Ana Sayfa / Tenis / Tenis’e Giriş 101 – Temel Tenis Kuralları

Tenis’e Giriş 101 – Temel Tenis Kuralları

Tenis, ilk ortaya çıktığında el ile oynanmaktaydı. Tenis oyununda raketlerin kullanılmaya başlanması 1800’lü yılların sonlarında olmuştur. Günümüzdeki şekliyle tenis bugün çok geniş bir yaş aralığında insanın, dünyanın her yerinde ve her düzeyde oynamaktan keyif aldığı bir spor haline dönüşmüştür. Tenis oyunu single (tek) ya da double ( çift ) olarak oynanır. Sahanın tümü double maçları içindir. İki iç tarafta da olan tekler çizgileri tekli maçlar içindir. Bu yazıda bilinmesi gereken basit tenis kurallarına değineceğiz.

Tenis Kuralları

Tarafların servis veya saha seçme hakları vardır. Servis atan ve karşılayan olmak üzere iki başlangıç pozisyonu vardır. Servis atan kişi orta çizginin sağından servis kullanır karşı sahanın çaprazına en fazla iki seferde düşürmesi gerekir. Eğer top fileye değip karşı çapraz kutuya düşerse bu duruma NET denir. Servis tekrarlanır. Oyuncu eğer iki seferde de topu karşı çapraza atıp oyunu başlatamazsa bu çift hata olur ve puan karşı tarafa verilir. Top rakibin sahasına attıldıktan sonra rakip oyuncu topa vurmadan top bir defadan daha fazla sekerse, topa vuramazsa, topa vurup topu dışarı atarsa, top fileye takılır ve kendi sahasına düşerse, rakip topa vurduktan sonra rakibin raketi fileyi geçer ise rakip puan kaybeder.

Maçlar set halinde oynanır. Üç setlik maçlarda iki seti alan oyuncu alan oyuncu kazanır.

Bir seti kazanmak için, oyuncunun en az altı oyunu en az iki farkla oyunu kazanması gerekir (6-0, 6-1, 6-2, 6-3, 6-4 gibi). Ancak oyun 5-5 olursa, herhangi bir oyuncu iki oyun fark yapana kadar set uzar (7-5, 8-6, 9-7, gibi).

Bazı turnuvalarda “tie-break” kuralı uygulanır. “Tie-break” kuralı, yani bağı bozma, set 6-6 olunca uygulanır. “Tie-break” özel bir oyundur.

Oyun 0-0 olarak başlar. Herhangi bir tarafın ilk aldığı puana “15”, ikinci aldığı puan “30”, üçüncü aldığı puana “40” denir. Taraflardan biri dördüncü puanı aldığında diğer taraf iki ya da daha az puan aldı ise oyun olur. Eğer bir taraf üçüncü puana ulaştığında, dördüncü puanı alamadan diğer taraf da üçüncü puana ulaşırsa “berabere” tenis terimi ile “deuce (düs)” olur. Oyun berabere olduktan sonra ilk puanı alan taraf için “avantaj” olur. “Avantaj” olan taraf, diğer taraf puan almadan bir puan daha alırsa (yani “berabere” olduktan sonra üst üste iki puan) oyun olur. “Avantaj” olan taraf, ilk puanı kaybeder ise tekrar “berabere” olur.

Hakem puanları sayarken ilk olarak servis atanın puanını söyler. Servis atan ilk puanı puanı kaybetti ise “0-15” olur. Dördüncü puanı alırsa “30-30” olur. Beşinci puanı alırsa “40-30” olur. Altıncı puanı da alırsa oyun olur.

Hakkında - İlay Dağlar

Gerçek keşif, yeni topraklar bulmakla değil, yeni gözlerle bakmakla ilgilidir. Hep yeni gözlerle bakmayı dener, doğayı sever, yoga ve meditasyon eğitmenliği yapar, kısmen avukatlık bazen de tenis hakemi

Bir Makale Daha?

Grand Slam Tenis Turnuvaları Nelerdir?

Tenis özellikle 1988 yılından beri olimpiyatlarda yer alan, geniş bir izleyici kitlesine sahip bir spor …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bültenimize Kayıt Olun!

GÖNDER!
close-link