Ana Sayfa / Diğer Sporlar / Satranç Tahtası ve Taşların Tahta Üzerindeki Dizilişi

Satranç Tahtası ve Taşların Tahta Üzerindeki Dizilişi

Özellikle satranç oyununa yeni başlayan kişiler, öncelikli olarak satrancın temel kurallarını öğrenerek satranç serüvenlerine başlamaktadır. Satranca dair temel kabul edilen bilgiler satranç tahtası, taşlar, taşların tahta üzerinde dizilişi ve taşların ne şekilde hareket ettiğidir. Bu temel bilgilerden sonra oyuncular, satrancın oyun kurallarını öğrenmeye başlamaktadır. Oyun ne şekilde sonlanır, rok nasıl yapılır, taşlar nasıl alınır, hangi durumlarda oyun berabere biter, notasyon nasıl yapılır gibi oyun dinamikleri öğrenildikten sonra açılışlar, savunmalar, taktikler, stratejiler öğrenilerek ve oynadıkça oyun bilgisi geliştirilerek satrançta ilerlemek mümkün olmaktadır.

Satranç Tahtası ve Özellikleri

Satranca yeni başlayan oyuncular, öncelikli olarak satranç tahtasına ve satranç taşlarına dair bilgileri öğrenmeli ve bu sayede tahtaya ve taşlara hakim olmalıdır. Satranç tahtası, satranç oyununun üzerinde oynandığı, kenar uzunlukları birbirine eşit olan dört köşeli bir tahtadır. Satranç tahtası üzerinde 8 yatay sıra, 8 de dikey sütun bulunmaktadır. Yatay kareler 1’den 8’e kadar numaralandırılırken, dikey kareler ise A harfinden H harfine kadar isimlendirilmektedir. Satranç tahtası, oyuncuların sağ taraflarına tahtanın beyaz köşesi denk gelecek şekilde konmalıdır. Bir oyuncunun sağında H1 karesi, diğer oyuncunun sağında ise A8 karesi olmalıdır. Satranç tahtasının boş görünümü;

Satranç tahtası üzerinde toplamda 64 adet kare vardır. Bu karelerin her biri kesiştikleri yatay ve dikey numara ve harfler ile adlandırılmaktadır. Karelerin adlandırılması notasyon yazılmasında kullanılırken, açılış ve savunmaları öğrenirken de sizlere yardımcı olmaktadır. Karelerin adları söylenirken öncelikli olarak harf, sonrasında ise rakam söylenmektedir.

Satranç Taşlarının Tahta Üzerindeki Dizilişi

Satranç tahtası ile ilgili temel bilgileri öğrendikten sonra, satranç taşlarının tahta üzerinde ne şekilde dizildiği aşamasına geçilebilir. Satrançta her oyuncunun toplamda 16 adet taşı vardır. Her oyuncuda 8 adet piyon, ikişer adet at, fil ve kale, bir vezir ve bir de şah bulunmaktadır. 2. ve 7. yatay sıralara piyonlar yerleştirilirken, 1. ve 8. yatay sıralara ise kaleler, atlar, filler, vezir ve şah yerleştirilmektedir. Kareler her iki köşeye yerleştirildikten sonra yanlarına atlar, atların yanlarına da filler konmaktadır. Taşların tahta üzerindeki dizilişinde en çok kafa karıştıran nokta, vezir ve şahın hangi karelere konacağıdır. Özellikle oyuna yeni başlayan kişiler bu konuda kafa karışıklığı ile karşı karşıya kalabilmektedir. Hangi taşın hangi kareye konacağını öğrenmenin en kolay yolu, beyaz vezirin beyaz karede, siyah vezirin ise siyah karede olması gerektiğidir. Satranç tahtası üzerinde taşların dizilişi şu şekildedir;

Satranç taşları bu şekilde tahta üzerine yerleştirildikten sonra, oyun her zaman beyaz taşa sahip oyuncunun hamle yapması ile başlamaktadır. Satranç tahtası ve taşların dizilimi ile ilgili bu temel bilgileri öğrendikten sonra, taşların hareketleri öğrenilerek adım adım satranç bilginizi geliştirebilirsiniz.

Satranç Açılışları ve Notasyon

Hakkında - Özgür Emek

Özgür Emek

Bir Makale Daha?

Yasemin Adar Kimdir? Yasemin Adar’ın Kariyeri

Avrupa ve Dünya şampiyonlukları bulunan Milli güreşçi Yasemin Adar, spor hayatına gülle atma sporu ile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir