spordur. Tenis nedir diye baktığımızda, tenisin tarihinin 1800’lü yıllara dayandığını görüyoruz. Tenisin temeli Ortaçağ Fransa’sında elle oynanan bir oyuna dayansa da, günümüzdeki tenisin ortaya çıkması 1800’lü yıllarda İngiltere’de gerçekleşmiştir. 1 Mart 1913 senesinde de Uluslararası Tenis Federasyonu kurulmuştur.

Kort adı verilen dikdörtgen bir alanda oynanan teniste, tenis kortu ölçüleri Uluslararası Tenis Federasyonu- International Tennis Federation (ITF) tarafından belirlenmiştir. Tenis kortunun uzunluğu 78 feet (23,77m), genişliği ise 27 feet (8,23m)’dir. Çiftler maçında ise kortun genişliği 36 feet (10,97m)’dir. Filenin gerildiği direğin yüksekliği 1,07 metre, gerilen ağın yüksekliği ise 91,4 cm’dir. Kort üzerindeki çizgiler ise 5 cm kalınlığındadır.

Tenis, farklı zeminlerde oynanmaktadır. Toprak, çim, sert zemin ve sentetik çim zeminleri olmak üzere zemin farklılık göstermektedir. Tenis nedir ve nasıl oynanır diye baktığımızda, her zeminin farklı özelliği oyunun da farklı şekilde seyretmesini beraberinde getirmektedir. Toprak zemindeki oyunlar daha yavaşken, çim ve sert zemindeki oyunlar çok daha hızlı ve seyir zevki yüksek oyunların oynanmasını sağlamaktadır.

Tenis Nasıl Oynanır?

Tenise yeni merak salan ve tenis nedir, nasıl oynanır sorularına yanıt arayan kişiler için, tenis sporunun kurallarının basit fakat oynamasının fiziksel ve mental açıdan zorlayıcı olduğunu söyleyebiliriz. Tenis kadınlarda 3 erkeklerde ise 3 ya da 5 set üzerinden oynanmaktadır. Servis kullanma ile başlayan oyunda seti kazanabilmek için 6 oyun almak gereklidir. Oyunda puanlar 15-30-40 ve oyun şeklinde artmaktadır. 40-40 eşitlik halinde, oyunu kazanmak için sonrasında iki kez üst üste puan almak gereklidir. Oyunların 5-5 olması durumunda ise set 7. sete uzamaktadır. 6-6 olması durumunda ise tie-break seti ile set noktalanır. Final setinde tie-break uygulamasının olmadığı Wimbledon tenis turnuvasında, 2010 yılındaki John Isner – Nicolas Mahut mücadelesi 3 gün sürmüştür. Tenisçiler bu maçı 11 saat 5 dakikada bitirebilmiş ve karşılaşmayı John Isner 70-68 kazanmıştır.

Tenis maçında oyunlarda puanların ne şekilde alınacağı kurallar ile belirlenmiştir. Topun rakip sahada belirlenen alan içerisine atılmasından sonra;

-Rakip topa raketi ile vuramadan topun iki kez sekmesi,

-Rakibin topa raketi ile vuramaması,

-Topa vuran rakibin, topu belirlenen alanların dışına atması,

-Rakibin topa vurmasına rağmen, topun filede kalarak rakibin sahasına düşmesi durumlarında rakip puan kaybetmektedir.

Bunun yanı sıra servis atan oyuncunun ardı ardına iki kez faul yapması çift hata (double fault) olarak adlandırılır ve servis atan oyuncu puan kaybeder.

Tenis Sporu Hakkında Bilgi

Tenis hakkında bilgi sahibi olmak isteyen kişiler için, sporun kurallarının çok açık ve anlaşılır olduğunu söyleyebiliriz. Belirlenen ölçülere sahip kortlarda oyuncular kurallar dahilinde en çok puanı ve seti alarak maçı kazanmaktadır. Tenis sporu içinde geçen birtakım terimlerin bilinmesi de sporun seyir zevkini meraklıları adına arttırmaktadır. Tenis hakkında bilgi sahibi olmak için teniste geçen forehand, backhand, ace, çift hata, tie-break, servis kırma, net gibi temel terimlerin bilinmesi faydalı olacaktır.

Tenis hakkında bilgi edinmek için bu temel terimlerin ne anlama geldiğini kısaca açıklayalım.

Servis: Oyunu başlatmak için yapılan vuruştur.

İkinci Servis: İlk serviste topun oyuna girmemesi durumunda kullanılan servistir.

Net: Servis kullanıldıktan sonra topun rakip yarı sahada belirlenen servis alanına düşmeden önce fileye temas etmesidir. Bu durum faul olarak adlandırılmaz ve atış tekrar edilir.

Çift Hata: Servis atan oyuncunun arka arkaya iki kez faul yapmasıdır. Bu durumda rakip puan alır.

Ace: Servis atan oyuncunun, rakibi topa değmeden direkt olarak sayı almasıdır.

Forehand: Raket tutan elin içi rakibe dönük şekilde yapılan vuruşlardır.

Backhand: Oyuncuların raketi geriye doğru çekerek yaptıkları vuruştur.

Slice: Raketi eğimli tutarak alttan yapılan vuruştur.

Servis Kırma: Servisi karşılayan oyuncunun oyunu almasıdır.

Tie-Break: Setlerde durumun 6-6 olması durumunda oynanan oyundur. Puanlar tek tek sayılır ve 7’ye ulaşan oyuncu oyunu ve seti kazanır. 7’ye ulaşıldığında rakip ile en az 2 fark olmalıdır. Akdi durumda iki fark olana kadar oyun devam eder.

Tenis ile ilgili bu temel bilgiler, özellikle spora yeni merak salan sporseverler için seyir zevklerini yükselten bilgilerdir. Bu sayede maçları izlerken neyin ne anlama geldiğini daha iyi ve hızlı bir şekilde kavramanız mümkün olacaktır. Seyir zevki yüksek maçlar izlemeniz dileğiyle…

Tenis Terimleri ve Anlamları

Hakkında - Özgür Emek

Özgür Emek

Bir Makale Daha?

Teniste Yapılan En İyi 10 Sayı

Tenis, bireysel sporlar içinde en çok ilgi gören sporların başında gelmektedir. Tenisin tarihinin 1800’lü yıllara …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir