Ana Sayfa / Roland Garros / Roland Garros Tenis Turnuvası

Roland Garros Tenis Turnuvası

Mayıs ayının sonlarında, mis gibi bir havada düzenlenen Roland Garros, diğer adıyla Fransa Açık; 4 büyük Grand Slam turnuvasının toprak kortta oynananıdır. Bu özelliği Roland Garros’u diğer Grand Slam‘lerden ayıran en temel özelliktir. Toprak kortun sonucu olarak bitmek bilmeyen rallilerin, saatlerce süren maçların, dayanıklılığı ve fiziksel gücü yüksek olan tenisçilerin yaptığı sürprizlerin daha çok görüldüğü bir turnuvadır. Fransa Açık Tenis Turnuvası, Avustralya Açık’tan sonra sezonun 2. Grand Slam’idir. Peki neden turnuvanın adı Roland Garros?

Roland Garros Kimdir?

turnuvanın adı neden Roland garros

Roland Garros, Fransızların en ünlü savaş pilotlarından biridir. I. Dünya Savaşı öncesinden ününü Fransa’ya duyuran pilot, I. Dünya Savaşı esnasında Almanlara esir düşmüş, daha sonra kaçıp kurtularak tekrar orduya katılmış ve uçağının düşmesi sonucu 1918 yılında, 30 yaşında hayatını kaybetmiştir.

Toprak Kortun Özellikleri ve Roland Garros Kortları

Toprak kort denilince akla gelen ilk tenis terimi top spin‘dir. Bunun sebebi toprak kortta topun yerden fazla sekiyor olmasının top spin vuruşlarının etkisini arttırmasıdır. Zaten eğer turnuvayı izlersiniz spikerlerin ağzından da en çok top spin kelimesini duyacaksınız. Toprak kortun en temel özelliği ise yavaş bir kort olmasıdır. Topun yere çarptıktan sonra yavaşlaması oyunculara vuruş için daha fazla zaman tanır ve bizlere de uzun ralliler izletir.  Karar verme, sabretme gibi mental dayanıklılık faktörleri maçların sonucunda oldukça etkilidir. Toprak kortta yere çarpan toplar gayet net iz bırakırlar. Bu sebeple sevdiğimiz şahin gözü uygulaması bu turnuvada yoktur. Eğer oyuncular topun düştüğe yere itiraz ederlerse hakemler giderler bakarlar ve topun izine göre karar verirler. Toprak kort denilince akla gelen ilk isim ise Rafael Nadal‘dır. Onun başarısından az sonra bahsedeceğiz.

philippe chatrier kapasite

Roland Garros’un ana kortu 14.840 kapasiteli Philippe Chatrier kortudur. Philippe Chatrier (1926 – 2000) sporcu, gazeteci ve yönetici olarak tenisin her kademesinde yer almış, Fransa’da tenisin gelişmesini büyük katkılar sağlamış olan, tenis dünyasının önemli isimlerinden biridir. Fransa Açık’ın 2. büyük kortu ise 10.068 kapasiteli Suzanne Lenglen‘dir. Suzanne Lenglen (1899 – 1938) zamanının en büyük tenisçilerinden birisidir. Astımla savaşmasına rağmen sayısız şampiyonluk kazanmış, oyun stili ve tarzıyla insanları kendisini izlemek için sıraya sokmuş, tenise değer katmıştır.

Roland Garros Şampiyonları 

nadal şampiyonluk sayısı

Toprağın kralı, Roland Garros’u en çok kazanan isim 10 şampiyonlukla Rafael Nadal. Bu 10 şampiyonluğu 13 senede kazandığını ekleyelim. Yani adama boşuna toprağın kralı demiyorlar. Amatör zamanı saymazsak Fransa Açık’ın en çok şampiyon olan 2. ismi ise İsveçli Björn Borg.

Kadınlarda Roland Garros‘u en çok kazanan isim 7 şampiyonlukla Amerikalı Chris Evert. 2. sırada ise Alman Steffi Graf var. Faal tenisçiler arasında en çok şampiyonluğu bulunan isim ise tabii ki Serena Williams. Serena’nın 3 şampiyonluğu bulunuyor.

Hakkında - Doğuş Usta

Anadolu Üniversitesi İngilizce İktisat bölümü mezunu, İstanbul'da yaşayan, sporun birçok dalıyla yakından ilgili bir sporsever. Twitter'da Takip Et!

Bir Makale Daha?

Fransa Açık (Roland Garros) 2018

Kan, ter, gözyaşı üçlüsüne bir de toprağın ya da deyim yerindeyse çamurun eklendiği Fransa Açık …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bültenimize Kayıt Olun!

GÖNDER!
close-link