Ana Sayfa / Futbol / Nasıl Scout Olunur?

Nasıl Scout Olunur?

Son yılların futbolda en gözde mesleklerinden biri olan Scout, kelime anlamı olarak “Keşfetmek” anlamında kullanılmaktadır. Futbol açısından Scout’a baktığımızda ise anlamı; gelecek vadeden futbolcuları izlemek, takip etmek ve onları bir anlamda keşfederek transfer edilmesini sağlamaktır. Bir futbolcunun yeteneklerinin genç yaşta keşfedilmesi ve oyuncunun transfer edilmesi özellikle maddi açıdan kulüplere büyük kazançlar sağlamaktadır. Oyuncunun yıldız olmadan önce ucuz maliyetle transfer edilmesi sonrasında, gelecekte oyuncuyu yüksek bonservis bedelleri ile satmak kulüplere kar sağlamaktadır. Bu açıdan bakıldığında Scouting’in önemi hem yıldız oyuncu ile başarı kazanma hem de finansal açıdan kar elde etme açısından ön plana çıkmaktadır. Son yıllarda Scouting’in bu denli ön plana çıkması ve kulüplerin profesyonel Scouting ekipleri kurması, Scout nasıl olunur sorusunu da beraberinde getirmiştir.

Scout Olmak İçin Gereken Şartlar?

Scout nasıl olunur sorusu futbola ilgisi olan hemen herkesin son dönemlerde merak ettiği bir konudur. Scouting’de temel nokta gözlem ve analiz yapmaktır. Gözlemciler takibe aldıkları oyuncuların maçlarını ve gerekirse antrenmanları izlemeli ve süreci doğru bir şekilde analiz ederek raporlamalıdır. Scout nasıl olunur sorusuna kişisel özellikler açısından da bakmak gereklidir. Scout olmak isteyen kişilerin öncelikli olarak futbola ilgisinin olması, özelikle bu süreçte karşılarına gelecek olan futbol terimlerini bilmesi gereklidir. Futbolcuların fiziksel ve mental özelliklerinin değerlendirilmesinin yanı sıra, son dönemlerde dikkate alınan kişisel özellikleri de değerlendirmeye katılmalıdır.

Ülkemizde Scouting için aranan temel şartlar antrenör olmaktır. Bunun için Scout olmak isteyen kişilerin antrenörlük belgesinin olması gereklidir. Antrenörlük belgesi nasıl alınır sorusuna baktığımızda ise ilk olarak TFF Grassroots C kursuna katılmak ve kursu başarı ile tamamlamak gereklidir. Bu açılardan bakıldığında antrenörlük belgesi nasıl alınır ile başlayan sürecin, scout olma yolunda atılan ilk adım olduğunu söyleyebiliriz. Antrenörlük kursuna katılmak ve antrenörlük belgesi almak için ise 18 yaşını doldurmuş olmak, TFF’nin futbol disiplin talimatında belirtilen suçlardan dolayı ceza almamış olmak, bahis ve şike nedenlerinden dolayı ceza almamış olmak, sağlık raporu almak ve ilkyardım sertifikasına sahip olmak gereklidir. Futbola merakı olan ve maçları takip eden herkesin başarılı bir Scout olması da elbette ki beklenemez. Bunun için bakmak ve görmek arasındaki farkı anlamak ve yıldız futbolcu adaylarındaki farkı görebilmek önemlidir. Maçları çıplak gözle izlemek, takip edilen oyuncunun haricinde dikkat çeken başka oyuncular olursa onları da takibe almak oldukça önemlidir. Ülkemizde son yıllarda gelişen Scouting ile birçok başarılı oyuncu çıkarılmıştır. Futbola ilginiz, merakınız, gözlem ve analiz yeteneğiniz varsa, başarılı bir Scout olabilirsiniz.

Dünyanın En Pahalı Transferleri | En Pahalı Transferler Top 20

Hakkında - Özgür Emek

Özgür Emek

Bir Makale Daha?

Süper Lig Şampiyonları Listesi – Şampiyonluk Sayıları

1959 yılına kadar ülkemizde Türkiye Futbol Şampiyonası ve Milli Küme adlarıyla çeşitli futbol turnuvaları düzenlenmiştir. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir