Ana Sayfa / Diğer Sporlar / Satranç Taşları, Taşların Değerleri ve Hareketleri

Satranç Taşları, Taşların Değerleri ve Hareketleri

Özellikle satranca yeni başlayanlar için satranç taşlarını, taşların hareketlerini ve değerlerini öğrenmek, satranç bilgi ve becerisini kısa sürede ilerletmek adına son derece önemlidir. Satranç taşlarıile ilgili bilgileri edindikten sonra, satranç açılışları ve savunmalar ile ilgili aşamaya geçebilirsiniz. Satrançta beyaz ve siyah olmak üzere iki grup taş bulunmaktadır. Her oyuncuda bir Şah (Ş), bir Vezir (V), 2 Kale (K), 2 Fil (F), 2 At (A) ve 8 Piyondan oluşan toplamda 16 adet taş vardır.

Satranç Taşlarının Dizilimi

Satranç tahtası 8 yatay ve dikey 64 kareden oluşmaktadır. Satranç tahtasının sağ ve sol kenarları 1’den 8’e, üst ve alt kenarları ise A’dan H’ye harfler ile gösterilmektedir. Boş durumdaki satranç tahtasını aşağıdaki görselde görebilirsiniz;

Satranç tahtası, tahtanın beyaz köşeleri oyuncuların sağ tarafına gelecek şekilde konmaktadır. Satranç tahtası bu şekilde konduktan sonra taşlar yerleştirilir. Satranç taşlarının tahta üzerindeki konumları şu şekildedir;

Özellikle oyuna yeni başlayan oyuncular için şah ve vezirin konacağı kareler zaman zaman karıştırılabilmektedir. Şah ve vezirin hangi karelere konacağını akılda tutmanın en basit yolu, beyaz vezirin beyaz karede, siyah vezirin ise siyah karede olması gerektiğidir. Satranç taşları tahta üzerinde bu şekilde yerleştirildikten sonra, oyun her zaman beyaz taşlara sahip oyuncunun ilk hamleyi yapması ile başlar.

Satrançta Taşların Değerleri

Satranç taşlarının sahip oldukları sayısal değerler vardır. Bu değerleri oyuna yeni başlayan kişiler için başlangıç bilgisi olarak verebiliriz. Taşların gerçek değerleri, oyun içindeki taşların durumuna ve oyunun gidişatına göre değişmektedir.

Piyon: Piyon 1 puan değerindedir.

At ve Fil: At ve Fil birbiriyle aynı değerde taşlardır. Her ikisinin de 3 puanlık bir değeri vardır. 1 At ya da Fil, 3 adet piyona eşdeğerdir.

Kale: Kale hem attan hem de filden daha değerli bir taştır. Kale 5 puan değerindedir.

Vezir: Vezir sahip olduğu 9 puan ile en kıymetli taştır. Bir kale ve bir fil, bir kale ve bir at ya da iki kale değerlerine yakındır.

Satranca yeni başlayan kişiler, oyundaki üstünlüklerini bu puanlamalar doğrultusunda değerlendirebilir. Yine de tüm taşların gerçek değerinin oyunun gidişatına ve taşların pozisyonuna göre değiştiğini unutmamalısınız.

Satranç Taşlarının Hareketleri

Her satranç taşının birbirinden farklı hareket özellikleri bulunmaktadır. Satranç taşlarının hareket özelliklerini, görsellerimiz ile birlikte anlatmaya çalışalım.

Piyon: Piyonların hareketi ilk hamle haricinde daima ileriye doğru bir kare ilerleme şeklindedir. Piyonlar sadece ilk hamlelerinde iki kare ileri gidebilir. Geriye doğru hareket edemeyen tek taş piyondur. Piyonların önlerinde başka bir taş bulunması durumunda, piyonlar hareket edemez. Piyon çaprazında bulunan rakip taşları alarak da çapraz olarak ileri gidebilir.

Görselimizde görüleceği üzere beyaz piyon ilk hamlesini siyah noktalar ile belirtilen karelere doğru iki farklı şekilde yapabilir. Siyah piyon ise ilk hamlesi olmadığından sadece bir kare ileri gidebilir. X ile gösterilen noktalarda rakip taş bulunması durumunda piyonlar, rakip taşı alarak o kareye ilerler.

Fil: Filler açık ve koyu renk karelerde olmak üzere her oyuncuda iki adet bulunur. Bulunduğu karenin çaprazlarında hareket eder.

At: At taşların üzerinden geçebilen tek taştır. Atlar bulundukları kareden L şekli çizerek toplamda 3 kare ilerler. At hamlesi ile ilgili olarak aklınızda bulundurmanız gereken bir ipucu, beyaz karede olan atın hamlesinin siyah kareye, siyah karede bulunan atın hamlesinin ise beyaz kareye olacağıdır. Aşağıdaki görselde siyah ve beyaz atların gidebilecekleri kareler, siyah noktalar ile gösterilmiştir. Atlar da tıpkı filler gibi gittikleri karede rakip taş bulunuyorsa o taşı alır.

Kale:Kaleler bulundukları kare üzerinde ileriye, geriye, sağa ya da sola hareket edebilmektedir. Kaleler de gittikleri karedeki rakip taşı almaktadır.

Vezir: Satranç taşlarıiçinde en fazla hareket özelliğine sahip olan taş vezirdir. Vezir, bulunduğu kare üzerinde yatay, dikey ya da çapraz olarak hareket edebilir. Veziri, kale ve filin hareketlerini tek başına yapabilen bir taş olarak da düşünebilirsiniz. Vezir de gittiği karede rakip taş varsa onu alabilmektedir.

Şah: Satranç taşlarıiçinde en kısıtlı hamle yeteneğine sahip olan taş şahtır. Şah sadece bulunduğu karenin bitişiğindeki karelere hareket edebilir.

Bu yazımızda sizlere satranç taşlarını tanıtarak taşların satranç tahtası üzerindeki dizilimini, puan değerlerini ve hareket kabiliyetlerini açıklamaya çalıştık. Yazımızın özellikle satranca yeni başlayan kişiler için faydalı olacağını umuyoruz.  Diğer yazılarımızda görüşmek üzere…

Hakkında - Özgür Emek

Özgür Emek

Bir Makale Daha?

Yasemin Adar Kimdir? Yasemin Adar’ın Kariyeri

Avrupa ve Dünya şampiyonlukları bulunan Milli güreşçi Yasemin Adar, spor hayatına gülle atma sporu ile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir