Ana Sayfa / Efsaneler Köşesi / Ronaldinho Kariyeri ve Ronaldinho Hayatı

Ronaldinho Kariyeri ve Ronaldinho Hayatı

Ronaldinho Kimdir?

21 Mart 1980 tarihinde, Brezilya’nın Porto Alegre şehrinde doğan Ronaldinho, 3 kardeşten oluşan ailesinin en küçük ferdidir. Gerçek adı Ronaldo de Assis Moreira olup o dönemde Brezilya efsanesi olan Ronaldo’ya (Fenomen Ronaldo) olan hayranlığından dolayı “küçük Ronaldo” anlamına gelen Ronaldinho ismini kullanmaktadır. Diğer bir lakabı ise “mutlu” anlamına gelen ‘Gaucho’ dur. Zaten Ronaldinho’yu izleyenler bu lakabın ona çok yakıştığını bileceklerdir. Hatta kendisine sorulan neden hep gülüyorsun sorusuna “futbol eğlenceli olduğu için gülüyorum” cevabını vermiştir.

Ronaldinho, henüz 8 yaşında iken babasını bir iş kazası sonucu kaybediyor ve babasının yokluğunu çok fazlasıyla hissediyor. Ailesinin geçimini o zamanlar Gremio’da futbol oynayan abisi futboldan kazandığı para ile sağlıyor. Bu sebepten hayattaki tek destekçisi ve aynı zamanda idolü olan abisinin yolundan gitmek ve onun gibi futbolcu olmak istiyor ve serüveni başlıyor.

Ronaldinho’nun Futbol Kariyeri

Kulüp Kariyeri

Ronaldinho kimdir sorusuna kısaca yanıtladık, şimdi onu efsane yapan futbolculuk kariyerine geçelim. Henüz 18 yaşında iken hayali olan Gremio’da profesyonel futbola adım attı. Hep o günü hayal etmişti fakat hayallerinde abisi ile aynı takımda oynamak varken Ronadinho, Gremio’da profesyonel olduğunda abisi İsviçre’de top oynamaktaydı. 3 yıl süren Gremio tecrübesinden sonra artık Avrupa’ ya gitme zamanı gelmişti.

ronaldinho kariyeri

2001 yılında Avrupa yolunu tuttu. PSG ile 5 yıllık bir kontrat imzalamıştı ama bu kontrat hayal ettiği gibi olmadı. Paris’te geçirdiği ilk yıl çok büyük hayal kırıklığı olmuştu. 2. yıl daha adapte bir görüntü sergiledi. İkinci yılın sonunda onu tam anlamı ile Ronaldinho yapacak olan kulübe yani Barcelona’ya biraz çalkantılı bir transfer süreci ile transfer oldu.

Barcelona’da PSG’nin tersine çok istekli bir futbol ortaya koydu. Kulüpteki ikinci senesinde İspanya Ligi şampiyonluğu yaşamış ve aynı zamanda en çok istediği şeylerden biri olan Şampiyonlar Ligi kupasını burada kaldırmıştır. 2005 yılında ise dünya yılın futbolcusu ödülünü yani Ballon d’OR’u almıştır.

2008 yılında Manchester City’nin teklifini reddederek Milan’ı seçmiş ve sonraki durağı olan Milano’ya gitmiştir. Burada 1 lig şampiyonluğu yaşamıştır.

2011 yılında ise ülkesine geri dönerek Flamengo formasını giymeye  başlamıştır. Flamengo kariyeri çok uzun sürmemiş ve son durağı olan Atletico Mineiro’ya transfer olmuştur.

Futbolu bıraktığı güne kadar kimileri tarafından dünyanın en iyisi olarak gösterilen Ronaldinho, 16 Nisan 2015 yılında futbolu bırakmış ve herkes tarafından kabul edilen efsane futbolcular klasmanına girmiştir.

2016 yılında talihsiz bir uçak kazası geçiren Chapecoense takımında bedelsiz olarak futbol oynayacağını duyurmuş ve efsane neden efsane olduğunu bir kez daha sevenlerine göstermiştir.

ronaldinho

Milli Takım Kariyeri

Ronaldinho en alttan en üste kadar milli takımın bütün klasmanlarında mücadele etmiştir. Brezilya forması ile 97’si A takım olan 135 maça çıkmıştır. Milli takım olarak kazanılacak bütün kupaları da kazanmıştır. Hiç şüphesiz hayatının en güzel anını da 2002 yılında Dünya Kupası şampiyonluğunda yaşamıştır. 1994 yılında bu kupa sayesinde futbolu tam olarak tanıyan küçük çocuk, bu sefer bu kupayı kendisi kaldırmıştır. Dünya Kupası harıcinde 1 Copa America, 1 de Konfederasyon Kupası kaldırmıştır.

ronaldinho

 

The Players Tribune Röpörtajı

Futbolu bıraktıktan sonra The Players Tribune isimli dergide yazdığı yazı ile 8 yaşındaki Ronaldinho’ya seslenmiştir ve ona hayatında başına neler geleceğini anlatmıştır.

O mektupta Ronaldinho, idolü ve aynı zamanda hocası olan abisi Roberto ile aynı takımda forma giymek istediğinden bahsediyor ve bunun gerçekleşemeyeceğini de küçük Ronaldiho’ya yazıyor.

ronaldinho

Avrupa’daki defansların küçükken mahallede top oynarken sürekli yanında olan ve kendisi ile top oynayan köpeği bonbonu hatırlattığından bahsediyor.

ronaldinho ve köpeği

 

Futbolun gerçekten büyük bir spor olduğunu ise 1994 dünya kupasından sonra fark ettiğini söylüyor.

Ronaldinho aynı zamanda bu mektupta kendisine bir tavsiyede bulunuyor. “Özgür ol ve müziği duy, yaşamanın tek yolu bu

Ronaldinho’nun mektubunda Messi‘ den söz ettiği kısımlar ise bir hayli dikkat çekici.

messi ve ronaldinho

Barcelona’da genç takımda bir çocuğu duyacaksın o da senin gibi 10 numara giyiyor. O da senin gibi küçük ve senin gibi top oynuyor. Barcelona’daki takım arkadaşların ve sen onu izleyeceksin ve onun çok iyi bir futbolcu olacağını bileceksin. Adı Leo Messi.“ Ve Messi’ye kendi söyleyemediği bir tavsiyeyi mektup yoluyla küçük Ronaldinho iletiyor. “Mutlu oyna, özgür oyna, sadece topla oyna.”

Yazıya Ronaldinho’nun üstüne basa basa söylemek istediği cümle ile nokta koyalım; “Topla oyna…”

 

Hakkında - Cihan Demirtaş

Avatar

Bir Makale Daha?

Süper Lig Şampiyonları Listesi – Şampiyonluk Sayıları

1959 yılına kadar ülkemizde Türkiye Futbol Şampiyonası ve Milli Küme adlarıyla çeşitli futbol turnuvaları düzenlenmiştir. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir