Ana Sayfa / Satranç / Satranç Nedir, Nasıl Oynanır?

Satranç Nedir, Nasıl Oynanır?

Satranç oynamayı öğrenmek isteyen kişiler satranç nedir, nasıl oynanır, satranç kuralları nelerdir, oyun zekası nasıl geliştirilir gibi sorulara adım adım yanıt bularak oyunu her yönüyle öğrenebilmekte ve iyi bir satranç oyuncusu olabilmektedir. Satranç, iki oyuncu arasında, 64 kareden oluşan satranç tahtası üzerinde, satranç taşları ile oynanan bir oyundur. Satranç öğrenmeye başlarken, satranç tahtası, satranç taşları, taşların tahta üzerinde dizilişi, taşların hareketleri, açılışlar, savunmalar ve oyun kuralları sırasıyla öğrenilmelidir. Satrançta ilerlemenin en önemli yolu sabırlı olmak ve sık sık oyun oynamaktır. Bu şekilde farklı taktikleri öğrenmek ve stratejileri geliştirmek oyuncular açısından daha kolay olmaktadır.

Satranca Başlarken Nelere Dikkat Edilmeli?

Satranç nedir sorusuna verilen satranç tahtası üzerinde, satranç taşları ile belirli oyun kuralları çerçevesinde oynanan bir oyundur cevabına karşın, satranç adeta dipsiz bir kuyu gibi kendinizi sürekli geliştirebileceğiniz ve her oyunda yeni şeyler öğrenebileceğiniz bir oyundur. Satranca merak salan kişiler adım adım ilerlemeli ve oyunu düzenli bir şekilde oynamalıdır. Satrançta temel hedef rakibinizin şahını mat etmektir. Bu doğrultuda birbirinden farklı stratejiler ve taktikler ile rakibinize hücum ederken, aynı şekilde rakibinizin hücumlarını da mat olmamak adına savunmanız gerekmektedir. Bu açıdan bakıldığında hem hücum hem de savunma yönünde kendinizi geliştirmeli ve açılışlar ile birlikte savunma stratejilerine de önem vermelisiniz. Satranç oynamayı öğrenmeye başlarken, öncelikli olarak satranç tahtasına ve taşlarına dair temel bilgileri edinmeniz gereklidir. Tahta ne şekilde konumlandırılmalı, taşlar tahta üzerinde ne şekilde dizilmeli gibi temel bilgileri edindikten sonra, taşların değerleri, taşların ne şekilde hareket ettiği, rakip taşları ne şekilde aldığı gibi bilgiler ile öğrenme sürecini devam ettirebilirsiniz.

Bu aşamadan sonra oyun nasıl sonlanır, hangi durumlarda pat olur, rok nasıl yapılır, hangi şartlar altında rok yapılmaz, notasyon nasıl yapılır, açılışlar, savunmalar, açılış ve savunmaların farklı devam yolları gibi bilgiler ile oyunu tam anlamıyla oynamaya hazır hale gelebilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken en temel nokta, bu bilgileri sabırlı ve disiplinli bir şekilde öğrenmek ve sonrasında oyunu sıklıkla oynayarak oyun zekanızı geliştirmektir. Temel bilgiler ile birlikte öğreneceğiniz açılışlar ve savunmalar sonrasında, oyun anlamında gelişim gösterebilmek adına oyunu sürekli oynamanız faydanıza olacaktır.

Satranç Nasıl Oynanır?

Satranç nedir, nasıl oynanır soruları oyuna yeni merak salan kişilerin cevap aradıkları ilk sorulardır. 8*8’lik, 64 kareden oluşan bir tahta üzerinde oynanan satrançta, her oyuncunun toplam 16 taşı bulunmaktadır. Oyunun temel amacı, rakip şahı mat etmektir. Oyuncu, rakip şahı tehdit ettiğinde, tehdit edilen şah tehdit altında olmayan bir kareye kaçamıyor ya da mevcut tehdidi ortadan kaldıramıyorsa mat gerçekleşmektedir. Taşlar satranç tahtası üzerine yerleştirildikten sonra, oyun beyaz taşa sahip oyuncunun hamle yapması ile başlamaktadır.

Beyazların hamlesi ile başlayan oyunda, oyuncular sırasıyla hamlelerini yapmaktadır. Her taşın hamle yeteneği birbirinden farklıdır. Oyun, oyunculardan birinin rakip şahı mat etmesi, oyunculardan birinin oyunu bırakması, oyuncuların beraberlik için el sıkışmaları ya da oyunun pat olması sonucunda bitmektedir.

Satranç öğrenmeye başladıktan sonra birbirinden farklı açılışlar ve savunmalar ile birlikte bunların farklı devam yollarının varlığı, ne kadar derin bir dünyada olunduğunu da göstermektedir. Satrancın bu derinliklerinde kaybolmamak adına farklı stratejiler geliştirmek, farklı oyuncularla oynamak, üst düzey oyuncuların o güne dek oynadıkları oyunları izlemek, dünya şampiyonalarındaki oyunları takip etmek sizlere oyununuzu geliştirmek adına fayda sağlayacaktır.

Hakkında - Özgür Emek

Özgür Emek

Bir Makale Daha?

Satranç Taşları, Taşların Değerleri ve Hareketleri

Özellikle satranca yeni başlayanlar için satranç taşlarını, taşların hareketlerini ve değerlerini öğrenmek, satranç bilgi ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir