Ana Sayfa / Uncategorized / Sumo Güreşi Nedir? Sumo Güreşi Hakkında Temel Bilgiler

Sumo Güreşi Nedir? Sumo Güreşi Hakkında Temel Bilgiler

Kilolu olmanın avantaj kabul edildiği bir spor düşünün. Alışkın olduğunuzdan çok uzakta bir sporcu görüntüsü değil mi?

Sumo Güreşinin Tarihi

Bir Japon güreş tarzı olan Sumo Japonya’nın ulusal sporudur. Japon kültüründe çok önemli bir yeri bulunan Sumo tarihsel olarak dinî ritüellerle bağlantılıdır. Şinto tanrıları eğlendirmek amaçlı bir performans olarak antik çağlarda ortaya çıkmıştır. Müsabakalardan önceki seremoni sırasında güreşin yapıldığı dohyo adlı çember alanı arındırmak maksatlı yapılan tuz atma ritüeli gibi dinî geçmişi olan birçok uygulama günümüzde hâlâ takip edilmektedir. Tarihçiler, Sumo güreşinin en az 2000 yıl öncesine kadar gittiği konusunda hemfikirler, ancak Sumo’nun seyircili bir spor hâline gelmesi 16. yüzyıldan sonra gerçekleşmiştir.

Sumo kendisine has giyim tarzı ve cüsseli güreşçileriyle tüm dünyada bilinen bir spor türüdür. Sumo güreşinde amaç, rakibi birbirlerini ring çemberinden çıkarmak ya da ring içinde tuş etmektir. Gelenekler doğrultusunda, geçmişte olduğu gibi bugün de Sumo güreşi Japonya’da yalnızca erkeklerin katılabildiği bir spordur. Başka ülkelerde amatör olarak çeşitli yarışmalar düzenlense de profesyonel düzeyde Sumo güreşi yalnızca Japonya’da yapılmaktadır.

Sumo Güreşinin Kuralları

Sumo güreşinin kuralları oldukça basittir. Çemberden ilk çıkan ya da ayak tabanları dışında yere temas eden sporcu yenilmiş sayılır. Sumo güreşinde en önemli şey ağırlıktır. Güreşçiler rakiplerini yenebilmek için kilolarının avantajını kullanırlar. Diğer pek çok sporda görülen sıklet farkı Sumo güreşinde dikkate alınmaz. Dolayısıyla farklı sıkletlerden güreşçilerin ringe çıkması Sumo güreşi için olağandır. Bu nedenle kilolu olmak Sumo eğitiminin bir parçası olarak görülür. Bu nedenle pek çok Sumo güreşçisi 250-300 kilo aralığındadır. Tabii kiloların kondisyon konusunda bir sorun oluşturmaması için bir Sumo güreşinin sağlığına oldukça dikkat etmesi gerekmektedir. Çeviklik, güç, hız ve denge de iyi bir sumo güreşçisi olmanın kilit bir unsurlarıdır. Bir Sumo güreşi maçı genellikle birkaç saniye sürer. Ancak nadir durumlarda maç bir dakika ya da daha uzun sürebilmektedir.

Her güreşten önce güreşçiler birkaç dakika boyunca, kollarını uzatarak, çömelip ayaklarını vurarak ısınma hareketleri yaparlar. Maç boyunca, güreşçiler rakiplerine karşı üstünlük sağlamak için itme ve kaldırma da dahil olmak üzere onlarca teknik kullanırlar.

Hakkında - Erhan Taşbaş

Erhan Taşbaş
Her türlü spordan keyif alan bir sporsever.

Bir Makale Daha?

Kel Aliço Kimdir? Kel Aliço’nun Kariyeri

Kırkpınar Yağlı Güreşlerinin unutulmaz pehlivanlarından olan Kel Aliço, 27 yıl arka arkaya Kırkpınar’da başpehlivan olma …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir