Ana Sayfa / Fitness & Sağlık / Sağlıklı Beslenme Programının Faydaları

Sağlıklı Beslenme Programının Faydaları

Sağlıklı beslenme, vücudumuzun ihtiyacı olan besin ögelerini yeterli ve dengeli bir şekilde vücuda almaktır. Gerek kilo almak, gerek kilo vermek, gerekse de kilomuzu korumak adına gerçekleştirdiğimiz diyet ve spor gibi uygulamaları, sağlıklı beslenme programı ile desteklememiz son derece önemlidir. Sağlıklı beslenme programı uygulayacak olan kişiler için, bu programın kişiden kişiye farklılık gösterdiğini öncelikli olarak söylemeliyiz. Kişilerin yaşı, cinsiyeti, gün içinde gerek iş gerekse de özel hayatlarında harcadıkları efor, kronik hastalıkları gibi birçok faktör sağlıklı beslenme sürecinde izlenecek yolları belirlemektedir.

Sağlıklı Beslenme Programı Nasıl Hazırlanmalı?

Sağlıklı beslenme programı hazırlamadan önce, besin ögelerinin neler olduğu ve bu besin ögelerine vücudumuzun ne denli ihtiyaç duyduğu bilinmelidir. Besin ögeleri; karbonhidrat, protein, yağ, vitamin, mineral ve su olmak üzere 6 temel gruba ayrılmış durumdadır. Birçoğumuz özellikle yağ ve karbonhidrattan uzak kalmayı, özellikle diyet dönemlerinde kilo vermek adına uygulamaktadır. Oysaki vücudumuzun tüm bu besin ögelerine ihtiyacı vardır. Sağlıklı beslenme de bu besin ögelerinin ihtiyaç doğrultusunda alınmasını sağlamaktadır. Tüm bu besin ögelerini 4 farklı gıda grubu içinden almak mümkündür. Süt ve süt ürünleri, et, yumurta ve kuru bakliyat, taze sebze ve meyve,  tahıl grubu temel 4 gıda grubudur.

Sağlıklı beslenme programı vücudumuzun temel ihtiyaçlarına göre planlanmalıdır. Vücut kitle endeksi hesaplaması yapılarak, kilo durumu kontrol edilmeli ve o doğrultuda bir beslenme tarzı edinilmelidir. Gün içinde yakılan ve alınan kalori miktarlarının düzenli olarak takibi, sizlerin ideal kilonuzda olmasında yardımcı olacaktır. Sağlıklı beslenmede dikkat edilmesi gereken temel noktaları şu şekilde özetlememiz mümkündür;

-Öğünler atlanmamalıdır. Kısa aralıklarla azar azar yemek yemek metabolizma açısından yararlıdır.

-Vücudumuzun yağa da ihtiyacı olduğu unutulmamalıdır. Özellikle zeytinyağı, avokado, fındık ve yağlı balıklar Omega 3 yönünden oldukça zengin olduğundan tüketilmelidir.

-Şeker tüketimini mümkün olduğunca azaltılmalıdır.

-Tuzun vücutta su toplanmasına neden olması ve yüksek tansiyon gibi hastalıklara neden olduğu bilindiğinden, tuz tüketimini olabildiğince azaltılmalıdır.

-Bol bol su içilmelidir.

-Çiğ sebze ve meyve tüketimini arttırın. Mümkünse organik sebze ve meyveler tercih edilmelidir.

-Lifli gıdalar daha çok tüketilmelidir.

Zayıflamak İçin Hangi Sporlar Yapılmalı?

Hakkında - Özgür Emek

Özgür Emek

Bir Makale Daha?

Protein Tozu Kullanımı İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

Vücut geliştirme sporu ile ilgilenen kişilerin, kaslı bir vücuda sahip olmak adına geçirdikleri süreçte en …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir