Ana Sayfa / Diğer Sporlar / Satranç Tarihi ve Günümüzde Satranç

Satranç Tarihi ve Günümüzde Satranç

Günümüzde dünya şampiyonalarının düzenlendiği, insan zekasının en gelişmiş bilgisayarlar ile oyunlar oynadığı satrancın, günümüzden 4000 yıl öncesinde Mısır’da oynandığına dair birtakım bulgular Mısır piramitlerindeki kabartmalarda bulunmaktadır. Satranç tarihi açısından satrancın temelleri ise 3. ve 4. yüzyıllarda Hindistan’da Çaturanga adı ile oynanması ile atılmıştır. Satranca dair elde edilen ilk yazılı belgeler de Hindistan kaynaklıdır.

Satranç, Hindistan sonrasında İran’a, Araplara ve sonrasında da Avrupa’ya yayılmış bir oyundur. Satranç Avrupa’da, Endülüslüler ile birlikte ilk olarak İspanya’ya gelmiştir. İspanya’da satrancın popüler bir oyun olması ile birlikte daha sonra İtalya, Fransa, Almanya, ABD ve Rusya’da da oyun yaygınlaşmıştır. 1497 yılında, İspanyol Lucena tarafından satrancın o dönemdeki kurallarını içeren ilk kitap basılmıştır. Bu dönemden sonra İtalya, Fransa, İngiltere ve Rusya satrançta söz sahibi ülkeler olmuş ve satrançta adından dünya çapında söz ettiren oyuncuları ve dünya şampiyonlarını çıkarmıştır. Hindistan’da Çaturanga adı ile başlayan satranç tarihi, yüzyıllar boyunca tüm dünyaya yayılmıştır.

3. yüzyılda başlayan satranç tarihi, üst düzey oyuncuların katıldığı turnuvaların 19. yüzyılın ortalarında düzenlenmesi ile birlikte dünya şampiyonası düzenlenmesi gerekliliğini ortaya çıkarmıştır. 1886 senesinde satrançta ilk dünya şampiyonası düzenlenmiştir. Resmi olarak düzenlenen bu ilk dünya şampiyonasını, Wilhelm Steinitz kazanmıştır. Steinitz şampiyonluğu 10 galibiyet, 5 beraberlik ve 5 yenilgi sonrasında elde etmiştir. 2018 senesinde düzenlenen son dünya şampiyonasını ise Magnus Carlsen kazanmıştır.

Günümüzde Satranç

Satrancın yüzyıllar boyunca gelişmesi, turnuvaların düzenlenmesi ve dünya şampiyonalarının organize edilmesi sonucunda, Dünya Satranç Federasyonu (FIDE) 24 Temmuz 1924 tarihinde Paris’te kurulmuştur. Ülke satranç federasyonları arasında ilişki kurulmasını sağlayan ve uluslararası turnuvaların kurallarını belirleyen FIDE’ye şu anda 189 ülke üye durumdadır. Türkiye, FIDE’ye 1962 senesinde üye olmuştur. 1930’lu yıllarda satrançta faaliyetlerin başladığı ülkemizde, 1938 senesinde Ankara Satranç Derneği Kurulmuştur. Sonrasında 1943 senesinde kurulmuş olan İstanbul Satranç Derneği ise halen faaliyetlerini sürdürmektedir. 1991 yılında Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü’ne bağlı olarak Türkiye Satranç Federasyonu kurulmuştur. Türkiye Satranç Federasyonu aracılığı ile ligler ve şampiyonalar düzenlenmektedir. Satranç federasyonunun internet sitesi üzerinden lisans bilgileri, Ulusal Kuvvet Derecesi (UKD) bilgileri, aylık ELO listelerine erişilebildiği gibi, satranç akademisi üzerinden de interaktif satranç dersleri almak mümkündür.

Yeni Başlayanlar İçin Satranç – Satranç Hamleleri

Hakkında - Özgür Emek

Özgür Emek

Bir Makale Daha?

Yasemin Adar Kimdir? Yasemin Adar’ın Kariyeri

Avrupa ve Dünya şampiyonlukları bulunan Milli güreşçi Yasemin Adar, spor hayatına gülle atma sporu ile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir