Ana Sayfa / Diğer Sporlar / Ronnie O’Sullivan Kimdir? The Rocket’ın Kariyeri

Ronnie O’Sullivan Kimdir? The Rocket’ın Kariyeri

Geçmişten günümüze her spor dalının kendisiyle özdeşleştiği belli başlı oyuncular vardır. Snooker dendiğinde bugüne kadar akla gelen ilk isim ise, gerek oyun tarzı gerekse de özel hayatı ile her zaman Ronnie O’Sullivan olmuştur. Snooker nedir diyerek bu spora merak saranların birçoğu, ilk olarak Ronnie O’Sullivan ile tanışmıştır. 5 Aralık 1975 tarihinde doğan Ronnie, 1992 yılında profesyonel olmuştur. Ronnie’yi diğer snooker oyuncularından ayıran en büyük özelliği olan oyunu hızlı bir şekilde oynaması, onun The Rocket adıyla anılmasını sağlamıştır. Ronnie O’Sullivan’ın 1992 yılında başlayan kariyeri inişli çıkışlı da olsa, birçok başarı ve rekor ile doludur. Ronnie O’Sullivan tüm bu başarılarının ve rekorlarının yanında yapmış olduğu açıklamalar, oyun içindeki davranışları, aldığı cezalar ve özel hayatı ile de her daim ön planda olmuştur.

Ronnie O’Sullivan’ın Kariyeri

Ronnie O’Sullivan’ın kariyeri 1992 yılında profesyonel olarak başlamıştır. Ronnie O’Sullivan profesyonel olduktan sonraki ilk büyük başarısını, 1993 yılında kazandığı Birleşik Krallık Şampiyonası ile elde etmiştir. Finalde Stephen Hendry’i 10-6 yenerek şampiyon olan Ronnie, bu başarısıyla bir sıralama turnuvası kazanan en genç oyuncu olmuştur. Genç şampiyon Ronnie;

1995 yılına gelindiğinde ise Ronnie, bir sıralama turnuvası olmamasına rağmen Snooker’ın en prestijli turnuvalarından biri olan Masters Turnuvasını, finalde bir diğer Snooker efsanesi John Higgins’i 9-3 yenerek kazanmayı başarmıştır.

1997 yılında Ronnie ikinci Birleşik Krallık şampiyonluğunu kazanırken, 1997 Dünya Snooker Şampiyonasının ilk turunda kırılması güç bir rekora imza atmıştır. Ronnie, Mick Price ile oynadığı karşılaşmada 5 dakika 20 saniyede maksimum seri (147) yapmayı başarmıştır. Bu maksimum seri bugüne kadar yapılan en hızlı maksimum seri olarak tarihe geçmiştir.

Ronnie O’Sullivan’ın kariyerinin en büyük ilk başarısı ise, 2001 yılında kazandığı dünya şampiyonluğudur. Finalde John Higgins’i 18-14 yenen Ronnie, kariyerinin ilk dünya şampiyonluğunu kazanmış ve bu şampiyonluğu o dönem hapiste olan babasına adamıştır. Ronnie’nin ilk dünya şampiyonluğu sevinci;

2001 yılında Birleşik Krallık şampiyonasını 3. kez kazanmayı başaran Ronnie, böylelikle kariyerinin ilk yıllarında en önemli turnuvalara adını şampiyon olarak yazdırmıştır.

2000’li Yıllarda Ronnie

2000’li yıllara Dünya ve Birleşik Krallık Şampiyonlukları ile başlayan Ronnie, bu dönemlerde birçok başarıya daha imza atmıştır. 2004 yılında Dünya Şampiyonası finalinde Graeme Dott’ı 18-8 yenen Ronnie, 2. Dünya Şampiyonluğunu kazanmıştır. 2. Dünya Şampiyonluğunu kazanan Ronnie;

2008 yılında finalde Ali Carter’ı 18-8 yenen Ronnie, 3. Dünya Şampiyonluğunu elde etmektedir. 2008 Dünya Şampiyonu Ronnie;

2000’li yılların ilk 10 yılında 3 dünya şampiyonluğu kazanan Ronnie, bu dönemde ayrıca 2005, 2007 ve 2009 yıllarında Master Turnuvasını, 2007 yılında da Birleşik Krallık Şampiyonasını kazanmıştır.

2010’lu Yıllarda Ronnie

2010’lu yıllara kadar inişli çıkışlı bir grafik çizen Ronnie, yaşadığı psikolojik problemler nedeniyle de zaman zaman snooker’dan kopma noktasına gelmiş ve sporu bırakmak istediğini dile getirmiştir. Yaşadığı psikolojik sorunlar nedeniyle kendisine; “Tarihin en yetenekli ama en sorunlu snooker oyuncusu.” denmeye başlanmıştı. Bu psikolojik sorunlar onu oyun içinde sıkılmasına ve maçı terk etmesine kadar götürmekteydi.

2005 yılında Birleşik Krallık Şampiyonasında Mark King maçında sıkıldığı anlar;

2006 yılı Birleşik Krallık Şampiyonası çeyrek finalinde, Stephen Hendry karşısında kaçırdığı kırmızıdan sonra maçı bırakması, dağınık psikolojisini gözler önüne seriyordu;

2008 yılında yine Birleşik Krallık Şampiyonasında frame’in hemen başında kaçırdığı kırmızı sonrası frame’i bırakışı;

2000’li yıllarda yaşadığı psikolojik sorunlarla baş etmekte zorlanan Ronnie O’Sullivan’ın kariyeri, 2011 yılında ünlü sporcu psikiyatristi Steve Peters ile çalışmaya başlamasından sonra yeniden yükselişe geçmiştir. 2010 yılında babasının da hapishaneden çıkmasıyla Ronnie, kendisine iki dünya şampiyonluğu daha getirecek döneme başlıyordu.

2012 yılında finalde Ali Carter’ı 18-11 yenerek 4. Dünya Şampiyonluğunu kazanan Ronnie, hiç maç yapmadan geçirdiği sezonda 2013 yılında finalde Baryy Hawkins’i 18-12 yenerek 5. Dünya Şampiyonluğunu kazanma başarısını gösteriyordu.

2012 Dünya Şampiyonluğu;

2013 Dünya Şampiyonluğu;

Ronnie O’Sullivan 2014 Dünya Şampiyonasında finale çıkmasına rağmen, finalde Mark Selby’e 18-14 yenilerek 6. Dünya Şampiyonluğunu kaçırmıştır. 2014, 2016 ve 2017 yıllarında Masters Turnuvasını kazanan Ronnie, 2014, 2017 ve 2018 yıllarında Birleşik Krallık Şampiyonasını da kazanma başarısı göstermiştir.

Ronnie O’Sullivan’ın Kariyer Rekorları

Snooker’da en prestijli turnuva olan Dünya Şampiyonluğunda Ronnie O’Sullivan’ın 5 Dünya Şampiyonluğu bulunmaktadır.

Ronnie O’Sullivan kariyerinde 15 kez ile en fazla Maksimum Break (147) yapmış oyuncudur. Ayrıca 5 dakika 20 saniyede gerçekleştirdiği 147, tarihin en hızlı yapılan 147’sidir.

Ronnie O’Sullivan tarihte 1000 yüzlük seri (Century Break) yapan ilk oyuncudur. Yüzlük seri sıralamasında Ronnie’nin hemen ardında, aktif snooker kariyerini noktalayan Stephen Hendry 775 yüzlük seri ile gelmektedir. Aktif oyuncular içinde Ronnie’nin bu rekoruna en yakın oyuncu olan John Higgins’in ise 745 yüzlük serisi bulunmaktadır. Ronnie’nin 1000. yüzlük serisi;

Ronnie O’Sullivan, Masters turnuvasını 7 kez ile en fazla kazanan oyuncudur. Birleşik Krallık Şampiyonasını da 7 kez kazanan Ronnie, bu turnuvayı da en çok kazanan oyuncudur.

Tüm bu rekorlarının ve kariyerinin yanı sıra, para ödülü olmadığı için 147’ye giderken son siyah topu atmayacak kadar da aykırı bir oyuncudur Ronnie. Neyse ki hakemin, bu atışı seyirciler için yapmasını rica etmesi sonrasında atışını yapmış ve 147 gerçekleştirmiştir.

Bazen hakemi bekleyecek kadar sabırlı;

Bazense bekleyemeyecek kadar acelecidir;

Hem sağ hem de sol eliyle vuruş yapabilen Ronnie için elin aslında bir önemi yoktur ve tek elle bile vuruş yapabilmektedir;

Ayakkabıları sıktığı için çorapla oynayacak kadar da rahattır;

Böylesi yetenekli ve aykırı bir karakteri her spor dalında görmek pek mümkün olmasa gerek;

Hakkında - Özgür Emek

Özgür Emek

Bir Makale Daha?

Yasemin Adar Kimdir? Yasemin Adar’ın Kariyeri

Avrupa ve Dünya şampiyonlukları bulunan Milli güreşçi Yasemin Adar, spor hayatına gülle atma sporu ile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir