Ana Sayfa / Diğer Sporlar / Ritmik Jimnastik Nedir, Nasıl Yapılır?

Ritmik Jimnastik Nedir, Nasıl Yapılır?

Jimnastik sporundaki branşlardan biri olan ritmik jimnastik, çoğunlukla kadınlar tarafından yapılan olimpik bir spordur. Bireysel ya da takım olarak gerçekleştirilebilen ritmik jimnastik çeşitli aletlerle yapılmaktadır. Jimnastik ve balenin iç içe olduğu ritmik jimnastikte sporcular, müzik eşliğinde gösterilerini sunmaktadır. Takım olarak gerçekleştirilen gösterilerde, sporcuların birbiri ve müzik ile uyumu ön plana çıkmaktadır. Artistik jimnastik sporunda olduğu gibi, ritmik jimnastikte de spora küçük yaşlarda başlamak oldukça önemlidir. Spora küçük yaşlarda başlanması, sporu estetik bir şekilde yapabilmek adına gerekli olan esnekliğin sağlanmasında yardımcı olmaktadır.

Ritmik Jimnastik Nasıl Yapılır?

Ritmik jimnastik sporu; labut, çember, top, ip ve kurdela gibi aletler ile gerçekleştirilmektedir. Minikler kategorisinde yapılan gösteride ip, top ve çember kullanılırken, diğer kategorilerde bu beş aletin dördü ile gösteriler yapılmaktadır. Müzik eşliğinde gerçekleştirilen hareketler 60-90 saniye arasında tamamlanmaktadır. Sporcuların müzik ile uyumlu bir şekilde hareketlerini yapabilmesi için müzik kulaklarının da gelişmiş olması önemli bir noktadır.

İp ile yapılan hareketlerde ip yukarı atılabilmekte, vücuda dolanabilmekte ve kıvrılarak farklı şekillerde hareketler gerçekleştirilmektedir. Kısa adımlar ve ani sıçrayışlar ile hareketler yapılmaktadır. İpin uzunluğu sporcunun boyuna göre ayarlanmaktadır. Çember ile yapılan hareketlerde çemberin atılması ve tutulması, doğru zamanlama ile yapılmalıdır. Çemberin çapı 80-90 cm arasında, ağırlığı ise 300 gr’dır.

Çapı 18-20 cm ve ağırlığı en az 400 gr olan top ile yapılan hareketlerde, topu atma ve yakalama, vücut üzerinde gezdirme temel noktalardır. 6 metre uzunluğunda olan kurdele ile de ip ile benzer hareketler yapılabilmektedir. 50-60 cm uzunluğuna sahip bir sap tutularak kurdele hareket ettirilmektedir. İkili olarak kullanılan labutlar ise gösteri sırasında sürekli hareket ettirilmelidir. 40-50 cm uzunluğunda olan lobutlar, en az 150 gr ağırlığında olmalıdır.

Ritmik jimnastik sporu, sporcular açısından estetik ve denge sağlarken, izleyenler için de son derece büyüleyicidir. Spor dalları içinde en estetik spor dalı olarak kabul edilen ritmik jimnastikte müzik, bale ve spor iç içedir. Yaz olimpiyatlarına ilk kez 1984 senesinde dahil edilen ritmik jimnastik, aynı zamanda dünya şampiyonalarının da düzenlendiği bir spor dalıdır. Ülkemizde her ne kadar çok bilinen bir spor olmasa da, 2014 yılında gerçekleştirilen dünya şampiyonası, ülkemizde düzenlenmiştir.

Hakkında - Özgür Emek

Özgür Emek

Bir Makale Daha?

Yasemin Adar Kimdir? Yasemin Adar’ın Kariyeri

Avrupa ve Dünya şampiyonlukları bulunan Milli güreşçi Yasemin Adar, spor hayatına gülle atma sporu ile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir