Ana Sayfa / Uncategorized / Sağlıklı Beslenme Nedir, Nasıl Yapılmalıdır?

Sağlıklı Beslenme Nedir, Nasıl Yapılmalıdır?

Sağlıklı beslenme, vücudumuzun büyümesi, gelişmesi, işlevlerini yerine getirmesi adına, besin ögelerinin yeterli ve gerekli miktarlarda vücuda alınmasıdır. Sağlıklı beslenme nedir, nasıl sağlıklı bir şekilde beslenirim diyen kişiler için; kişilerin yaşları, fiziksel durumları, iş ya da özel hayatlarında harcadıkları efor gibi birçok değişkenin sağlıklı beslenmede etkili olduğunu söyleyebiliriz. Besin ögeleri karbonhidratlar, proteinler, yağlar, vitaminler, mineraller ve su olmak üzere 6 temel gruba ayrılmış durumdadır. Tüm bu besin ögelerinin vücudumuz için gerekli olduğu unutulmadan, kişisel durumlara göre gerekli ve yeterli miktarlarda alınması ile sağlıklı beslenme yolunda doğru adımlar atılabilmektedir. Tükettiğimiz gıdalar da, sahip oldukları besin ögeleri bakımından 4 farklı gruba ayrılmaktadır. Süt, yoğurt ve peynir grubu, et, yumurta ve kuru baklagiller grubu, taze sebze ve meyve grubu  ve tahıl grubu gıda gruplarını oluşturmaktadır.

Sağlıklı Beslenmede Nelere Dikkat Edilmeli?

Sağlıklı beslenme nedir sorusuna verilecek en doğru yanıt, vücudumuzun işlevlerini yerine getirebilmesi adına alınması gereken gıdaların, yeterli ve gerekli miktarlarda alınması olacaktır. Bu yeterlilik ve gereklilik miktarı, kişiden kişiye değişmektedir. Alınması gereken besin ögelerinin vücudumuz açısından neden gerekli olduğunun bilinmesi, sağlıklı ve dengeli beslenme adına doğru adımların atılmasını sağlayacaktır.

Karbonhidratlar: Vücudumuzun temel enerji kaynağı olan karbonhidratlar; unlu gıdalarda, patates ve bezelye gibi nişastalı sebzelerde, meyvelerde, tahıllarda ve kuru baklagillerde bulunmaktadır.

Proteinler: Hücre yenilenmesi ve büyüme açısından gerekli bir besin öğesi olan proteinler; et, balık, yumurta ve bakliyatlarda bulunmaktadır. Özellikle aktif olarak spor yapan kişiler için protein tüketimi kas yıpranmalarının tamiri ve kas gelişimi adına önemlidir.

Yağlar: Vücudumuz için gerekli olan enerjinin depolandığı yağlar, bitkisel ve hayvansal yağlar olarak ikiye ayrılmaktadır.

Vitaminler: Yağda ve suda çözünen vitaminler olmak üzere ikiye ayrılan vitaminler temelde 13 tanedir ve her birinin vücudumuza olan faydası farklıdır. Vitaminler sebze ve meyvelerden alınabildiği gibi, harici olarak da alınabilmektedir.

Su: Vücudumuzun %60’ı sudan oluşmaktadır. Yediğimiz gıdaları sindirmek, dokulara taşımak,  hücrelerde kullanabilmek ve vücut ısısını dengede tutabilmek adına su tüketimi son derece önemlidir.

Vücudumuzun tüm bu besin ögelerine farklı miktarlarda ihtiyacı vardır. Vücudumuzun ihtiyacı olan bu besin ögelerini tüketmenin yanı sıra, sağlıklı ve dengeli beslenmeyi destekleyecek birtakım noktalara da dikkat edilmelidir. Sağlıklı beslenme nedir sorusunu beslenmenin haricinde, dikkat edilmesi gereken diğer noktalar ile birlikte bir bütün olarak ele almak en doğrusu olacaktır. Bunun için, vücut kitle endeksini ideal aralıkta tutmak, mümkünse düzenli spor ya da yürüyüş yapmak, lifli gıda tüketimini arttırmak, şekerli gıdalardan mümkün olduğunca uzak durmak, sebze ve meyve tüketimini aksatmamak oldukça önemlidir. Sağlıklı beslenmenin yaş, cinsiyet, fiziksel durum ve harcanan efora göre değiştiği unutulmamalıdır.

Hakkında - Özgür Emek

Özgür Emek

Bir Makale Daha?

Jimnastik Nedir, Branşları Nelerdir?

Jimnastik nedir sorusuna yanıt aradığımızda, akıllara gelen ilk kelime çoğunlukla estetik olmaktadır. Kadınlar ve erkeklerin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir