Ana Sayfa / Diğer Sporlar / Oyuna Yeni Başlayanlar İçin Temel Satranç Taktikleri

Oyuna Yeni Başlayanlar İçin Temel Satranç Taktikleri

Özellikle satranca yeni başlayan oyuncular, satranç taktiklerini öğrenerek ve bu taktikleri oyunlarında kullanarak oyun bilgi ve becerilerini daha kolay ilerletebilmektedir. Satranç öğrenmek ve oyununuzu ilerletmek, adım adım gerçekleşen ve zaman alan bir konudur. Satranç taşlarının hareketlerinden başlayarak, benimseyeceğiniz taktikler ve stratejiler ile sürekli oynayarak turnuva düzeyinde oyunlar oynayacak hale gelmeniz mümkündür. Satranç taktikleri, oyununuzu geliştirmenin temelini oluşturacak ve öğreneceğiniz yeni açılış ve savunmalar ile komple bir oyuncu olma yolunda sizi daha ileriye taşıyacaktır. Yazımızın devamında sizlere oyun içinde kullanabileceğiniz birtakım taktikleri anlatmaya çalışacağız. Satranç taktiklerini öğrenerek bu taktikleri oyunlarınızda kullanmanız, oyununuzun gelişmesini sağlarken, oyun içinde tahtaya ve taşlara çok daha hakim olmanıza da yardımcı olacaktır.

Açarak Şah Çekme

Oynadığınız taş ile önü açılan hat üzerinden, başka bir taşınızın rakibinizin şahını tehdit etmesi durumuna açarak şah çekme adı verilir. Aşağıdaki görselde görülebileceği üzere, beyazların e5 karesindeki kalesi hareket ettirildiğinde d4 karesindeki fili, siyah şahı tehdit edecektir. Açarak şah çekme hamlesinde, hareket ettirdiğiniz taşınızla rakibin güçlü taşlarından birisini de tehdit edebilirsiniz. Böylelikle rakibiniz şahını koruma altına alma hamlesi yaparken, siz de rakibinizin güçlü taşını alabilirsiniz. Aşağıdaki görselimizde beyazlar, kaleyi e6 ya da d5 karesine getirerek kale ile vezir tehdidi yaparken, d4 karesindeki fil ile de şah çekmektedir. Şahını koruma altına alacak olan siyahların veziri böylelikle alınabilir.

Çifte Şah Tehdidi

Çift şah tehdidi, şahın iki ayrı taş tarafından tehdit edildiği durumları ifade etmektedir. Aynı görsel üzerinden hareket edecek olursak, beyaz kale e8 karesine getirildiğinde, hem kale ile hem de d4 karesindeki fil ile siyah şah tehdit edilmektedir.

Açmaz Pozisyonu

Açmaz pozisyonu şahın önünde yer alan bir taşın, rakibin şah tehdidi nedeniyle hareket ettirilememesi durumunu ifade eder. Aşağıdaki örneğimizde görüleceği gibi beyazların e5 karesindeki kalesi, siyahların d6 karesindeki vezirin şah tehdidi nedeniyle hareket ettirilememektedir. Açmaz pozisyonunu şah için olduğu kadar, rakibinizin kıymetli taşlarından olan vezir ve kale için de kullanabilirsiniz.

Çatal Pozisyonu

Satranç taktikleri içindeki taktiklerden bir diğeri de, çatal olarak adlandırılan pozisyondur. Çatal pozisyonu, bir taşın hareket ettirilmesinden sonra rakibin iki taşını birden tehdit etmesi durumunu ifade etmektedir. Çatal pozisyonu daha çok at ile yapılan bir hamle olmasına rağmen, tüm taşlar ile çatal pozisyonu oluşturmak mümkündür. Aşağıdaki örneğimizde beyaz at e6 karesine oynandığında, hem şah hem de veziri çatal pozisyonunda tehdit etmektedir. Bu durumda şahını oynamak durumunda olan siyahlar, vezirini kaptıracaktır.

Bir başka çatal pozisyonu örneği de aşağıdaki gibi fil ile gerçekleştirilmektedir. Beyaz fil, siyahların h2 ve b8 karelerindeki kalelerini aynı anda tehdit etmektedir.

Şiş Pozisyonu

Açmaz pozisyonunun tersi olarak düşünebileceğiniz bir durum olan şiş pozisyonunda, rakibinizin kıymetli bir taşını tehdit ederken, o taşı kaçmaları durumunda arkasındaki bir taşı almak esastır. Aşağıdaki örneğimizde beyaz vezir tarafından tehdit edilen d3 karesindeki siyah kalenin kaçması durumunda, aynı hizadaki h7 karesinde bulunan siyah at, beyaz vezir tarafından alınacaktır.

 

F7 ve F2 Karelerine Saldırı Taktiği

Satrançta oyuncuların uyguladığı taktiklerden bir diğeri de, sadece şah tarafından korunan F7 ve F2 karelerine yapılan ataklardır. Aşağıdaki görselde görülebileceği gibi siyahların f7 karesindeki, beyazların ise f2 karesindeki piyonları rakip filler tarafından tehdit altındadır. Her iki piyonu da koruyan tek taş ise oyuncuların şahlarıdır. Bu karelere yapılacak olan saldırılar, oyuncuların şah kanadından kısa rok yapması ile karşılık bulmaktadır.

 

Taş Feda Etmek

Oyuncuların oyun içinde uyguladıkları satranç taktiklerinden biri de taş feda etmektir. Satrançta taş feda etme Gambit adıyla adlandırılır. Oyuncular yeri geldiğinde en değerli taşlarını, daha iyi bir amaç uğruna rakibine verebilir. Taş fedasında önemli olan, puana ve taşların tahtadaki konumuna göre üstünlüğün kimde olduğudur. Puan ya da konum olarak üstün olan oyuncular, özellikle mata giden yolda taşlarını feda edebilir. Satrançta taş feda etmek açılışlarda da piyon fedası ile karşımıza çıkabilmektedir. Oyuncular piyon feda ederek, arka plandaki taşlarını daha kolay geliştirme taktiğini uygulayabilmektedir.

Bu yazımızda sizlere, özellikle satranca yeni başlayanların faydalanabileceği satranç taktikleri konusunda yardımcı olmaya çalıştık. Bu taktikleri oyun içinde kullanarak satranç konusundaki bilgi ve becerinizi arttırabilirsiniz. Oyunu oynadıkça ve daha iyi öğrendikçe, çok daha ileri seviye taktikler, açılışlar ve savunmalar ile satranç bilgilerinizi geliştirmeniz mümkün olacaktır.

Hakkında - Özgür Emek

Özgür Emek

Bir Makale Daha?

Yasemin Adar Kimdir? Yasemin Adar’ın Kariyeri

Avrupa ve Dünya şampiyonlukları bulunan Milli güreşçi Yasemin Adar, spor hayatına gülle atma sporu ile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir