Ana Sayfa / Amerikan Futbolu / Rugby – Amerikan Futbolu Farkı Nedir?

Rugby – Amerikan Futbolu Farkı Nedir?

Rugby ve Amerikan futbolu dünyanın en fazla fiziksel mücadele gerektiren takım sporları arasındadır. Birçoğumuz nedense bu iki spor türü arasındaki temel farkları bilmeyiz. Elbette, iki oyunun da ülkemizde yaygın olmamasının bunda payı büyük.

Dünyanın birçok ülkesinde en az futbol kadar sıkı takipçileri bulunan bu iki spor türünün öncelikle pek ortak yönünün olduğunu hatırlatmak gerekir. Bunun en önemli nedeni de Amerikan futbolunun rugby kökenli bir oyun olmasıdır. Yazımızın konusu rugby ve Amerikan futbolu arasındaki farklar olduğu için ortak yönler üzerinde durmadan farklılıklara geçebiliriz:

Rugby ve Amerikan Futbolu Farkı

  1. Oynandığı Ülkeler

Amerikan futbolu, adından da anlaşılacağı üzere Amerika’da oynanırken rugby dünya çapında ligleri bulunan bir spor türüdür.

  1. Oyuncu Sayısı

Amerikan futbolu 11 kişilik, rugby ise 16 kişilik takımlar hâlinde oynanır. Rugby kuralları yedi oyuncu değişikliğine izin verirken Amerikan futbolunda takımların sınırsız oyuncu değişikliği hakkı bulunur.

  1. Oyun Süresi

Amerikan futbolunda maçlar 15’er dakikalık dört çeyrekten oluşur. Ancak çoğu zaman oyun top yere düşünce durduğu için maç üç buçuk saate kadar uzayabilmektedir. Rugby oyununda ise maç 40 dakikalık iki devreden oluşur ve ciddi bir sakatlanma ya da yaralanma olmadıkça oyun durmaz.

  1. Oynama Şekli

Amerikan futbolunda oyuncular her yöne pas atabilirken rugby kuralları sadece arkadaki oyuncuya pas atmaya izin vermektedir.

  1. Ekipman ve Dayanıklılık

Rugby Amerikan futbolu farkı denilince en bilindik olanı koruyucu ekipmanların kullanımıdır. Aşağıdaki resim bu konuda sarf edilecek cümleleri özetliyor.

Bununla birlikte, bu durum iki oyunun sertlik derecesi düşünüldüğünde Amerikan futbolunda bir oyuncunun aldığı travmatik darbeler bu oyunda ihtiyaç duyulan ekipmanların gerekliliğini açıklıyor.

Tabii dayanıklılığı ölçerken, her şeyin güçlü vuruş ve hız olmadığı da hesaba katılmalıdır. Her iki oyun da fiziksel olarak üst seviye yeterlilikler gerektirse de ortalama bir rugby oyuncusunun bir maç boyunca koştuğu mesafe yaklaşık 6 milken Amerikan futbolu oyuncuları için bu sayı 1 mildir. Ayrıca Amerikan futbolunda oyun sık sık dururken rugby için bu durum geçerli değildir. Bu nedenle rugby oyuncularının maç boyunca daha fazla performans sergilemesi gerekiyor.

İnternet dünyasında iki oyun hakkındaki görüşlere değinecek olursak sosyal medyada ve forumlarda dolaşan tartışmaların pek çoğunun rugby ve Amerikan futbolu arasındaki farkları, hangisinin daha fazla güç ve dayanıklılık gerektirdiği konusuna indirgediğini söylemek gerekir. Çoğu zaman fanatizme kaçan yorumların aşırı duygusal ve doğal olarak subjektif olduğunu belirtmeye gerek yok.

Yazar: Erhan Taşbaş

Hakkında - Erhan Taşbaş

Erhan Taşbaş
Her türlü spordan keyif alan bir sporsever.

Bir Makale Daha?

Yasemin Adar Kimdir? Yasemin Adar’ın Kariyeri

Avrupa ve Dünya şampiyonlukları bulunan Milli güreşçi Yasemin Adar, spor hayatına gülle atma sporu ile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir