Ana Sayfa / Diğer Sporlar / Serbest Dalış Nedir?

Serbest Dalış Nedir?

İnsanın sınırlarını en çok zorlayan spor dallarından biri olan serbest dalış, nefesin tutularak herhangi bir oksijen kaynağı olmadan derinlere dalma sporudur. Uzun süre nefes tutmak ve derinlerdeki basınca dayanmak için çok disiplinli bir çalışma programına ve yüksek konsantrasyona ihtiyaç duyulmaktadır. Serbest dalış sporu aslında,insanların yaşamlarını sürdürmek için gerekli olan besini sualtında yaşayan canlıları avlamak adına yaptıkları dalışlar ile yıllar öncesinde başlamıştır. İlk zamanlarda insanlar hem sualtında avlanarak beslenmek hem de avladıkları canlıları satarak para kazanma amacıyla dalış yapmıştır. Zaman içerisinde bir spor dalı haline gelen serbest dalış, sualtı tutkunlarının ve adrenalin peşinde koşanların vazgeçilmezi olmuştur.

Serbest dalış sporu için sporcular, hem sualtında hem de karada yoğun bir şekilde antrenman yapmaktadır. Serbest dalış yapan sporcular, Dalıcı Memeli Refleksi denen olaya maruz kalmaktadır. Dalıcı Memeli Refleksi, sualtında derinlere inildikçe basıncın ve oksijenin azalmasına rağmen insanı koruyan bir durumdur. Suyla temas, basıncın artması ve ısının düşmesi sonucunda beyin, kalp atışlarını yavaşlatmaktadır. Kalp atışının yavaşlaması ile oksijene duyulan ihtiyaç giderek azalmaktadır. Derinlere inildikçe kalp atışları daha da yavaşlamaktadır. Dalış süresince oksijene en çok ihtiyaç duyan organ olan beyne ise daha çok kan gitmektedir.

 

Serbest Dalış Türleri Nelerdir?

-Paletsiz Sabit Ağırlık:En zor dalış türü olan bu dalışta dalgıçlar, aşağıya inişlerini kolaylaştırıcı palet ya da ip gibi bir ekipman kullanmazlar. Aşağıya dalmak için kullandıkları ağırlıkları derine indiklerinde atmazlar ve o ağırlıklar ile tekrar yukarı çıkarlar. Bu dalış kas gücüne dayalı olarak yapılan bir dalış türüdür.

-Paletli Sabit Ağırlık:Bu dalış türünde dalgıçlar, sabit bir ağırlık ile dalar ve yüzeye çıkarlar. Palet ya da tek parçadan oluşan monopalet kullanabilen dalgıçlar daha kısa sürede dalarak yüzeye çıkabilmektedir. Günümüzde en popüler olan dalış türü olan bu branşta dalgıçlar, dalmak ya da yükselmek için ipten yardım alabilmektedir.

 

-Değişken Ağırlıklı Dalma: Bu serbest dalış branşında dalgıçlar asansöre benzeyen bir ağırlık sistemi ile inebildikleri kadar derine inerler. Derine indikleri en son noktada ağırlıklardan ve asansör mekanizmasından kurtularak, yüzeye doğru kendi teknikleri ile çıkarlar. Bu branşta dalış paletli, monopaletli ya da paletsiz olarak gerçekleştirilebilir.

-Küp Apnea: Bu dalış türü 10 metre derinlikte ve her bir kenarı 15 metre olan yatay bir kare bölgesinde gerçekleştirilir. Dünya Sualtı Etkinlikleri Konfederasyonu (CMAS) tarafından tanınan ve dalgıçların derinlerde ölüm riski ile karşılaşmaması adına uygulanan bir serbest dalış branşıdır.

-Serbest Batış:İp destekli apnea adıyla da bilinen bu serbest dalış türünde, dalgıçlar dalma ve yüzeye çıkmada palet ya da monopalet gibi herhangi bir itici donanım kullanmazlar. Ağırlığın sabit olduğu bu branşta dalgıçlar, dibe dalma ve yüzeye çıkma sırasında ipten faydalanarak dalışı tamamlar.

-Limitsiz Dalış: Bu dalış türünde dalgıçlar tıpkı değişken ağırlıklı dalma türünde olduğu gibi, asansör yöntemi ile dibe iner. Yüzeye çıkışını ise istediği gibi gerçekleştirebilir.

Serbest dalışın belli başlı türleri bu şekildedir. Son derece profesyonellik ve sıkı bir çalışma gerektiren serbest dalışın yanı sıra, sualtında daha fazla kalmanızı ve derinliklerin güzelliklerini görmenizi sağlayan tüplü dalış kategorisi de, dalış sporların en sevilen branşlarındandır.

Dalış Sporunun Zorlukları

İster serbest dalış ister tüplü dalış olsun dalış sporları, hem fiziksel hem de zihinsel dayanıklılığın üst düzeyde olması gereken sporlardır. Fiziksel açıdan nefesinizi tutmak ve derinlerdeki basınç farklılığının etkilerini yaşamamak adına, çok düzenli ve disiplinli bir şekilde çalışmalı ve antrenman yapılmalıdır. Düzenli ve disiplinli bir çalışma ile dalışın zorlayıcı yönleri en aza indirilmektedir. Fiziksel açıdan gerçekleştirilen bu çalışmaların yanında, zihinsel olarak da kendinizi geliştirmeniz gereklidir. Dalış süresince konsantrasyonunuzu kaybetmemeniz, özellikle serbest dalış sporunda çok büyük bir önem taşımaktadır.

Serbest dalışa göre daha kolay görünen tüplü dalışta ise, oksijen almanızı sağlayan tüpün varlığı sualtında rahatça ve uzun süre hareket etmenizi sağlamaktadır. Tüplü dalışta dikkat edilmesi gereken nokta, derinliğin fiziksel yapınıza uygun olacak şekilde belirlenmesidir. Bu konuda tecrübeli dalgıçlardan yardım alınarak aşama kaydedilebilir.

Tüplü Dalış Nedir?

Self Contained Underwater Breathing Apparatus kelimelerinin baş harflerinden oluşan Scuba, ülkemizde tüplü dalış olarak bilinmektedir. Sualtında kendine yeterli soluma aparatları anlamına gelen Scuba, sualtında solumamızı sağlayarak derinlerde uzun süre kalmaya imkan vermektedir. Sualtında nefes almamızı sağlayan bu ekipmanlar 3 parçadan oluşmaktadır.

-Tüp:Dalış süresi ve amacına göre farklı hacimlerde üretilen tüplerin içinde, normalde soluduğumuz hava bulunmaktadır. Bu havanın içinde azot, oksijen ve az miktarda da diğer gazlardan bulunmaktadır. Tüplerin içinde bulunan bu hava yüksek basınçlı ve filtrelenmiş havadır.

-Denge yeleği: BCD ya da BC denen denge yelekleri, bir ceketi andırmaktadır. İçinde hava dolu olan tüp, bu denge yeleğine bağlanmaktadır. Denge yeleği, deniz altında yükselmek ve alçalmak için kullanılmaktadır. Tüpten alınan hava ile yükselme sağlanırken, yelekteki havayı boşaltarak alçalma sağlanmaktadır.

-Regülatör: Tüp içerisinde bulunan yüksek basınçlı hava, regülatörler sayesinde solunabilecek bir basınca indirilir. Regülatörlere, derinliği ve basıncı gösteren ekranlar da takılmaktadır. Aynı zamanda, BC denge yeleği hortumu ve yedek hava kaynağı da regülatöre monte edilebilir. Bunların dışında tüplü dalışlarda deniz gözlüğü, şnorkel ve palet de kullanılmaktadır.

 

Tüplü dalış yapmak için, mutlaka eğitim alınmalıdır. Tüplü dalış konusunda yetkili kılınan eğitim merkezleri ve lisanslı dalgıçlar tarafından dalış eğitimi almak hayati derecede önem taşımaktadır. Alacağınız tüplü dalış eğitimi ile denizlerin derinliklerinde keşfedilmemiş güzellikleri ve canlıları görmeniz mümkündür.

CMAS tarafından belirlenen 1 yıldız balıkadam seviyesi, yanında en az 3 yıldıza sahip deneyimli bir balıkadam ile en fazla 18 metre derinliğe kadar dalış yapabilecek, temel dalış eğitim bilgisine sahip kişileri tanımlamaktadır. 1 yıldızlı kişiler, hobi ve spor olarak 18 metre derinliğe kadar dalabilmektedir.

CMAS tarafından belirlenen 2 yıldız balıkadam seviyesi,  yanında en az 2 yıldız balıkadam ile birlikte, 42 metreyi geçmeyecek dalışlar için yeterli eğitimi alan kişileri tanımlamaktadır. 2 yıldız alabilmek için, gece ve derin dalış konusunda eğitim almak şarttır.

CMAS tarafından belirlenen 3 yıldız balıkadam seviyesi, dalışlara önderlik edebilecek kişileri tanımlamaktadır. Bu kişiler çok fazla dalışv yapmış, gece ve derin dalışları gerçekleştiren dalgıçlardır. Dalış haricinde bu kişilerin, dalış ekipmanları ile ilgili bilgi sahibi olması da beklenmektedir.

Tüplü dalış sporunda, temel bir eğitim alarak 1 yıldızlı bir balıkadam olup, güvenli bir şekilde dalışlarınızı 18 metreye kadar gerçekleştirebilir ve denizaltının bu eşsiz güzelliklerini görebilirsiniz;

Hakkında - Özgür Emek

Özgür Emek

Bir Makale Daha?

Artistik Jimnastik Hakkında Bilgi

Artistik jimnastik sporu, kadınlarda ve erkeklerde bireysel olarak yapılabildiği gibi takım olarak da yapılan olimpik …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir