Ana Sayfa / Olimpiyatlar / Tarihin En Anlamlı Bronz Madalyası: Vanderlei de Lima

Tarihin En Anlamlı Bronz Madalyası: Vanderlei de Lima

Brezilyalı eski maraton koşucusu olan Vanderlei de Lima, ‘Olimpiyat ruhu’ denen olgunun tam karşılığı olan bir hikayeye sahip. Kendisine 2016 Rio Olimpiyatları’nın meşalesini yakma onurunun verilmesinin altında da bu hikaye yatıyor.

Yarış Kazanan Tavşan Atlet

Öncelikle Lima’nın enteresan maratoncu olma hikayesiyle başlayalım.

14 yaşında beden öğretmeninin ısrarıyla atletizme başlayan Lima’nın maraton koşucusu olması da tesadüflere dayanır. 1994 yılında Fransa’nın Reims kentindeki maratonda Lima’ya 21. kilometreye kadar tavşan atlet olma görevi verilir. Lima, 21. kilometreye geldiğinde herhangi bir yorulma hissetmez ve yarışa devam etmeye karar verir. İlk 30 kilometreye kadar yarışı rahatlıkla götürür ve yarıştan çıkmak istemez. Ardından 2:11:06’lık derecesiyle yarışı kazanır. O artık bir maratoncudur.

Altından Değerli Bronz Madalya

vanderlei de lima meşale

Lima’nın kendini dünyaya tanıttığı, altından daha değerli bir bronz madalya kazandığı hikaye 2004 yılındaki Atina Olimpiyatları’na dayanır. Fazla sayıda başarılı maraton koşucusu bulunmayan Brezilya, 2004 Atina Olimpiyatları’na madalya umuduyla gider. Bunun sebebi, son yıllardaki başarılarıyla dikkat çeken 35 yaşındaki Vanderlei de Lima’dır. Yarışa altın madalya umuduyla giden Lima, beklenildiği üzere yarışa iyi başlar ve arkasındaki koşucuya 30 saniyeye yakın fark atar. Yarışın 35. kilometresine girildiğinde altın madalya alacağına kesin gözüyle bakılan Vanderlei de Lima’nın önünü bir seyirci keser ve ona 10-15 saniye kaybettirir. Neil Horan isimli rahibin kendisine müdahalesinden sonra yaşadığı şok ve moral bozukluğu, yüzünden anlaşılan Brezilyalı konsantrasyon problemleri yaşar ve önce Stefano Baldini, sonra da Mebrahtom Keflezighi kendisini geçer. Daha sonra verdiği röportajda: “Konsantrasyonum tamamen bozulmuştu ama o yarışta kesinlikle madalya kazanmalıydım. Olimpiyat ruhuna duyduğum saygıdan dolayı tekrar kendimi toparladım ve o yarışı bitirdim.” ifadelerini kullanan Lima’nın yarışın sonlarında olimpiyat stadyumuna girdiği anlar ise tarihe geçer. Altın madalyayı kaybetmesine rağmen yarışın sonlarında sürekli gülümseyen ve stadyumdaki insanlara öpücükler yollayan Lima’yı herkes ayakta alkışlar.

Rio 2016 meşale

Yarıştan sonra Brezilya Atletizm Federasyonu altın madalyanın Lima’ya verilmesi için başvuruda bulunur ama reddedilir. Olimpiyatların bitiminde kendisine Pierre de Coubertin sportmenlik madalyası verilir. Aynı olimpiyatlarda altın madalya kazanan Brezilyalı plaj voleybolu oyuncusu Emanuel Rego bir televizyon programında kazandığı altın madalyayı Lima’ya vermek ister ama Lima “Emanuel’in madalyasını kabul edemem. Kendiminki ile mutluyum. Belki bronz ama anlamı altın” ifadeleriyle bunu geri çevirir.

Altın madalyaya koştuğu yarışta kendisine müdahalede bulunan Neil Horan’ın 2003’teki Formula 1 İngiltere GP’inde yola atlayan kişi olduğu ortaya çıkar rahiplikten men edilir.

Belki de hayatının yarışında başına böyle bir olay gelmesine rağmen Vanderlei de Lima’nın yarış sonundaki o gülümsemesi, bir insanın içinin güzelliğini dışarıya vurmuş halidir.

Yazıya, Vanderlei de Lima’ya 2016 Rio Olimpiyatları meşalesini yakma şerefinin verilmesine sebep olan o olayın videosu ile nokta koyalım;

 

Hakkında - Doğuş Usta

Avatar
Anadolu Üniversitesi İngilizce İktisat bölümü mezunu, İstanbul'da yaşayan, sporun birçok dalıyla yakından ilgili bir sporsever. Twitter'da Takip Et!

Bir Makale Daha?

sheffield fc

Dünyanın İlk Futbol Takımı: Sheffield FC

Futbolun kökleri yüzlerce yıl öncesine dayanıyor. Pek çok farklı coğrafyada farklı topluluklar tarafından oynanan oyun, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir