Ana Sayfa / Tenis / Zeminlerine Göre Tenis Kortu – Tenis Kortu Çeşitleri

Zeminlerine Göre Tenis Kortu – Tenis Kortu Çeşitleri

Tenis kortları temel olarak iyi ana grupta incelenebilir. Kapalı ve Açık olmak üzere iki kort tipi vardır. Açık kortların bazı tipleri de kışın balon kort olarak kapatılıp kapalı kort olarak kullanılabilir.

ZEMİN TİPİNE GÖRE TENİS KORTU

Kort zemini sporcunun sağlığı için en önemli faktördür. Zemin çok sert veya çok yumuşak olmamalıdır. Yapılırken basit malzeme kullanılmamalıdır. Tenis özellikle bacak kaslarıyla beraber tüm vücut kaslarının kullanıldığı bir oyundur. Zeminde yaşanabilecek herhangi bir problemde sporcunun bacak ve diz bölgesini sakatlaması kaçınılmazdır.  Zemin tipine göre de tenis kortunu üç ana grupta inceleyebiliriz.

1)AKRİLİK ZEMİNLİ KORTLAR

En çok tercih edilen tenis kortu çeşitidir. Uygulaması; yapımı kolay, pratik ve ekonomiktir. Birçok renk seçeneği mevcuttur. Özellikle açık kortlarda tercih edilir.  Bir diğer akrilik tenis kortu türü de Cushion Akrilik zemin türüdür. Aynı şekilde akrilik boyanın içine kauçuk granül tozu eklenerek daha esnek ve kullanışlı bir zemin türü oluşturulur.

2) SUNİ ÇİM TENİS KORTLARI

Sentetik çim tenis kortları da genelde açık kortlarda tercih edilen türdür.  Akrilik ve tartan zemine göre daha az maliyetle yapılır. Oyuncular daha rahat oynayabilir.  Tartan zemine nazaran daha yumuşaktır.

3) TARTAN ZEMİN TENİS KORTLARI

Tenis kortu zemini yapılırken en çok tercih edilen türlerden birisi tartan zeminli tenis kortlarıdır. Kortlarda uygulanan kauçuk polimer temelinde uygulanarak  yapılır. Esnek bir zemin olup hareket kabiliyetini arttırır. Toprak düzleştirilir.  Üzerine beton  dökülür. Sonra tartan zemin uygulanması  yapılır. Suni çim ve akrilik zeminlere göre maliyeti yüksektir.  Kaliteli ve kullanışlıdır.

Bunun dışında toprak zemin ve doğal çim yüzeyde de kortlar mevcuttur ancak diğer kortlara nazaran yapımları maliyetlidir.

TOPRAK TENİS KORTU

Toprak kortlar özel bir kiremit tozuyla yapılmaktadır. Zemin yüzeyi  çakıl ile kaplanır daha sonra kiremit tozu dökülerek zemin sağlanır. Turnuvalarda tercih edilir.

DOĞAL ÇİM TENİS KORTU

Kort yapılmadan önce o bölgeye uygun bitki örtüsü araştırılmalı ve çim türü uygun seçilmelidir. Bakımı, sulaması düzenli olarak yapılmalıdır.

Tenis kortlarında kortun diğer fiziksel özelliklerine de zemin kadar dikkat edilmelidir. Tenis kortu aydınlatması 400W  halinde projektör  veya  200W LED projektör tercih edilmelidir.  Tenis kortu standart ölçüleri 11 metre en ve 23,77 mm uzunluktadır ancak bunlar resmi turnuva ölçüleridir. Kort uç kısım ölçüsü 6m ve yan mesafe ölçüsü 3 m boşluğunda olmalıdır. Özetle tenis kortu ölçüleri 18m x 36 m boyutunda  olmalıdır. Bu ölçüler resmi müsabaka ölçüleridir. Resmi olmayan kullanımlarda saha ölçüsü birkaç metre daha küçük olabilir.

Hakkında - İlay Dağlar

Avatar
Gerçek keşif, yeni topraklar bulmakla değil, yeni gözlerle bakmakla ilgilidir. Hep yeni gözlerle bakmayı dener, doğayı sever, yoga ve meditasyon eğitmenliği yapar, kısmen avukatlık bazen de tenis hakemi

Bir Makale Daha?

Teniste Yapılan En İyi 10 Sayı

Tenis, bireysel sporlar içinde en çok ilgi gören sporların başında gelmektedir. Tenisin tarihinin 1800’lü yıllara …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir