Ana Sayfa / Diğer Sporlar / Snooker Nedir – Snooker Kuralları

Snooker Nedir – Snooker Kuralları

Snooker, 1930’lu yıllarda İngiltere’de oynanmaya başlayan bir bilardo oyunudur. Birleşik Krallık’ta oldukça popüler olan Snooker, Çin başta olmak üzere Asya’da da oldukça ilgi görmekte ve resmi Snooker turnuvaları düzenlenmektedir. Bu yazımızda Snooker nedir sorusunun detaylarına ineceğiz. Snooker masasını anlatarak başlayalım. 360*180 cm uzunluklarındaki Snooker masası, diğer bilardo masalarına göre oldukça büyüktür. Snooker istekaları diğer bilardo istekalarına göre çok daha ince bir uca sahiptir. Normal bilardo toplarından daha küçük toplarla oynanan Snooker’da, beyaz top haricinde 21 adet top bulunmaktadır. Snooker masasında 15 adet kırmızı top ve birer adet sarı, yeşil, kahverengi, mavi, pembe ve siyah top bulunmaktadır. Kırmızı toplar 1, sarı top 2, yeşil top 3, kahverengi top 4, mavi top 5, pembe top 6 ve siyah top 7 puan değerindedir. Snooker masasında topların açılış öncesi dizilimi aşağıdaki gibidir;

Snooker Kuralları

Snooker, yeni başlayanlar için karışık görülse de, izlendikçe çok daha anlaşılabilir kuralları olan bir oyundur. Snooker kuralları öğrenildikçe ve maçlar bu kurallar bilinerek izlendikçe, oyundan alınan zevk de bir o kadar artmaktadır. Oyun sarı, yeşil ve kahverengi topun arkasındaki D hattı denilen bölgeden isteka topu olan beyaz topa vuruş işe başlar. İsteka topu için hedef top kırmızıdır. Oyun ilk açılışta güvenli vuruş (SafetyShot) ile yapılır. Burada amaç, rakibe açık pozisyonda bir kırmızı bırakmamaktır. Bu aşamadan sonra, pot (beyaz topun vurduğu hedef topun cebe girmesi)yapılacak her kırmızı ardından bir renkli top hedef top seçilerek pot yapılmalıdır. Kırmızı ardından pot yapılan tüm renkli toplar delikten çıkartılarak yerine konur. Her kırmızı için 1 puan kazanılırken, renkli toplar değerlerine göre puan kazandırır. Pot yapılan kırmızı toplar delikten çıkartılmaz. Son kırmızı topun ardından sokulan renkliden sonra, puan değerine göre en düşük renkli top olan sarı toptan, siyah topa kadar sırasıyla renkliler pot yapılır. Bu aşamada hiçbir renkli top delikten çıkartılmaz.

Snooker’da oynanan her bir oyuna, Frame adı verilmektedir. Maçların Frame sayıları, turnuvalara göre değişiklik göstermektedir. Snooker Dünya Şampiyonası finali 35 Frame ile bir maçta en çok oyunun oynadığı maçtır. Frame sayısı fazla olan maçlar 2, 3 ya da 4 seans halinde tamamlanmaktadır.

Tüm toplar sokulduğunda puanlarda eşitlik olması durumunda, Siyah Oyununa gidilir. Bu durumda siyah top yerine, beyaz top da başlangıç yerine (D hattı) konur ve siyah oyunu başlar. Siyah topu pot yapan oyuncu oyunu kazanır.

Snooker masasının büyük olması nedeniyle bazı durumlarda vuruş zorlukları yaşanmaktadır. Bu durumlarda oyuncuların daha kolay vuruş yapabilmeleri adına; fotoğrafta görebileceğiniz SwanNeck, Spider ve Rest gibi yardımcı aletler kullanılmaktadır.

Snooker’da Yapılan Fauller

Snooker çok büyük bir konsantrasyon ve dikkat gerektiren bir oyundur. Elinizin ya da giysinizin herhangi bir topa dokunması durumunda faul yapmış olursunuz. Oyuncuların eğilerek yaptıkları vuruşlarda giysilerini sık sık kontrol etmeleri bu yüzdendir. Hakemin göremediği, topa el ile dokunma durumlarında oyuncular, centilmenlik gereği faul yaptıklarını hakeme iletir. Bu durum yazılı Snooker kuralları içinde olmayan, centilmenliği esas alan kurallarındandır.

Aynı şekilde isteka topu olan beyaz topun cebe girmesi de bir fauldür ve rakibinizin 4 puan almasına neden olur. Hedef topu isteka topu ile görememeniz, yani beyaz top ile hedef topa dokunamamanız da bir fauldür. İsteka, SwanNeck, Rest ve Spider da toplardan herhangi birine değerse yine faul yapmış sayılırsınız. Aynı anda birden fazla renkli topun cebe girmesi de faul sayılmaktadır. Hedef top kırmızı iken aynı anda birden fazla kırmızının cebe girmesi ise faul sayılmaz ve cebe giren kırmızı top kadar puan kazanırsınız.

Faul sonrası kalan pozisyondan rakibiniz devam edebilir ya da size oyunu devam ettirebilir. Hedef topa temas edilmeyen durumda hakem, hem faul hem ıska (Faul andMiss) kararı verebilir. Bu durumda rakibiniz pozisyona kaldığı yerden devam edebilir, size oyunu devam ettirebilir ya da atışı size tekrar ettirebilir.

Yapılan faul sonrası isteka topu hedef topu her iki yanından da göremiyorsa, hakem FreeBall kararı verecektir. Rakibiniz bu durumda istediği topu hedef top olarak oynama hakkına sahip olacaktır.

Snooker Ne Demek?

Oyuna adını veren Snooker, aslında oyun içinde gerçekleşen durumlardan biridir. İsteka topu olan beyaz ile hedef top arasında başka bir topun olması ve isteka topunun hedef topu her iki yanından da görememesi durumuna Snooker adı verilmektedir. Bu durumda oyuncu bantları kullanarak ya da farklı vuruş teknikleri (Kleps, Masse vb.) ile Snooker’ı çözmek ve hedef topa ulaşmak durumundadır. Masada kalan sayı toplamı rakibi ile arasındaki farktan az olan oyuncular, Snooker bırakma yoluna giderler. Bu durumda rakiplerinin faul yapmasını ve aradaki puan farkını kapatmayı amaçlarlar. Snooker ne demek sorusunu bu şekilde açıkladıktan sonra Snooker pozisyonu için sizlere görsel bir örnek sunalım.

Aşağıdaki fotoğrafta görüleceği üzere sarının üzerindeki isteka topu, siyah topun altında bulunan hedef top olan kırmızı topu direkt olarak görememektedir. Bu durumda oyuncu bantları kullanarak hedef topa dokunma yoluna gidecektir.

Maksimum Break (147)

Maksimum Break, rakibi masaya getirmeden bir istekada alınabilecek en yüksek puandır. Bunun için 15 kırmızıdan sonra sadece siyah top pot yapılmalı ve sonrasında kalan tüm renkliler pot yapılarak masa temizlenmelidir. 1 puana sahip 15 kırmızı topu, 7 puana sahip siyah top ile oynamak 15*8=120 puan yapacaktır. Kalan renkli topların toplamı da 27 sayıdır. Bu şekilde masayı temizleyerek 147 yapmak Snooker’daki en prestijli olaylardan biridir. Ayrıca, 147 yapan oyuncuya turnuvalarda para ödülü de verilmektedir.

En çok 147 yapma rekorunuelinde bulunduran RonnieO’Sullivan (2018 Mayıs itibariyle 14 Maksimum Break yapmıştır.), aynı zamanda 5 dakika 20 saniye ile de en kısa sürede 147 yapan oyuncudur. Tarihin en hızlı 147’sini şu linkten izleyebilirsiniz;

Century Break (Yüzlük Seri)

Snooker’da prestiji olan ve istatistiği tutulan bir diğer seri ise yüzlük seridir. Oyuncu tek istekada, rakibini masaya getirmeden 100 sayı ve fazlasını alması durumunda yüzlük seri yapmış olur. 2018 Mayıs ayı itibariyle tarihin en çok yüzlük seri yapan oyuncusu RonnieO’Sullivan’dır.

Snooker Dünya Şampiyonası

Snooker turnuvaları içerisinde hiç kuşkusuz ki en prestijli olan turnuva Snooker Dünya Şampiyonasıdır. Her yıl Nisan ayında başlayan turnuva 2 hafta sürmektedir. Şampiyonada bugüne kadar en çok şampiyon olan oyuncu 15 kez ile Joe Davis’tir. Joe Davis bu şampiyonluklarını 1917 ile 1946 yılları arasında kazanmıştır. Snooker’ın çok daha popüler olmaya başladığı 1970’lerden günümüze kadar geçen süreçte en çok şampiyon olan oyuncu ise 1990’lı yılları domine eden StephenHendry’dir. Hendry bu yıllarda toplam 7 şampiyonluk kazanmıştır. 1980’li yıllara damgasını vuran Steve Davis’in ise 6 şampiyonluğu bulunmaktadır. Snooker’ın son dünya şampiyonu ise 2018 Dünya Şampiyonasında 3. Şampiyonluğunu 15 yıl aradan sonra kazanan Mark Williams’tır. Snooker’ın en popüler oyuncusu olan RonnieO’Sullivan’ın ise 5 dünya şampiyonluğu bulunmaktadır.

Snooker’a yeni başlayanlar ve merak edenler için ana hatlarıyla bu klas oyunu açıklamaya çalıştık. Snooker ile ilgili diğer yazılarımızda buluşmak üzere sizlere; Mark Williams’ın 2018 Dünya Şampiyonluğundan bir kare ile veda edelim…

Yazar: Özgür Emek

Hakkında - Özgür Emek

Özgür Emek

Bir Makale Daha?

Yasemin Adar Kimdir? Yasemin Adar’ın Kariyeri

Avrupa ve Dünya şampiyonlukları bulunan Milli güreşçi Yasemin Adar, spor hayatına gülle atma sporu ile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir