Ana Sayfa / Tenis / Tenis Kortu Ölçüleri Nedir?

Tenis Kortu Ölçüleri Nedir?

Açık ve kapalı alanda, farklı zeminlerde oynanan teniste tenis kortu ölçüleri, Uluslararası Tenis Federasyonu- International Tennis Federation (ITF) tarafından belirlenmiştir. Oyunun hangi zeminde oynandığı ölçülerde herhangi bir farklılık yaratmamaktadır. Her zemin için tenis kortu ölçüleri aynıdır. Buradaki tek farklılık ölçülerin tekler ve çiftler maçları için ayrı ayrı belirlenmiş olmasıdır. Tekler için belirlenen tenis kortu ölçüleri, 78 feet uzunluğunda yani yaklaşık 23,77 metre, 27 feet yani yaklaşık 8,23 metre genişliğindedir. Çiftlerde ise ölçü uzunlukta aynı kalırken, genişlikte değişmektedir. Çiftler maçındaki kortun genişliği 36 feet yani yaklaşık olarak 10,97 metre olarak belirlenmiştir.

Görselde de görüleceği üzere filenin gerildiği direk yüksekliği 1,07 metredir. Gerilen ağın yüksekliği ise 91,4 cm’dir. ITF tarafından belirlenmiş olan bu ölçülerin tamamı standart tenis kortu ölçülerini tanımlamaktadır ve tüm kortlarda uygulanmaktadır. Tenis sahası üzerindeki çizgiler kort alanının sınırlarını belirleyen çizgilerdir. Bu çizgilerin kalınlığı 5 cm olarak belirlenmiştir.

Tenis Sahası ve Kort Zeminleri

Tenis sahası farklı zemin türlerinde olabilmektedir. Grand Slam turnuvalarında dahi zeminler birbirinden farklıdır. Tenis sahası temelde açık ve kapalı olmak üzere iki alana ayrılmıştır. Bunun yanı sıra zemin açısından ise daha farklı çeşitleri vardır. Çim, toprak ve sert zemin tenis sahası ile ilgili olan ana zemin tipleridir. Çim zeminde Wimbledon, toprak zeminde Roland Garros ve sert zeminde de Avustralya ile ABD açık grand slam turnuvaları düzenlenmektedir. Bu ana zeminlerin yanı sıra sentetik çimden oluşan zeminler de bulunmaktadır. Tenis sahası ve saha üzerindeki alanlar şu şekilde gösterilmektedir;

 

Tenis kortu zemin özellikleri, tenisçilerin oyunlarında ve stratejilerinde etkili olmaktadır. Toprak kortlar diğer kortlara göre çok daha yavaş kortlardır. Bunun nedeni, topun zemine değmesi ile birlikte hız kaybetmesidir. Sert zemin ile çim zeminlerdeki oyunlar ise daha hızlı oyunların oynanmasına neden olmaktadır. Tenis sahalarının zeminlerinin bu değişen özellikleri, tenisçilerin oyun tarzlarına göre belli kortlarda daha da başarılı olmasına neden olmaktadır. Rafael Nadal’ın toprak korttaki başarısı, ona Roland Garros Grand Slam turnuvasında 11 kez şampiyonluk getirmiştir. Bunun yanı sıra tenis kortlarının bu özellikleri, seyirciler açısından da seyir zevkini değiştirebilmektedir. Sert ve çim zeminlerde oynanan oyunlar, seyirciler açısından seyir zevki daha yüksek maçlardır.

Roland Garros Tenis Turnuvası

Hakkında - Özgür Emek

Özgür Emek

Bir Makale Daha?

Kel Aliço Kimdir? Kel Aliço’nun Kariyeri

Kırkpınar Yağlı Güreşlerinin unutulmaz pehlivanlarından olan Kel Aliço, 27 yıl arka arkaya Kırkpınar’da başpehlivan olma …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir